1/2

Terminator Salvation

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Makinelerin çağı başladı!
Tarih boyunca kendisini gelişime odaklayan insanoğlu, önce işlerini kolaylaştıran aletleri, ardından işlerine yardımcı unsur olacak ve sonra da insanların yerini alacak makineleri üretti. Fakat gelinen nokta yeterli değildi. Neden bir yapay zeka olmasın? Daha da gelişmişi, neden bu yapay zeka, insansı bir makine icat edilerek ona entegre edilmesin ve bir insan gibi düşünmesi, hareket etmesi sağlanmasın? Cyberdyne bilgisayar şirketi, bunu başarmış, ancak kontrolün makinelere geçmesiyle birlikte insanlık ırkı için sonun başlangıcı da yaklaşmıştı.

James Cameron, yatağında ateşler içinde hasta olarak yatarken, bu fikir aklına geldiğinde, çevresindekiler hastalık durumunun iyice kötüye gittiğini düşünmüştü. Ama onun aklına gelen fikir, sonraki yıllarda bilim-kurgu tarihinin kült isimlerinden bir tanesi olacaktı. Terminator'un babası olarak bilinen James Cameron, ortaya öyle bir yapım çıkardı ki, tarihteki ilk makine-insan savaşına tanıklık ettiğimiz filmle karşılaştık. Bir çok ödül alan ve yüksek hasılatlar elde eden Terminator serisinin yenisi, Mayıs ayında geliyor. Şu ana kadar yapılmış bir kaç oyun uyarlaması da mevcut, ama kimisinin zorluk derecesi ayarlanamamış, kimisinin grafikleri çok kötü, kimileri ise sunduğu atmosferle Terminator ile alakası olmayan yapımlardı. Oyun yönünden bu serinin hakkının verildiğini söyleyemeyiz. Terminator: Salvation için de bu şüphelerim var, ama bu kez en iyi Terminator oyunuyla karşı karşıya gelebiliriz.

Terminator Salvation
"Gears of War'daki gibi siper alıp, sıkı çatışmalara gireceğiz."

İyi bir asker

Makineler, giderek gelişerek yeni tesisler kurmaya başlar ve büyümeye devam eder. İnsanlık ise kendi yaşam alanlarını inşa ederek gizlilik üzerine bir hayat sürmektedir. Ayrıca John Connor, henüz bir lider de değildir. Salvation, filmin geçtiği 2018’den iki sene öncesini, Los Angeles şehrindeki mücadeleyi konu alıyor. Skynet komuta merkezine düzenlenen, ama başarısız olan bir saldırıyla başlayan yapımda, iyi bir asker olan ve liderlik yolunda ilerleyen Connor'ı kontrol ediyoruz. TPS bakış açısına sahip oyunda Connor, bir askerden daha çok bir stratejist olarak bilinmekte ve fikirlerine saygı duyulmaktadır.

Projede işlenecek senaryo sayesinde, aynı isimli filmin başlangıcına da zemin hazırlanmış olacak. Tek temennimiz, hikayenin iyi bir şekilde yedirilebilmesi. Terminator: Salvation, Ghost Recon Advanced Warfighter 2 gibi başarılı bir oyunun arkasında yer alan GRIN tarafından geliştiriliyor.

Yapımcıların bildirdiğine göre oyunun ana taktiği, saklanarak ilerlemek olacak. Makineler, haliyle insanlara oranla çok güçlü olduklarından göğüs göğüse çarpışmamız neredeyse imkansız. Bu esnada, oynanışa dahil edilen siper sistemi sayesinde, barikatlar, yıkıntılar gibi unsurların arkasına gizlenebilecek, çok zor durumda kaldığımızda kafamızı çıkarmadan da saldırı ateşi açabileceğiz. Gears of War'dan aşina olduğumuz siper alma sistemi, diğer birçok oyunda olduğu gibi Terminator'de de mevcut.

Pompalı tüfek, tam otomatik tüfek ve RPG gibi güçlü silahların dışında, Skynet'in özel üretimi olan Plazma silahlarını da kullanabileceğiz. Gerektiği zaman düşmanın üzerine yürüyecek, gerektiğinde de kaçmak zorunda kalacağız. İlk iki Terminator filminden hatırlayacağımız inanılmaz, "Hunter Killer tarafından kovalanan cip" sahneleriyle yeni oyunda da karşılaşacağız.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×