1/2

Tekken Tag Tournament (PS3)

Tekken Tag Tournament (PS3)

Berkant Jeff Akarcan
Berkant Jeff Akarcan 8.11.2012 - 06:31
“Erkekseniz tekken gelin!” atarının işe yaramadığı tek oyun
Platformlar Arcade, PlayStation 3, XBox 360, Wii U
Tekken Tag Tournament (PS3)
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco BANDAI Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 84
Artılar - Tekken'e ebelemece sistemi!
- Neredeyse tüm Tekken karakterleri
- Nefis Tutorial bölümü
- Karakter kişiselleştirme zenginliği
- Oldukça tok animasyonlar
Eksiler - Piyasada daha rafine dövüş oyunları var
- Online oynarken sıra bekleyebiliyorsunuz
- Müzikler hala aynı kulak tırmayıcılıkta, Snoop Lion bile kurtaramıyor
Tek jetonla bitirdiğim nadir oyunlardandı ilk Tekken: Tag Tournament. O zamanlar şimdiki gibi her evde yoktu oyun konsolları, mahallede konsolu olan arkadaşlar vardı, ona giderdik PlayStation oynamaya. Tekken de ağzımız açık oynadığımız oyunlardan biriydi yıllarca. Sonra yazlıktaki atari salonuna Tekken Tag Tournament geldi, çılgınlar gibi oynadığım Crazy Taxi’yi bırakıp bir süre TTT’ye kitlendim. Eddy ve Devil ile çok insanı üzdüm. Velhasılkelam üzerinden yıllar geçti, bir sürü Tekken çıktı ama benim için hiçbiri bir Tekken Tag Tournament olamadı, hep bugünü bekledim. Ve sonunda geldi, Tekken Tag Tournament 2.

Oyun her japon oyunu gibi über kaliteli CGI’ıyla açılıyor, Tekken’den alışıla geldiği üzre yine ana sinematikte dedelerden biri var ve kendisi turnuva alanına doğru gidiyor. Yeterince hentai izleyen herkesin tahmin edebileceğini gibi, sinematiğin sonuna doğru işler sarpa sarıyor ve turnuva alanının altından dev bir Ogre fırlıyor ve oyunumuz başlıyor.

Tekken Tag Tournament (PS3)
Aslında TTT2 için yeni bir oyun diyemeyiz, zira kendisi geçtiğimiz sene Arcade platformu için piyasaya çıkmıştı ancak günümüzde ülkemizde bunlar pek yaygın olmadığı için konsollara çkmasını beklememiz gerekti. PS3 versiyonunu incelediğimiz TTT2’nin de ana oyun modu, Arcade modu; yani döve döve 10 maç yaparak ilerliyoruz, tüm dövüş oyunlarında nasılsa bu da öyle. Yani oyun modları konusunda bir yenilik yok, olmasını da beklemiyorduk. Ancak Arcade modunu tamamlayınca açılan ve her karaktere özel olan hikaye tamamlayıcı videolar pek tatmin etmedi beni, hem süre olarak hem de içerik olarak. Fakat tabi bunca karakter için dakikalar süren bitiş sinematikleri beklemek de biraz ayıp olurdu, zira TTT2’nin karakter portfolyosu tıpkı selefi gibi oldukça muazzam: Bugüne dek Tekken serisinde yer alan karakterlerin neredeyse hepsi var ve hepsiyle oynayabiliyorsunuz (tam 59 karakter). Böyle bir yelpaze, işin içine “ebe” yani “tag” sistemi girince nefis oluyor. Çünkü ebe demek, yeni kombolar demek.

Tekken Tag Tournament (PS3)
Oyunun dövüş sistemindeki en büyük değişiklik ise “tag” sistemine uygun olan bu kombolar. Dövüş mekanikleri bugüne dek alıştığımız tüm Tekken oyunlarındaki gibi sistematik tuş kombinasyonları üzerine dayalı, yani button mashing (rasgele tuş dövmece) yaparak bir yere ulaşamazsınız. Eğer önceki Tekken’lerden tuş kombinasyonlarına aşinaysanız TTT2’de de başarılı olacaksınız, fakat öğrenmeniz gereken bir şey daha var; o da Tag Combo ya da Tag Assault dediğimiz, takım arkadaşlarının da komboya dahil olduğu kısımlar. Tek tuşla değiştirebildiğiniz takım üyenizi eğer uygun kombo ortasında oyuna sokarsanız, havadaki düşmana bir de o vuruyor. Tabi bu eğer size yapılıyorsa hiç endişelenmeyin, doğru zamanlama ile bu “araya alma” durumundan kurtulabiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×