Tekken 5: Dark Resurrection

Erhan Kahraman
Erhan Kahraman 3.06.2010 - 12:31
El konsolundan sonra yeni nesilde de arenalardayız
Platformlar PlayStation 3
Tekken 5: Dark Resurrection
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 86
Artılar Harika grafikler, uygun fiyat, yeni nesilde Tekken keyfi.
Eksiler Farklı modlar yok, online seçeneği.
Uzun bir bekleyişten sonra, Sony'nin yeni nesil bebeği PlayStation 3'e kavuşanları bekleyen sıkıntıların başında, geçici bir durum olduğunu ümit ettiğimiz oyun çeşitliliğinin azlığı geliyor. Bazı türlerde henüz hiç oyun yokken, bazılarında ise sadece bir temsilci bulunuyor. Neyse ki karşılıklı dövüş oyunları severler, türün iki efsanesi olan Virtua Fighter ve Tekken serilerini, en yeni temsilcileriyle tecrübe etme şansına sahipler. Ancak oyun fiyatlarının yüksekliğini göz önüne alacak olursak, PlayStation 3'ünde birilerini pataklamak isteyenler için en makul olan çözüm, PlayStation Store'dan sadece 19,99 dolara indirilebilen, geçtiğimiz yıl PSP klasikleri arasına adını hakkıyla yazdıran Tekken 5: Dark Resurrection olarak görülüyor.

Arcade salonlarından evimize

Dark Resurrection, sanılanın aksine PSP versiyonunun makyajlanmış hâli değil. Daha çok oyun salonlarındaki arcade sürümünün, 1080p çözünürlüğü destekleyecek şekilde ayarlanmış bir uyarlaması. Bu da fazlasıyla sağlam grafikler ve kaliteli oynanış demek. Ancak getirileri kadar eksiklikleri de yok değil oyunun. Normal oynanış fazlasıyla keyif verici olsa da, yıllardır PlayStation sistemlerinde oynamaya alıştığımız farklı oyun modları (Tekken Force ya da bowling gibi) Tekken 5: Dark Resurrection'da yer almıyor. Ayrıca, tıpkı Virtua Fighter 5'teki gibi, online içerik yok. Yani sopalayabileceğiniz rakipleri ikna veya telkin yoluyla televizyonun başına oturtmanız gerekiyor. Oysa gönül şöyle PS3 ağında gezip güçlü kuvvetli dayak yemeye uygun birilerini bulma imkânını isterdi elbet. Yeni nesil konsoldaki ilk Tekken'de normal oynanışın dışında bulabileceğiniz tek mod, farklı yapay zekâlar tarafından yönetilen belirli taktikleri olan düşmanlara karşı oynayabildiğiniz Ghost modu. Arcade oynamaktan sıkıldığınızda iyi bir mola olacaktır. Yine de gerçek oyuncuların yerini bir noktaya kadar tutabiliyor.

Eski dostları unutmayalım

Oyunu anlatmaya eksiklerinden başladık diye, Tekken DR'nin vasat bir yapım olduğu fikrine kapılmayın sakın. Aklınızı alacak derecede baş döndürücü görselleri, sevdiğiniz karakterleri ve alıştığınız kombolarıyla Tekken 5: Dark Resurrection, ortalamanın çok çok üstünde bir oyun. Lili ve Dragunov'un yanı sıra Armor King'in geri dönüşünü kutlarken, Jinpachi'yi de açılabilir karakter olarak görmek hoş bir duygu. Serinin gediklileri Jin, Heihachi, Kazuya, Paul gibi isimler de sıralamada yerlerini alıyor. Kulaklarınızın pasını silecek nitelikte arka plan müzikleri ve ses efektleri de Tekken'den beklentilerinizi karşılayacak kadar iyi. Dövüştükçe kazandığınız puanları kullanarak, karakterlerin dış görünüşlerini değiştirecek çeşitli aksesuarlar ve giysiler satın alabiliyorsunuz. Satın alabilecekleriniz arasında konsept çalışmaları ve videolar da bulunuyor. Ancak oyunu ilk indirdiğinizde (yaklaşık 600 MB) bu videolar açılmıyor. Yükleyip galeriye gittiğinizde, video gibi içeriklerin indirilebilir durumda sunucularda bulunduğunu görüyorsunuz. Ülkemizde kotalı internet kullanıcılarını düşünecek olursak, böyle bir yöntem hayli makul.

PlayStation 3'teki bu en yeni Tekken, gerek üstün özellikleri gerekse uygun fiyatı ile, her konsol sahibinin elinde bulunması gereken bir yapım olarak öne çıkıyor. Tekken serilerini seviyorsanız, Dark Resurrection'u da kaçırmayın.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2023 14:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
Tekken 5: Dark Resurrection

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×