Teenage Mutant Ninja Turtles

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Ninja Kaplumbağalar'ın sinemadan sonra PC çıkarması
Platformlar PC
Teenage Mutant Ninja Turtles
Merlin Puanı 74
Artılar Sevimli grafikler, atmosfer, kolay oynanış, kaplumbağaları idare etmek
Eksiler Kamera arada sırada arıza yapıyor, aşırı çizgisel oynnaış
Çocukluğumu hatırlıyorum da, Ninja Kaplumbağalar’ı eskiden ne kadar çok severmişim. Hatta üçüncü filmleri geldiği zaman, sinemada dağıtılan Ninja Kaplumbağa resimli takvimlerinden bir tane kapmıştım. Hatta Leonardo’nun oyuncağını bile almıştım. Mesela ikinci filmi biraz hatırlıyorum da, Slash vardı kaplumbağalar gibi Mutant olmuş. Yanında bir karakter daha vardı adını unuttum şimdi, neyse bu ikisi güçlüydü ama aptaldı. Kaplumbağalar onların hakkından gelmişti. Birinci film zaten kaplumbağaların nasıl bu hale geldiğini ve ilk başlangıcı gösteriyordu. Gerçi ters bir geri sayım yapıp sondan başa geldim, sıralamada. Türk televizyonlarında çizgi filmlerini zaten kim unutabilir ki? Onlar zaten ayrı bir güzeldi. Ama aradan geçen seneler ve herhangi bir yeniliği olmadı bir daha kaplumbağaların. Benim onlarla böylesi uzak kalmam biraz soğuttu, zaten 90’lı yıllarda popüler olan kaplumbağalar, 2000’li yıllarda bu kadar popüler olamadı. Şahsen benim için güzel bir anı olarak kafamda kalmışlardı. Ama aradan geçen senelere rağmen, sonunda Teenage Mutant Ninja Turtles’ın bir filmi yapıldı ve vizyona girdi. Günümüz zamanda artık adet haline gelen dizi ve film oyunları furyasına Teenage Mutant Ninja Turtles’da katıldı.

Ortaya atılan teori

Genel olarak dizi ve filmlerin oyunlarıyla ilgili bir teori vardır. Kısaca film oyunu kötü olur derler. Şu zamana kadar bu teoriyi çürüten az oyun oldu. Gerçekten hakkınca yapılmış ve hit olabilenler azdır. Bir de hitin altı vardır, çok iyi oyunlar değillerdir. Ama vasatın üstünde orta kalitelilerdir. TMNT (Teenage Mutant Ninja Turtles) aslında böylesi bir oyun olmuş. Başlar başlamaz kendimizi bir çizgi roman içinde buluyoruz. Oyun aynı vizyondaki filmi gibi. Atmosfer aynı yapılmış. İlk olarak karşımıza bir alıştırma bölümü çıkıyor. Bu alıştırma bölümünde neyi nasıl yapacağımız gösteriliyor. Önümüze engeller çıkıyor, düşmanlar geliyor. Oradan buraya zıplıyoruz, düşmanlarımızla savaşıyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Bir platformdan diğerine, bir duvar çıkıntısından bir başkasına atlıyoruz. Aslında oynanış yabancı gelmeyecektir. God of War, Prince of Persia, Tomb Raider, Cat Woman gibi oyunları oynayanlar için TMNT’ta benzer özellikler var. Hatta kamerası Cat Woman gibi, Prince of Persia gibi sayılır. Esnek açılardan karakterimizi gösteriyor. Gittiğimiz yöne doğru açısı da değişiyor. Ama kameranın bir sorunu var arada sırada kendince sapıtabiliyor. Mesela duvardan duvara zıplayarak yukarı çıkmamız gerekiyor. Zıplıyoruz, zıplıyoruz karakterimiz yukarı çıkıyor. Fakat kamera aşağıda kalıyor. Arada sırada böylesi takılmalar olabilir.

Yapım aslında son derece kolay. Kaplumbağalarla önümüze gelen düşmanı bir güzel pataklıyoruz. Kaplumbağalarımızın her birinin kendine ait bir özel yeteneği var. Donatello sopasını kullanarak daha çok zıplayabilirken, Michelangelo Nunchaku’larıyla havada durabiliyor. Zaten yapım içinde ilerlerken karşımıza çıkan engeller filanda karakterimizin özelliğine göre şekilleniyor. Yeri geldiğinde Raphael’i alıp duvara tırmanırken, yeri geldiğinde Donatello’yu kullanabiliriz. Düşmanlarımızın yapay zekası yok. Amaçları sadece üstümüze gelip bize tekme tokat dalmak oluyor. Zaten yetenekli olan kaplumbağalarımız, yapay zekası olmayan rakipleri kolayca alt ediyor. Oyunun hareketli, basit, bolca hoplayıp zıplamalı olduğu göz önüne alınırsa, yapay zekanın böyle olması normal.

Gelişme

Yapım genel olarak oldukça basit. İlerle çıkan düşmanları temizle, ilerle zıpla, ilerle tırman vs… olarak devam ediyor. Gideceğimiz olan yol belli, asla sapmıyor bu da oyunun aşırı çizgisel olmasını sağlıyor. Kolay kontrollere alıştığınız taktirde bölümleri kısa sürede bitirme imkanınız olabilir. Önümüze çıkan engeller genel olarak basit, kafa patlatılacak şeyler değil. Kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

Grafikler oldukça hoş ve sevimli. Oyunun çizgi roman havasını çok güzel yansıtıyorlar. Özellikle dövüş animasyonları göze hoş geliyor. Kaplumbağalar dövüşürken yaptıkları ekrana güzel sunuluyor. Kalan modellemeler, çevre, bölüm tasarımları yapımın oynanışı ve atmosferi ele alındığında tam oturmuş. Grafik konusunda TMNT sevimliliği ile göz dolduruyor. Sesler de keza aynı, bazı yerlerde çıkan birkaç hata dışında seslerde problem yok. Toplamda grafik ve sesler oturmuş, oyunla uyumlu seyrediyorlar.

Çürütülen iddia

Oyunda bölümü bitirdiğiniz zamana, yaptıklarınıza ve topladıklarınıza göre belli bir puan alıyorsunuz. Bu puanla ekstraları açabiliyorsunuz ki, ekstralarda artwork, videolar vs… bulunuyor. Daha önce başka oyunlardan gördüğümüz bildiğimiz ekstra kısmı.

Çocukluğumun favorileri, bir zamanların oldukça popüler kaplumbağaları son filmleriyle geri dönüş yaptılar. Çıkan oyunları da “Film oyunları kötüdür” teorisini alaşağı ediyor. Önümüzde belki çizgisel ve bazı hataları olan bir oyun var. Ama kolay kontrolleri, sevimli grafikleri, atmosferi ve en önemlisi kaplumbağaların kendisiyle son derece sevimli bir yapım. Kesinlikle sizi eğlendirecek ve bilgisayar başında tutacaktır.
Yorumlar 21
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 05:06
Kalan Karakter: 300 Gönder
Teenage Mutant Ninja Turtles
İlginizi Çekebilir