1/2

Tekken 6

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Lütfen bu hareketleri evde denemeyin!
Dövüş oyunlarından dem vurulduğunda akla gelen ilk isimlerden biri kuşkusuz Tekken’dir. 2007 yılında altıncısıyla arcade makinelerde boy gösteren yapım, 2009’un son çeyreğinde Xbox360 ve PlayStation 3 için satışa sunulacak. Namco’nun geliştirdiği Tekken 6, serinin en iddialı yapımı olarak raflarda yer bulmayı planlıyor.

Yoshimitsu, Nina Williams, Lei Wulong, Hwoarang, Jin Kazama, Eddy Gordo, Paul, Law ve Heihachi ile birlikte 40 dövüşçü yeni yapımda karşımıza çıkacak. Tabii bunların tamamı ilk anda kontrolümüze verilmeyecek, bazıları gizli olacak ve önceden belirlenmiş başarıları kazandıkça ortaya çıkacak. Seçtiğimiz her bir dövüşçünün görsel detaylarıyla ilgili değişikler yapabileceğimizi müjdeleyen Namco, bu sayede karakterleri kişiselleştirmemize olanak tanıyor. Hatta bu halde İnternet üzerinden dövüşlere katılabilir, diğer kullanıcılarla şahsınıza münhasır görüntünüzle kapışabilirsiniz. Tabii karakterlerin üzerinde çok büyük değişiklikler yapamayacağımızı tahmin edersiniz. Muhtemelen elbiseler ve aksesuarların renkleri üzerinde oynama yapabileceğiz. Ancak bu kadarla sınırlı bile olsa kulağa hoş geliyor.

Tekken 6
"Nina Williams'ın güzelliği ve yırtmaçlı elbisesiyle dikkat çeken kardeşi Anna Williams, yeni oyunda da yer alıyor."

Sabah oldu, kalk!

Oyundaki bazı dövüş arenalarında gece ve gündüz etkileşimi olacak. Bir kısmında rauntlar arasında gün dönümü yaşayacağız, bir kısmında ise aynı mekan bazen yalnızca gündüz saatlerinde, bazen ise gece saatlerinde kullanılacak. Bu sayede ortam çeşitliliği yaratmayı amaçlayan yapımcılar, uzun müddet oynayışta görsellerden sıkılmamızın da önüne geçecek.

Yapıma “Rage” ve “Bound” adlı iki yeni sistem eklendi. Örneğin Hwoarang ile Eddy kapışıyor ve taraflardan biri epeyce dayak yediği için gücü azalmış vaziyette. İşte bu olumsuz koşulu bir nebze avantaja çeviren Rage özelliği sayesinde, sağlığı zayıf olan karakterin vuruşları daha şiddetli oluyor. Yani bir tür öfke mantığı güdülmüş. Enerji seviyesi kırmızı bölüme düştüğünde aktif olan bu özellik, giden maçları geri çevirmek için oldukça işe yarayacaktır. Bound da ise, saldırı yapan tarafın hanesindeki özel gücün dolmasıyla beraber, daha etkili hamleler yapabilme yeteneği… Bu özellik sayesinde, zayıflattığınız düşmana, sağlam bir bitirici vuruş yapabiliyorsunuz.

Namlumun ucundasın

Yeni yapım ile su yüzüne çıkan bir diğer özellik de, daha önce Mortal Kombat’ta da kullanılan, özel silah saldırıları anlamına geliyor. Her karakterin kendine has bir silahı olacak ve niteliklerine göre farklı ataklar geliştirebilecek. Bıçak taşıyan bir karakter ile doğru tuş kombinasyonu kullanıldığında, yakın mesafedeki rakibe etkili bir müdahalede bulunulacak. Örneğin Bryan Fury isimli Interpol ajanı olan karakter, silahını çekip kullanabilecek…