1/2

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Yıllar sonra yeniden doğmuş olarak karşınızda.
Platformlar PC, PC
Team Fortress 2
Merlin Puanı 92
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Eğlenceli atmosfer, güzel grafikler, komik modellemeler, dengeli oynanış ve takım oyununa ağırlık vermesi
Eksiler Gerçekl Team Fortress'ı sevenler beğenmeyebilir, bazı program hataları var
Orange Box’ı aldığım zaman sadece Episode 2’le sınırlı kalınmıyordu. Asıl merak ettiğim oyunlardan biri Portal’dan çok Team Fortress 2’di. Gösterilen videoları ve ekran görüntüleri, yapımın oldukça eğlenceli olacağını gösteriyordu. Aslında geçmişe kısa bir yolculuk yaparsak Team Fortress’ın ne kadar başarılı olduğunu görebiliriz. Gerçekten de Dünya çapında baya bir fan kitlesi toplamış HL moduydu. Yapılan turnuvaları, kendine ait atmosferiyle Counter-Strike gibi hayranları olmuştu. Ancak ülkemizde dışarıda gördüğü ilgiyi pek fazla göremedi. Hatta bildiğim kadarıyla Türkiye’deki bir iki serverı da kapanmıştı. Şahsen böylesi kaliteli bir oyunun kıymeti pek bilinmedi. Ancak oyunun kaderi sadece bununla sınırlı kalmadı. Çünkü Valve uzun bir zamandır Team Fortress 2 geliyor diye duyurular yapmıştı. Ama zaman geçti, Team Fortress 2’den ses seda çıkmadı. Condition Zero gibi bir kadere sahip oldu. İşte bu sırada devreye Source grafik motoru girdi. Birçok oyunun yapımında da kullanılan Source’un sihirli elleri, Team Fortress 2’ye hayat verdi. Gerçek anlamda Team Fortress 2 yeniden doğmuş olarak sahalara geri döndü.

Geri dönüş

Valve’nin TF2’le ilgili ilk tanıtım filmini gösterdiğinde direk olarak ilgimi çekmişti. Eğlenceli grafikler, birbirinden komik karakter modellemeleri cidden dikkat çekiciydi. Özellikle Soldier’ın miğferine kürekle vurması sahnesinde çok gülmüştüm. Gelelim artık oyunun dinamikleri içeriği nasıl olmuş, anlatmaya başlayalım.

Kırmızı ve mavi takım olarak ikiye ayrılıyoruz. Her iki takımda da belli sınıflar var, bu sınıflar şöyle sıralanıyor; Pyro, Heavy, Spy, Scout, Sniper, Medic, Engineer, Demoman ve Soldier. Hepsinin kendine göre birer özelliği ve silahı bulunuyor. Pyro alev silahına sahip. Alevi yiyen bir kişi bir süreliğine ateş altında kalıyor ve sağlığından baya götürüyor. Eğer az sağlığı kalmışsa ölmesi kesin. Ancak alev silahının menzili uzun değil kısa yapılmış. Aynı şekilde Soldier 200 sağlığa sahip ve bir tane de roket atarı var. Ancak diğer sınıflara göre ağır hareket ediyor. Ancak buna rağmen roket atarıyla oldukça öldürücü. Birde “Roketjump” yaparak yüksek yerlere çıkabilirsiniz. Ama bunu yaptığınızda sağlığınızdan gidecektir. Karakter sınıfları son derece dengeli yapılmış. Valve bu konuda gerçekten iyi iş çıkarmış. Team Fortress 2’de takım oyunu gerçekten şart. İnsan kendi başına Ramboculuk yapamıyor, yapmak istese bile yaptırmazlar. Mesela bir Heavy sınıfının sağlığı gerçekten yüksek, ama ağır hareket ediyor ve ateş ederken olduğu yerde kalıyor. İşte bu durumda bir adet Medic arkasından sağlığını şarj ederse, ciddi anlamda çok ölümcül oluyor. Bir yandan makinelisi ile ortalığı darmaduman ederken, diğer yandan sürekli sağlığı yenilendiği için ölmesi de zor oluyor. Heavy ve Medic kırması karşınıza çıkarsa hiç düşünmeden kaçın derim.

Medic olarak demişken evet, Medic sınıfı belki de en önemlilerden biri, hatta bazı açılardan bence en önemlisi. Çünkü çatışma anında diğer kişileri Heal ederek onların ölmemesini sağlıyor. Hatta sürekli sağlığı şarj ettiği sürece normal sağlığın üstüne yüz daha ekliyor. Mesela Heavy 350’den 450’ye çıkıyor. Fakat en sevdiğim sınıf Spy oldu. Görünmez olmak ve karşı takımdan birinin kılığına girip, düşman saflarına dalmak oldukça eğlenceli. Spy olarak eğer bir kişinin arkasından yaklaşıp bıçaklarsanız, sadece tek bir bıçak darbesiyle o kişi öldürüyor. Ne kadar yüksek enerjisi olması etkilemiyor. Bu olay bir de Sniper için geçerli. Safariden kopup gelmiş avcı tipli Sniper, kafadan vurursa hiç affetmiyor. Tek kurşunda işi bitiriyor. Eğer Engineer olursanız bu sefer etrafa taret yapma imkanınız var.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×