The Club

The Club

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Katillerin kanlı düellosu...
"Yazı için Ertunga Gündüz'e teşekkür ederiz."

Project Gotham Racing serisinden tanıdığımız ve daha sonra Activison tarafından satın alınan Bizarre Creations’ın geliştirdiği The Club, geçtiğimiz günlerde 1750 MB gibi oldukça büyük bir boyuta sahip demosuyla karşımıza çıktı. Açıkçası bu oyunu ilk gördüğümde güzel bir şey olacağını düşünmüştüm, çünkü oyunun amacı oldukça zevkli ve gerçekten üzerinde düşünülmüş bir kurgusu vardı. Hani bazı oyunlar vardır ya, grafikleri iyi olmasa da iyi oynanış ve güzel kurgulanmış konusuyla oyuncuyu içine alır, bırakmak istemezsiniz. İşte ben The Club’ı ilk gördüğümde ve oyun hakkında bazı bilgileri okuduğumda aynen böyle bir oyun olacağını düşündüm. Ancak demoyu oynadıktan sonra ne yazık ki hayal kırıklığına uğradım.

Öncelikle oyunumuz dediğim gibi gerçekten güzel düşünülmüş bir kurguya sahip. İlk bakışta çok eğlenceli olacakmış görüntüsü vermesine rağmen, oyuna girdiğimizde anlıyoruz ki aslında oldukça basite indirilmiş ve zamanla monoton olma ihtimali yüksek bir çizgiye sahip. Çünkü oyundaki amaç hedeflenen puanı yakalamak, bunun içinde karşımıza çıkan düşmanları öldürmek ve öldürme şeklimize göre de düşük ya da yüksek puan almak. Gerçi oynadığımız demo olunca fazla ön yargılı olmamak gerek diye düşünüyorum, çünkü tam sürüm çıktığında oyunun içeriğinde farklı şeyler bulmak mümkün olabilir ama yinede görünen köy kılavuz istemez sözünü de unutmamak gerekir.

Oyunun içeriğinden bahsetmek gerekirse, demoyu açtığımızda Multiplayer ve Singleplayer oynayabileceğimizi görüyoruz. Açıkçası Multiplayer seçeneğini gördüğümde online oynayabileceğim için sevinmiştim, çünkü bu tip oyunların gerçek eğlencesini online oynarken görebiliyoruz, bu yüzden hemen çoklu oyuncu seçeneğine tıkladım ancak online seçeneğinin açık olmadığını, eğer varsa ikinci bir Gamepad ile Split Screen olarak bir başka kişiyle oynayabilme imkanını sunduğunu gördüm. Tabii ki bu benim için ilk hayal kırıklığı oldu. Daha sonra Singleplayer olarak oyuna başladım. Karşıma sırasıyla karakter menüsü ve bölüm menüleri geldi. Toplamda sekiz karakter var, ama bunlardan sadece bir tanesini seçebiliyoruz. Karakterler ise gerçekten görmeye değer çünkü oldukça ilginç tiplerden oluşuyor. Kumarbazından, tüm dünyada aranan bir teröristine, psikopatından, polisine kadar çeşitli insanlar var. Ancak dediğim gibi bunlardan sadece birini seçebiliyoruz. O da kızıl ordu askerlerini andıran Dragov adında bir Rus. Mekanlar ise, malikane, yük gemisi, kömürlük, hapishane gibi yerlerden oluşuyor ve toplamda sekiz tane yer var ama burada da sadece hapishane bölümünde oynayabiliyoruz. Oyuna başlamadan son olarak zorluk seviyesini seçiyoruz, ama buradaki zorluk seviye puan olarak belirtilmiş. 3 farklı seviye var ve her birinin istediği puan değişik. Bunlardan birini seçerek oyuna başlıyoruz.

Oyuna başladığımızda açıkçası sizi etkileyen pek bir şeyin olmadığını görüyorsunuz. Oyundaki amacımız olan puanı, önünüze gelen düşmanları öldürerek yakalamaya çalışıyoruz. Öldürdüğümüz şekle göre de puan alıyoruz. Örneğin, kafadan vurduğumuzda en yüksek puanı veriyor. Bunun dışında bazı gizli yerlere yerleştirilmiş olan plakaları da bulup parçaladığınızda bundan da puan kazanabiliyorsunuz. Ayrıca oyunda çevre ile etkileşim çok iyi değil. Bir çok oyunda olan tüp,kutu vs. şeyleri patlatıp, kırabiliyoruz. Oynanış ise, oldukça kötü geldi bana, bilmiyorum belki de karakterden dolayıdır ama oldukça ağır ve nişan olmada zorlanılan bir oyun olmuş. Düşmanları istediğiniz yerden vurmak için biraz durup yavaş yavaş analog çubuğunu istediğiniz yere yönlendirmeniz gerekiyor. Oldukça zahmetli ve zaman kaybına yol açan bir şey. Ancak yapımdaki sesler kulağa hoş geliyor, bil hasa silah sesleri ama onun dışında pekte güzel görünen bir şey yok. Son olarak da grafiklerden bahsetmek istiyorum. Karakter detayları fena değil, açık alanlarda göze hoş gelebiliyor, fakat kapalı alanlardaki kötü kaplama ile ışıklandırmayı görünce karakterde pek dikkat çekemiyor ne yazık ki. O yüzden grafik olarak da sınıfta kalıyor.

Son söz olarak açıkçası ne yazsam bilemedim. Çünkü beklediğimden de kötü bir oyunla karşılaştım. Eğer üstünde biraz daha durulup, daha detaylı yapılabilseymiş belki de alınabilecek oyunlardan biri olabilirmiş, ama kötü oynanış, yer yer göze hoş gelen görüntüler olsa da genel olarak kötü grafikler, bir de monoton olma ihtimali ne yazık ki bu oyunu uzak durulması gerek oyunlar sınıfına sokuyor. Xbox 360 ve PC sahipleri belki deneyebilir, ancak PlayStation 3 sahiplerinin kesinlikle parasını vermemesi gereken bir oyun The Club.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 3.03.2021 12:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×