The Arrangement

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Ağzınızın tadını hiç bozmayın...
Platformlar PC
The Arrangement
Merlin Puanı 15
Artılar Windows öğeleri belki dikkatinizi çekebilir.
Eksiler Karakter animasyonları, objelerin dizaynları, mantık hataları

Bir adventure yapmak herkesin harcı değildir. Kaliteli bir yapım ortaya çıkarabilmek için, hem senaryo hem de oynanış bakımından sıkı bir çalışma gerçekleştirmek gerekir. Baştan savma adventure’ların hiçbiri tutunamamış ve yok olup gitmiştir. Monkey Island ve Broken Sword gibi başarılı yapımlar ise, izlerini günümüze kadar taşımış ve unutulmayacaklar arasında yer almaktadırlar. The Arrangement da iyi bir yapım olmak için çıkmış yola fakat keşke hiç çıkmayıp evinde otursaymış, vatana millete daha hayırlı olurmuş. Oynarken zavallının haline acıdım ve yaklaşık yarım saat ayırdım. Nafile, hiç düzgün bir yanını bulamadım.

Bunlar karakter mi?

Başlangıç demosunu görür görmez tiksinme duygularımız harekete geçmeye başlıyor. Yapımda kullanılmış olan animasyonlara gülmekten başka yapacak birşeyimiz yok. Karakterler heralde birkaç tane baston yutmuşlar, hazmetmeye çalışıyorlar. Elleri kolları zorla kıpırdıyor, dizaynlarında zaten bir numara yok. Hepsi hortlak, zombi ya da yaratık gibi insan dışı varlıkları andırıyorlar. Hele başlangıç demosunun sonlarına doğru bir öpüşme sahnesi vardı ki, belki de burada oyundan kurtulmak isteyeceksiniz. Ben hırs yaptım dayandım, siz yapmasanız da olur.

The Arrangement, 1. şahıs görünümünden oynanıyor. Rahat oynanan ve kontrol edilebilen bir yapısı var. İncelenebilir, kullanılabilir ya da alınabilir objeler, belirli simgeler ile ekranımıza yansıyorlar. Kursörümüzü ekranın köşelerine getirdiğimiz zaman, sağa, sola ya da ileri gidebiliyoruz. Yalnız ekran geçişleri de sorunlu, sanki slayt gösterisi seyrediyormuşsunuz gibi bir hisse kapılıyorsunuz. The Arrangement’ın ilginç bir özelliği; Windows arabiriminden örnekler sunuyor. Başlangıçta, bir bilgisayar ile etkileşime giriyor ve burada Outlook kullanıp, yazıcıdan çıktı alma olayı ile uğraşıyoruz. Normalde de mouse’un sağ tuşuna tıkladığımız zaman , üstte çıkan Windows menüsü sayesinde save, load ya da oyundan çıkma işlemleri ile ilgilenebiliyoruz. Inventory de, kursörü ekranın üst kısmına getirdiğimiz zaman devreye giriyor. Bunlar sadece oynanışsal kolaylıklar, sakın aldanmayın, olaya hiçbirşey katmıyorlar.

The Arrangement bazı yerlerde canınıza ot tıkıyor. Objeler öyle bir monte edilmiş ki, kesin incelenebilecek ya da alınabilecek materyal gözden kaçıyor. Tamam, etraftaki objeler cansız varlıklar, ama bu kadar da cansız dururlar mı? Oyunun bir öğesi oldukları bile belli değil. Üstelik şöyle bir durum da var; diyelim ki yan yana iki obje duruyor. Bir tanesi birşeye yaramıyor, diğeri ise incelenebiliyor. Ama gelin görün ki, sanki işe yaramayan obje bir fonksiyonu varmış gibi işaretleniyor. Bu da insanı çıldırtıyor. Çok kolay bir bulmacayı bile, sırf bu objelerin yerleştirilememesi yüzünden çözemiyor ve sinir oluyorsunuz. Üstelik bazı detaylar da son derece gereksiz ve kafa karıştırmaktan öteye gitmiyorlar.

Bağlayalım olayı...

The Arrangement, maalesef bir fiyasko. Adventure türü, böyle bir oyuna sahip olduğu için kendinden utanç duyacaktır. Olsun biz onu eski, kaliteli yapımlara da sahip olduğunu da hatırlatarak teselli edebiliriz. Son sözüm de tabii siz oyunculara; yanından bile geçmeyin, sinirlerinizi yıpratmayın.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.05.2022 12:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Arrangement

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×