1/2

Tekken Tag Tournament

Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
PS2'nin ilk oyunlarından biri olmasına rağmen TTT hala en iyi dövüş oyunları arasında.
Platformlar PlayStation 2
Tekken Tag Tournament
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -

Çifte Oyun

PlayStation 2 için piyasaya sürülen ilk oyun olan Tekken Tag Tournament’ın incelemesi için burada toplanmış bulunmaktayız. PS2’nin çıkışından bu yana 2 yıldan fazla bir zaman geçtiğini düşünecek olursak, az önceki anlamsız cümleden bu inceleme için biraz geç kalındığının farkına varabilirsiniz. Ancak burası Merlin’in Kazanı. Böyle bir oyunu es geçeceğimizi sanmamıştınız değil mi?

Tekken Tag Tournament diğer Tekken oyunları gibi sıradan bir dövüş oyunu değil. TTT’ı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise oyunun ismindeki sihirli ‘’Tag’’ sözcüğü. Bu kısa sözcüğün anlamı ise oldukça büyük. Bu söz sayesinde iki dövüşçü seçip, rakibin dövüşçüleri de dahil olmak üzere 4 kişilk bir kavgaya başlayabilirsiniz. Yani oyun sırasında adamınızın gücü azaldığında yada adamınızdan sıkıldığınızda diğer oyuncuyu oyunu sokabilir ve adamlarınızı değiştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Jin Kazama ve Hwoarang’ı seçtiniz. Rakipleriniz ise Law ve King. Dövüş başlıyor ve siz Jin ile Law’a bir tekme atıp havaya uçuruyorsunuz. Law havada iken L1 tuşuna basıp, oyuna Hwoarang’ı alıp Law aşağıya inmeden ona bir tekme de siz yapıştırıyorsunuz. Nasıl, oldukça etkileyici değil mi? Bu bir örnekti sizler daha değişik ve daha fazla hareket yapabilirsiniz. Bu arada ‘’Tag’’ modundan maksimum zevk almak için gereken malzemeleri yazıyorum; 1 adet Multitap(PS2) ve 3 arkadaş (Multitap’ı bilemiyorum ama arkadaş’ı bulmakta zorlanmazsınız, en azından böyle bir oyunla). Eğer bu malzemeleri bulursanız oyunu 4 kişi oynayarak çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ben oyunu bu şekilde bir kez oynama fırsatı buldum ve oldukça hoş vakit geçirdiğimi hatırlıyorum.

Tekken Bowl

Tekken Tag Tournament’ı diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği duydunuz. Peki ya çok önemli olmayan ama oldukça eğlenceli olduğunu söyleyeceğim diğer özelliği biliyor musunuz? Aslında buna özellik demek yanlış olur çünkü bu bir özellik değil, bir oyun içi modu. Lafı daha fazla uzatmayacağım ve size bu mod sayesinde istediğiniz bir karakter ile bowling oynayabileceğinizi söyleyeceğim (durun bir dakika, galiba söyledim). Evet, yanlış duymadınız istediğiniz karakter ile Bowling oynayabileceksiniz. Bunun için ilk önce ‘’Arcade’’ modu bitirmeniz gerekecek. Daha sonra ise menüde ‘’Tekken Bowl’’seçeneği aktif hale gelecek.. Bu mini oyunun amacı ise, dövüş modu gibi oyunu kazanıp yeni karakterler yada filmler açmak değil sadece Heihachi Mishima’nın kafasının şeklinde olan labutları devirip, eğlenmek. Yalnız burada karakter seçerken bilmeniz gereken şey ise her karakterin farklı oyun özelliklerine sahip olması. Mesela Ganryu’nun en zayıf atışının, Jun’un en güçlü atışından daha hızlı olması gibi. Bir de özel karakterler var. Örneğin; Bryan ve Jack. İkisi ile de atış yaparken ekranda hedef belirleyici çıkıyor ve işinizi kolaylaştırıyor. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim; oyun sırasında topu, sol tarafta bulunan insanlardan en arkadakinin üstüne atmayı başarırsanız (ki gayette kolay başarılabiliyor) komik bir altyazı geliyor ekrana; ‘’Please, do not try this at home’’ çünkü adam sakatlanıyor ve diğer atışta onun orada olmadığını görebiliyorsunuz.