Tekken: Dark Resurrection

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Çözümü kavgada bulanların vazgeçilmez mekanı
Platformlar PSP
Tekken: Dark Resurrection
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş,Dövüş
Merlin Puanı 90
Artılar İyi PSP adaptasyonu, çok sayıda iyi modellenmiş karakter, çok sayıda mod
Eksiler Çapraz combo tuşları kimi zaman zorlayabiliyor
Mazisi oldukça eskiye dayanan ve oldukça da popüler dövüş oyunlarının başında gelir Tekken. Namco Bandai’nin elinden çıkan yapım, belki de Play Station Portable platformu için geliştirilmiş en iyi portlardan birini oluşturuyor. Tekken Dark Resurrection, yalnızca en iyi portlardan değil; aynı zamanda da en iyi arcade türündeki portlardan birini oluşturuyor. Kısacası grafiklerden tuşlarına kadar Sony’nin portatif platformu için cuk oturmuş bir yapımla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir.

Tekken Dark Resurrection’ın aslında Tekken 5 üzerine kurulmuş olduğunu belirtmekte fayda var. Var olan içerik ve karakterlere daha fazla karakter, daha fazla hareket, yeni arka planlar, tercihe bağlı ayarlar, yeni çevre öğeleri gibi eklemeler yapılarak, ortaya bir bakıma yeni sayabileceğimiz bir oyun çıkartılmış. Oyunu ilk açtığımızda menüye girmeden önce oldukça kaliteli grafiklere sahip, iyi Render edilmiş bir video ile karşılaşıyoruz. Tanıdık karakterler, meşhur hareketleri ile hünerlerini sergiliyorlar. Video ardından bir profil yaratıyor ve ana menüye geçiyoruz. Bu noktada ilk olarak eğitim modunu oynamak isteyip istemediğimiz soruluyor. Oynamakta fayda var diyerek, dilediğimiz bir karakteri seçiyoruz. Bu noktada belirtmeden geçmeyeyim. Özellikle bayan karakterler oldukça hoş modellendiklerinden, erkeklerin oynamak isteyeceği ilk tercihler aşağı yukarı belli oluyor hemen. Karakteri seçtikten sonra ise bez bebek fizik modellemesinin uygulandığı bir tahtadan kukla ile karşı karşıya getiriliyoruz. Tüm çalışmaları ve hareketleri bu kukla üzerinde gerçekleştirdikten sonra ise ana menüden dilediğimiz modu seçebiliyoruz.

Sokak kavgası

Ana menüde bizleri Quick Battle, Story Battle, Arcade Battle ana modları karşılıyor. Bunlardan Story Battle olan, işin içine hikaye de eklendiği, ancak hikayenin biraz dövüşmek için bahane olsun gibi de durduğu bir bölüm olmuş. Keza hangi moda girersek girelim asıl amaç dövüşmek değil mi? Bölümler görsel olarak oldukça iyi port edilmişler. Ancak bu demek değil ki süper grafikler ile karşı karşıyayız. Ama karakter modellemeleri, hareketleri ve animasyonları oldukça tatmin edici seviyede yapılmışlar. PSP’nin tüm imkanlarından faydalanıldığı açıkça görülebilmekte. Mekanlar ise oldukça çeşitli ve oynanabilir alanları oldukça geniş tutulmaya çalışılmış. İki adım sağa iki adım sola giderek köşelere gelinmiyor. Yükleme sürelerinin ise oldukça kısa sürdüğü söylenebilir.

Kaybedilen dövüşler ardından hiç beklenmediği gibi, bir sonraki yeni bölüm yüklenmesi de on saniye civarında zaman alıyor. Yapımda oynanabilirliğin belki de en önemli noktasını oluşturan kontroller ve butonlar bakımından ise pek bir sıkıntı yaşanmıyor. Tuşların seri bir şekilde tepki verdikleri açıkça görülmekte. Bununla birlikte serilik daha çok özel hareketleri yaratırken uygulamamız gereken çaprazlama tuş basımında bir miktar sekteye uğruyor. Zira aynı anda bir birinin çaprazında yer alan şekil butonlarına basmak biraz zor olabiliyor. Yön tuşları ile kontrol ettiğimiz karakterleri tercihe göre analog kol ile kontrol etmek de mümkün kılınmış.

Yeni dövüşçüler

Tekken serisinden tanıdık olan yüzlere ayrıca yenileri de eklenmiş. Yeni karakterlerin ise güç-kuvvet bakımından oturtuldukları sıralama oldukça doğru olmuş. İlerleyen yapıda oynadığımızda karşımıza çıkan düşmanların güçleri giderek artan bir yapıda karşımıza çıkıyor. Başlarda oldukça kolay alt edilebilen düşmanlar, zamanla birkaç defa oynamayı gerektirebilecek kadar dişe diş mücadeleler sergiliyorlar. Karakterlerin yapay zekalarının ise zorluk seviyesine göre yerinde olduğu görülüyor. Çoğu bölüm modunda başarı ile tamamlananlar sonucunda ise para ile ödüllendiriliyoruz. Kazandığımız paralar ile de karakterlerimizi görsel olarak iyileştirmek için çeşitli harcayabiliyoruz. Genel olarak görsel açıdan oldukça iyi sayabileceğimiz yapıma bir o kadar iyi eşlik eden Tekken 5’in ses efektleri ve müzikler bulunuyor. Tekken Dark Resurrection, PSP’nin tüm nimetlerinden faydalanan, oldukça yüksek bir oynanabilirliğe sahip olan ve bu platforma yapılmış en iyi portlardan biri olarak oyun severlerle buluşmayı bekliyor.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2022 20:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2015 12:26
en iyi dovus oyunu
Kalan Karakter : 300 Gönder
Tekken: Dark Resurrection

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×