Terminator Salvation

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Kıyamet Günü'nün ardından, makinelerin çağı başladı!
Dünyanın gelmiş geçmiş en popüler bilimkurgu-aksiyon filmlerinden Terminator, 1984 yılında vizyona girdiğinde, gerek kurgusu gerek kullanılan görsel teknolojileriyle büyük beğeni toplamıştı. Yedi yıl sonra, yani 1991’de gelen devam filmi de, ilkinden aşağı kalmayarak, Terminator ismini başarılı bir serinin adı haline getirmişti. 2003 beyaz perdede boy gösteren üçüncü film maalesef beklentilerin biraz aşağısında kalmış olsa da, hikayeyi oldukça enteresan bir yere getirip bıraktı…

Peki neydi bu hikaye? Yakın gelecekte dünyanın kontrolünü makinelerin ele geçireceği konusuna odaklanan Terminator filminin dünyasında, hikaye John Connor isimli bir insanın çevresinde gelişiyor. Zira Connor, gelecekte makinelere karşı yürütülen büyük direnişin lideri olacağı için, Skynet kontrolündeki makineler geçmişe giderek John Connor’ı henüz çocuk yaştayken öldürmeye çalışıyor. Hatta bu kurgu üzerine şu sıralar ikinci sezonunu yaşayan Terminator: The Sarah Connor Chronicles isimli bir dizi de mevcut. Şu sıralar bu ilginç hikayenin bizi ilgilendiren kısmı, dördüncü film Terminator Salvation da ve aynı adlı video oyununda da işlenecek olan bölüm. Yani insan ırkını yok etmek için füzelerin ateşlendiği andan itibaren gelişen olaylar…

Kıyamet Günü’nden sonra

Terminator Salvation, konuyu bu noktadan alıp 2018 yılına, bir başka deyiş ile yakın geleceğe taşıyor. Kontrolü ele geçiren makineler ve füzelerin ateşlendiği Kıyamet Günü’nden sağ kurtulan insanlar arasında sıcak bir savaş başlıyor. PC’nin yanında PS3, X360, Wii, PSP ve DS için de geliştirilen Terminator Salvation’da John Connor’ı kontrol edeceğiz. Daha önce Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter 1&2’yi geliştiren GRIN ve henüz yeni bir firma olan Halcyon Games imzasıyla hazırlanan yapım, üçüncü şahıs görünümlü aksiyon oyunu olarak karşımıza çıkacak.

Yapımda genellikle yalnız değil, bizim gibi Kıyamet Günü’nden kurtulmayı başaran insanlardan oluşan bir birlik ile yola koyulacağımız oyunda, nihai amacımız Skynet’i durdurmak olacak. İnsan ırkını tamamen yok etmeyi amaçlayan makineleri önlemeye çalışacağımız yapımda, hiç de tekin olmayan geniş haritalarda yol alacağız. Yıkık dökük binalarla dolu olan haritalarda, yerden saldıran T-600 ve T-800’lerin haricinde, seride ilk kez karşılaşacağımız robotlar ve ayrıntılı bir şekilde göremediğimiz hava araçları da olacak.

Gears of War’daki gibi sıklıkla siperlerin ardında saklanarak ilerleyeceğimiz yapım ile ilgili yayınlanan videolarda gördük ki, araç içerisinde bulunacağımız alternatif bölümler de mevcut. Mayıs 2009’da, Terminator Salvation filmiyle aynı dönemde raflarda boy gösterecek yapım, umarız ki başarılı bir film oyunu olabilir. Aynı dönemde X-Men Origins: Wolverine’in de hem beyaz perdede hem de oyun dünyasında boy göstereceğini düşünürsek, yaz mevsimini iple çekmek için başka bir sebebe gerek kalmıyor.

Terminator Salvation
"Son filmde John Conner'ı, kısa bir süre önce Batman'de izlediğimiz Christian Bale oynuyor."

Skynet’in baş belası kim?

Adında Terminator ibaresi geçen hemen hemen her film ve dizide farklı bir John Connor’a rastladık. Daha bu karakterde istikrar sağlamış bir aktör henüz dünyaya gelmedi fakat serinin dördüncü filminde rol alan Christian Bale’in bu rolün devamını getirebileceği tahmin ediliyor. Sondan başa doğru devam edecek olursak, Terminator: The Sarah Connor Chronicles’da Thomas Dekker, Terminator 3: Rise of the Machines’de Nick Stahl, Terminator 2: Judgment Day’de ise Edward Furlong, John Connor karakterine hayat veren isimler. Bakalım bir sonraki Terminator projesinde bu rolü kim devralacak?
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.06.2022 23:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
Terminator Salvation

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×