1/2

Tekken 6

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Herkesin farklı beklentilerinin olduğu bir turnuva
"King'in Ölümü" kavramı, sanırım 8-9 yıl önce hayatıma girmişti. Tekken 3; arkadaşlarımla birlikte gerek oyun ortamlarında olsun, gerekse şakalaşma babında olsun, King'i taklit etmeme sebebiyet veren bir yapımdı. Para vermek istemeksizin saatlerce PS kafelerde mi dersiniz, yoksa bulduğunuz ilk parayla doğruca okulu bile asarak Arcade salonuna hücum etmek mi dersiniz? İşte Tekken 3'ün bana yaşattıkları büyük bir tutkunun işaretleriydi. Üzerinden yıllar geçmesine, ardından bir sürü yeni Tekken'in çıkmasına rağmen hala diyebilirim ki, Tekken 3 bu serinin en iyi oyunu. Hoş anıları ve en iyi olduğunu düşündüğüm üyeyi bir kenara bırakırsak, şimdi de uzun süredir gelişimi süren ve heyecanla beklenen Tekken 6'ya adım atalım.

Güç, saygıyı yok eder

Iron Fist Tournament 5'in son kralı Jin Kazama, büyük babası Jin Pachi'yi yenmiş ve Mishima Zaibatsu'yu da kontrol altına almıştır. Kısa sürede bağımsızlık elde edilip, kazanılan güç, kötüye kullanılınca dünya çapında saldırılar gerçekleşir. Bunun üzerine G Corporation da olaya müdahale eder. Aranan adam Jin Kazama'nın, canlı olarak yakalanması için büyük bir ödül belirlenir. Bu gelişmelerin ardından Jin Kazama ve Kazuya, Iron Fist Tournament 6'nın açılış maçı için karşı karşıya gelmeye karar verir. Hikayeye yeni eklenen karakterlerden Lars kimdir? Bu oyunda Jin Kazama, neden dünya için önemli bir tehdit oluşturacak duruma geliyor? Bunlar gibi daha birçok sorunun cevabını fazlasını öğrenebileceğiz.

Tekken 6
"Turnuvaya yeni katılan Zafina, zarif bir şekilde nasıl dans edileceğini gösteriyor."

Kimisi için bir intikam, kimisi için yeni bir başlangıç, kimisi için ise ana amacı ün yapmak olan Iron First Tournament’ta, dünyanın dört bir yanından gelmiş birbirinden değerli dövüşçüler yer alıyor. 40’tan fazla oynanabilir karakterin bulunduğu oyun için, ayrıca duyurulmuş altı adet yeni dövüşçü mevcut. Zafina isimli karakter, bir suikastçı tarzında dövüşüyor. En büyük özelliği belki de, Tekken evreninde yer alan ilk Orta Doğu'lu karakter olması. Bir Alman olan genç Leo, yeni başlayanlar ve tecrübeli oyuncular için oynanabilirliği fazla olan bir isim. Miguel Caballero Rojo, tam bir dövüş tutkunu ve disiplin timsali İspanyol bir dövüşçü. Turnuvaya katılmasının tek amacı ise öldürülen kardeşinin intikamını almak. Amerikalı bir dövüş ustası olarak anılan Bob, yeni dövüş stillerini ve becerilerini test için turnuvaya katlıyor. En önemli özelliği ise fazla kilolu olmasına rağmen hızlı ve atik olması. Oyundaki hikayede önemli bir yeri bulunacak Lars, stratejik olarak hareket etmeyi seviyor. Son olarak Alisa isimli bayan karakterimiz de, Leo'da olduğu gibi oldukça kolay kontrol edilebiliyor. Tekken 6'nın son boss'u Azazel'in hikayesinin, Zafina ve Julia'nın hikayesindeki Jin Kazama ve Kazuya Mishima arasındaki mücadeleyle ilgili olduğu söyleniyor.

Değişim rüzgârları

Yeni karakterler haricinde, yapımcılar önceden var olan karakterler için de birçok yönden yeniliklere gitmiş. Bazı karakterlerin seslendirmelerinde düzenlemeler yapıldığı, bazılarının da dövüş teknikleri üzerinde bir takım değişiklikler yapıldığı belirtiliyor. Bazıları içinse köklü değişiklikler uygun görülmüş. Bu karakterler; Bruce Irvin, Lei Wulong, Marshall Law, Nina Williams ve Yoshimitsu. Yapımcılar özellikle Yoshimitsu için, "O artık değişti. Onu uzman bir karakter olarak not edin" diyor. Yoshimitsu, kullandığı kılıçların güçleri azalmaya başlayınca, yeni bir dövüş stiline geçmek zorunda kalıyor.