1/5

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Oblivion kapıları açıldığında, belalar Tamriel'in yakasına yapışmaya başladı
Platformlar PC
The Elder Scrolls IV: Oblivion
Merlin Puanı 89
Artılar Yeniden oynanabilirliği çok yüksek, grafik ve yüz animasyonları çok iyi, karakterlerin tepkileri yüzlerinden bile belli oluyor, karakterlerin birbirinden farklı yetenek ve özellikleri
Eksiler Savaştaki yapay zeka o kadar da iyi değil
Uzun süredir beklenen yapımların bir bir karşımıza çıkmaya başlaması ve oyun piyasasına gelmiş olan hareketlilik, bizi de tatlı bir telaşa itmiş durumda. Bu aralar piyasalara sürülmekte ve sürülecek olan en baba oyunları zamanında incelemek için, yazar arkadaşlarımız arasında da tatlı bir rekabet başlamış durumda. Herkesin kendine göre beklediği oyunlar ve türleri bulunuyor ve çıktığı zaman da incelemek için güzel bir rekabet başlıyor. Son zamanlarda artık oyuncuların sabırsızlanmaya başladığı ve “Artık gelse de görsek” modlarına girdiğimiz yapım Oblivion, aniden kucağımıza düşüverdi. Daha doğrusu kucağıma desek daha doğru olur. En merak ettiğim yapımlardan biriydi fakar “Kesin alıcısı olur” diye düşünüyordum. Ancak, şans eseri bu şeref bana nail oldu ve Elder Scrolls serisinin 4. oyunu Oblivion’a uzun bir bakış atma şansına sahip oldum. Fakat, ben ne kadar uzun bakış atmış olmuşsam olayım, inanılmaz bir ayrıntı silsilesi var ve heralde yaptığınız en ufak bir hareketin, bir yapıma bu kadar esnek biçimde yansıdığını kolay kolay göremeyebiliriz. Oblivion, bu konuda gerçekten çok farklı.

Aksilikler silsilesi

Hikaye şu şekilde gelişiyor, olay Tamriel ülkesinin Cyrodiil isimli başketinde cereyan ediyor. İmparatorumuz, kimliği belirlenemeyen bir suikastçi tarafından öldürülüyor ve biz de bu olaya şahit oluyoruz. Bunun yanında, Tamriel ülkesinde cehennem olarak kabul edilen Oblivion’un kapıları açılıyor ve oranın demon’ları Tamriel’e girip halka saldırmaya başlıyorlar. Tabii bununla birlikte bize de klasik bir görev düşüyor; imparatorun katilini bulmakla beraber, ülkemize ve hatta başkent Cyrodiil’e saldıran istilacılara karşı mücadele etmek.

Serinin geçmiş oyunlarına göre kendisini inanılmaz derecede geliştirmiş ve ayrıntı olayının neredeyse son noktasına gelinmiş. Karakter yaratma olayından tutun da, grafiksel gelişim ve oynanış son derece enteresan bir hale gelmiş. Eklenen bu inanılmaz ayrıntılar ve grafiksel gelişim, sahip olduğumuz bilgisayarlarımız konusunda da bizi kuruntuya düşürecek cinsten. Çünkü, inanılmaz bir sistem gereksinimine ihtiyaç var, hatta ortalama ya da yüksek olarak kabul ettiğimiz bilgisayar sistemlerini bile tereddütte bırakabiliyor. Yükledikten sonra oyuna giriş yaparken, sistem performansını ve grafik seviyesini kendine göre ayarlıyor ve buna göre belki bir bakıma bizleri rahatlatabiliyor. Ancak, tabii ki maksimum performans almak istiyorsak, en azından 3 Ghz’lik bir işlemciyi gözden çıkarmamız gerekiyor. 1 GB’lık RAM, hatta daha fazlasının sistemimizde bulunması lazım. Ekran kartı konusuna girmiyorum bile, kallavi bir kartınız yoksa, Oblivion’dan verim alamayacaksınız demektir.

Oldukça katı kuralları olmasına rağmen, bilgisayarımızda Medium özellikler ile çalıştırdık ve Oblivion dünyasındaki yolculuğumuza başladık. Daha en başta karakter yaratma ekranına geldiğimiz zaman dumura uğramaya başladık. Öncelikle kendimize istediğimiz race’den bir karakter seçiyoruz. Öncelikle bu race’leri tanıtalım, ardından da karakter yaratma ekranı hakkında bilgiler verelim;

Imperial: Diplomasi ve ticaret konularında kendisini geliştirmiş olan bu karakterimizin zırhları son derece gelişmiş ve sosyal ilişkilerinde de başarılı. Savaş yetenekleri de ön planda ve Cyradill’in şehirlilerini teşkil ediyorlar.

Khajiit: Akıllı ve hızlı olan bu race, akrobasi özelliklerini ve doğallıklarını kullanarak rahatça hırsızlık yapabiliyorlar. Ayrıca karanlıkta çok rahat görebilme özelliğine de sahipler.

Nord: Skyrim’de yaşayan bu şehirliler çok uzun boylular. Güçlü olmanın yanında soğuğa karşı dayanıklıkları bulunuyor ve oldukça yetenekli savaşçılar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×