1/3

Tekken 5

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Tekken turnuvası, Heihachi Mishima'nın ölümünden sonra da devam ediyor
Platformlar PlayStation 2
Tekken 5
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 92
Artılar Harika grafikler, dövüşçü sayısının fazla olması, Customize bölümü, eski Tekken oyunlarını içermesi ve eğlenceli oynanış
Eksiler Oynanabilirlik yine çok eğlenceli ama eskinin üzerine pek fazla bir şey eklenmemiş, bunun dışında arenalarda zeminin parçalanması sanki hep aynıymış izlenimi veriyor
İlk gerçek 3D dövüş oyunlarından olan Namco’nun Tekken serisi bu gün 10. yılını kutluyor olsa da, doğrusu bu oyunun benim çocukluk dönemlerim için pek bir değeri yoktur; çünkü hiçbir zaman için arcade salonlarında bu oyun için saatlerce sıra beklediğimi hatırlamam, oysa 90’lı yılların başında Street Fighter için uzun kuyrukların arkasında çok beklemişimdir, dolayısıyla arcade ve dövüş oyunu denince benim aklıma öncelikle hep The World Warrior ve Champion Edition gelir (Ve daha sonraki zamanlarda biraz MK: Ultimate). Oyun makinesi bekleme modundayken ‘’Insert Coin’’ yazması ve sarışın dövüşçünün siyahi adamın suratında yumruğunu patlatması inanın hâla aklımdadır ve bu sahne arcade zamanlarımın en tatlı anılarından biridir.

Tekken 5
Belki de Tekken’in arcade’deki dövüş arenasına girişinin biraz daha geç olması ve Street Fighter’ın o eğlenceli oynanışını sunamaması, bu oyuna benim biraz uzak kalmama neden olmuş olabilir, fakat arcade salonlarındaki ilk iki Tekken oyununu geride bırakıp, birkaç sene öncesine baktığımızda bu iki oyun arasındaki dengelerin değişmiş olduğu rahatlıkla görülebilir. Bu gün Street Fighter’ın o eski popülerliği kalmamış olsada, sadık oyuncu kitlesi bu seriyi hâla dimdik ayakta tutuyor, Tekken ise bu gün en gözde dövüş oyunu konumunda. PlayStation’ın çıkışı ve buna bağlı olarakta arcade salonlarının yavaş yavaş silinmesiyle, ‘’İlk 3D dövüş oyunu.’’ olarak geçmişte atılan temeller Tekken 3 ile kendine çok sağlam bir yer edinmişti. Gerçekten de Tekken 3’ün kalitesini hiç kimse inkâr edemez, bir oyun ancak bu kadar seri ve eğlenceli olabilir sanırım.

Serinin Tekken Tag Tournament ile PlayStation 2’ye sıçrayış yapması ise Tag özelliği dışında oynanış adına çok fazla bir şey getirmemişti ama grafiksel açıdan gerçekten bir devrimdi. Ardından gelen Tekken 4 ise yine görsel olarak ilerletilmiş ve yeni karakterlerin bulunduğu bir oyundu. T4 her yönüyle çok kaliteli olmasına rağmen yine oynanış yönünden pek farklılık içermediği için dövüş severlerin bazılarını hayal kırıklığına bile uğratmıştı.

The King of Iron Fist Tournament 5

Evet, nihayet Tekken beşinci oyunu ile geri döndü. Bu son oyun Heihachi Mishima’nın ölümünün ardından yapılan turnuvayı konu alıyor. İsterseniz T5’i anlatmaya, turnuvaya katılan dövüşçüleri sayarak başlayalım: Mokujin, Marduk, Law, Hwoarang, King, Bruce, Kuma, Panda, Eddy, Lei, Nina, Steve, Xiaoyu, Kazuya, Heihachi, Jin, Lee, Julia, Yoshimitsu, Bryan, Jack-5, Paul, Christie, Anna, Baek, Roger Jr., Devil Jin, Raven, Feng, Asuka, Ganryu ve Wang benim şu ana kadar karşılaşmış olduğum karakterler. Gördüğünüz gibi Tekken 5, 30’u aşkın yeni ve eski dövüşçüyle birlikte gelerek karakter seçimi konusunda bize çok geniş bir olanak sunuyor. Eski karakterleri bir köşeye ayırırsak, yenilerden en dikkat çekici olanının Blade’e benzer tarzıyla Raven olduğunu söylemeliyim. Bunun dışında Uzak Doğu’lu dövüş sanatları ustası Feng, dövüş oyunlarından alışık olduğumuz bir tiplemeyken, bayan karakterimiz Asuka ise aynı Xiaoyu gibi yine o kültürden bir dövüşçü. Tabi belirtmeden geçemeyeceğim, tüm dövüşçüleri bir kenara koyuyorum Eddy’yi de diğer tarafa...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×