Tekken Advance

Tekken Advance

Kerem Gülermen
Kerem Gülermen 3.06.2010 - 12:31
Biri ayağa kalktı ve dedi ki: "Tekken 3 çıkmış GBA ya!"
Dünya'da klasik olmuş, tutulmuş belirli dövüş serileri vardır. Street Fighter (her ne kadar bana zor gelse de), Mortal Kombat, King of Fighters gibi... Bu serilerin arasında sayabileceğimiz bir başka seri vardır ki, Namco'nun çıkardığı en iyi işlerden biridir belki de, bazı karakterleri başka oyunlara konuk bile olmuştur(bakınız Heihachi). Hangi oyun mu? Tabi ki Tekken!

Tekken'i ben Tekken 3 ile, atari salonlarında tanıdım.Tanıdığım günden sonra da bir daha bırakamadım. Elimden geldiğince bu seriyi takip etmeye çalıştım. Tekken 4, Tag, 5.Namco firması, parayı PS2'de kırdı kuşkusuz.Tekken 3 ile Tekken pazarının zeminini oluşturdu ve PS2 yardımıyla seriyi istediği yere yükseltti.

Namco, PS2 (yakın zamanda PS3) ile uğraşırken GBA’yı da unutmadı, bir arada derede Tekken Advance'i çıkardı.

Tekken Advance (TA) , Tekken'in GBA versiyonu değil, Tekken 3’ün GBA versiyonu. Çünkü, "TA" da hep Tekken 3’ün malzemeleri kullanılmış. Karakter giysilerinden dövüşlere giriş ekranına, ana menüden karakter seçme ekranına kadar bir çok grafik ve animasyon Tekken 3’den alınmış. Bu durum, "TA" yı biraz özgünlükten çıkarıyor. Daha az benzerlik isterdim. Özgün bir Tekken bekliyordum oyunu açmadan önce.

Oyunun ana menüsünde; Arcade, VS Battle, Time Attack, Survival, Tag Battle, VS Tag Battle, Practice ve Options bulunuyor. Tekken fanatiklerine bu bölümler pek yabancı gelmeyecektir ama biz yine de Tekken ile pek ilgilenmeyenleri de düşünerek, bu modları açıklayalım teker teker.

"Arcade" modunda bir karakter seçiyor, ardından karşınıza çıkan 9 rakibi devirerek oyunu bitiriyorsunuz, oyunu bitirince bir kaç kelimeden başka bir şey beklemeyin. "VS Battle" da ise GBA bağlantı kablosu yardımıyla GBA ve "TA" sahibi arkadaşlarınızla dövüşebiliyorsunuz. "Time Attack" da hep daha kısa sürede adam pataklamaya ve oyun bitirmeye çalışıyorsunuz. "Survival" modda rakipten aldığınız darbeler, ileri ki dövüşlerde de duruyor (biraz azalmış olsa da). Yani oldukça gerçekçi bir mod diyebiliriz. "Tag Battle" da (Tekken TAG Tournament dan hatırlayabiliriz) ise kendinize üç karakter seçiyorsunuz ve rakiplerinizle 3’e 3 dövüş yapıyorsunuz. "L" tuşu ile karakterinizi değiştirebiliyor ve diğer karakterinizle dövüşe devam ediyorsunuz. Bu zaman aralığında karakteriniz biraz iyileşebiliyor. Oyun, üç karakteriniz değil, o anda dövüşmekte olan karakteriniz K.O. (Knock Out - "nakavt!" ) olduğu zaman bitiyor tabi bu durum rakibiniz için de geçerli. Bu modun VS versiyonu da bulunuyor ve bence oyunun en eğlenceli modları. "Practice" ise hareketlere bakabiliyor, vurduğunuz yumruk ve tekmelerin ne kadar hit verdiğini ve yaptığınız komboları görebiliyorsunuz. "Options" mod’da ise dövüşle ilgili klasik ayarlamalar yapıyorsunuz.

"TA" da karakter seçme ekranındaki sırası ile standart olarak Xiaoyu, Yoshimitsu, Nina, Law, Gunjack, Hwoarang, Paul, King ve Jin olmak üzere dokuz adet karakter bulunuyor. En son dövüştüğümüz Heihachi ile oynayamıyoruz.

"TA" daki tuş kombinasyonları, tekme, tutma, yumruk ve karakter değiştirme (sadece "TAG Battle" mod’da).Yumruk ve tekme tuşlarımız bire indirilmiş bile olsa yapabileceğimiz bir çok hareket var. Tutmalar Tekken'in PS, PS2 versiyonlarında olduğu gibi iki, üç tuşla değil, tek tuşla yapılıyor. Bu arada unutmadan ekleyeyim, tutmalar aslında hazırlanmış birer kombo. Öyle çok değişik hareketler beklemeyin.

Oyunun sesleri, Tekken 3 ün efekt ve müziklerinden ibaret. Yeni bir şey duyacağınızı sanmıyorum. Grafikleri ise 3B. Karakterler gayet güzel çizilmiş. Efektler de gayet şirin. Şirin derken T3 efektleri, basitleştirilince şirin ve GBA’ya göre olmuşlar. Ayrıca Tekken’lerde olduğu gibi yine mekânlarda sağa sola kayabiliyorsunuz ve rakibin hareketlerinden sıyrılabiliyorsunuz.

Tekken Advance, güzel grafikleri, klasik ses ve oynama stili ve "TAG Battle" modu ile benden geçer not alıyor sevgili okuyucular. Alıp, oynaması size kalmış.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2021 06:45
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×