The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited
  • Yapımcı - Yayıncı ZeniMax - ZeniMax
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: MMO,Role Playing Game
Merlin Puanı 84
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%30
Artılar Görsel olarak hem şahane hem de stabil çalışıyor. Konsollara başarılı adaptasyon. Kontroller akıcı ve oyuncu dostu. Şampiyon ve Adalet sistemi. Bu sefer oyun sonu içeriği sağlam
Eksiler İletişim seçeneklerimiz hayli sınırlı. Görev sistemi bir MMO için fazla ağır
Özel İnceleme
Emin Çıtak 25.06.2015 - 15:17
Konsol oyuncuları için Tamriel'in kapıları açıldı!
Öncelikle boğazıma kadar oyuna gömülmüş durumdayım. Mart ve Mayıs arasındaki nispeten suskun dönem benim Bloodborne seferime sahne olmuştu. Sadece Bloodborne oynadım, hatta üşenmeyip sizlere Tam Çözüm bile hazırladım.

Ama ne Mayıs ayına ne de Haziran ayına hazırlıklıydım. Batman bile hazırlıklı değildi (Gerçek manada). Şu an oynamak istediğim, biriken oyunlara bakıyorum da, Fallout 4 çıkana kadar hepsini nasıl bitireceğim diye hayıflanıyorum. PC’de yeniden başladığım The Witcher 3’te soru işaretleri arasında kayboldum, 150 saat olmuş, bitmedi gitti soru işaretleri.

İşte bu aralıkta daha kırkı çıkmadan helvası pişirilen bir oyun, hatalarından ders çıkarmış, oyuncu dostu yeni haliyle bir kez daha karşıma çıktı.

Meydandaki bir NPC’ye ateş topu attım ve karşılığı muhafız kılıçlarında acı içinde can vermek oldu.
Kim ne derse desin The Elder Scrolls: Online iyi bir oyundu. İyi olması bir şeyi değiştirmiyordu çünkü iki büyük dezavantaj onu doğal olarak arka sıralara itiyordu. Bunlardan ilki hepinizin bildiği gibi aylık ücret talep ediyor olmasıydı. World of Warcraft’ın bile oyunculara alternatif ödeme yöntemleri sunduğu bu dönemde Zenimax’in bize dayattığı politika biraz caydırıcıydı.

İkinci kötü yanıysa oyunun MMO dışı yapısıydı. Bir MMO oyununu istediğiniz kadar hikaye odaklı oynayın, günün sonunda olay bir yarıştan ibarettir. The Elder Scrolls bu noktada fena çuvallamıştı. Çünkü oyun aynı tek kişilik seride olduğu gibi bayağı hikaye odaklı görevler ve bitmek bilmeyen diyaloglara sahipti. Hatta görevler o kadar uzun ve detaylıydı ki bir iki tanesini yaparken insan yoruluyordu. MMO’ların çıtır çerez görev yapısını eleştirirken, böylesine ağır bir görev sistemi de oyundan soğutan nedenler arasına eklenebilirdi.

Elbet sadece bunlar değil. Daha birçok eksi özellik The Elder Scrolls Online’ın paralı oyun süreci içerisinde karşımıza çıktı. Tüm bu eksileri bir kenara alırsak, oyunun PS4 sürümünü oynarken aslında en önemli eksiyi de fark ettim. Oyun en başından beri konsollar için yapılmıştı!

Yani PC oyuncuları sadece birer deneme tahtasıydı. Aylık ücret ister istemez kalkacaktı. Zaten çevrimiçi oyun oynamak için para verilen konsollara, oturup aylık ücret dayatırsanız oyun 10.000 filan satar herhalde. Keşke Zenimax ve Bethesda aylık ücreti en başından kaldırsalarmış diyorum sadece. Hem yüksek ücreti hem de günümüze ters yapısıyla zaten baştan ölü doğmuş bir sistemdi.

Tamriel'i dinliyorum, gözlerim açık veya kapalı fark etmiyor... Müzikler şahane çünkü!
Bunları bu kadar rahat söylüyor olmamın en büyük nedeniyse elbette oyunun konsollarda kaymak gibi çalışıyor olması. PC versiyonun başına bela olan bugların birçoğu oyundan temizlenmiş ve stabil hale gelmiş. Kontroller çok rahat ve beni şaşırtacak kadar başarılı bir şekilde konsola aktarılmış. Hatta oyunu oynamak o kadar rahat ki “The Elder Scrolls Online’ın yeni evi konsollar olmuş!” bile diyebiliriz.

Eğer oyunu uzunca bir süre takip etmediyseniz değişen tonla şey var. Mesela Tamriel Unlimited versiyonuyla beraber artık oyun içi kozmetik dükkanımız var. Özel yemek malzemeleri dışında, genel olarak gerçek parayla alabileceğimiz binekler ve kostümlere odaklanılıyor. Oyuna para harcamak, kendine özel şeyler almak isteyenler için uğrak yeri olabilecek bir hizmet.

Oyuna yeni eklenen özelliklerde biri de “Adalet Sistemi” olmuş. Peki bu sistem olmuş mu? Hem de nasıl olmuş! Artık oyun içerisinde biraz dikkatli olmanız gerekiyor çünkü tıpkı ana oyunlarda olduğu gibi NPC’lere saldırabiliyorsunuz, onlardan çalabiliyorsunuz. Ben daha ilk seviyelerdeyken meydandaki bir NPC’ye ateş topu attım ve karşılığı muhafız kılıçlarında acı içinde can vermek oldu. 
Eğer dost birimlere saldırmak istemiyorsanız, menüden bunu değiştirebiliyorsunuz ve oyunun dost ateşi özelliği kalkıyor.

Elbette olay bununla bitmiyor. Başınıza ödül konduğunda kaçak oluyorsunuz ve bunu silmek için 3 yönteminiz oluyor. Muhafızlara ölmek, kefaletinizi ödemek veya belli bir süre o bölgeye adım atmamak. Oyunda şimdilik bir PvP odaklı bir ödül avcılığı söz konusu değil ama ileride olabileceğine dair birçok kanıt var. Böyle bir güncelleme geldiği takdirde TESO’nun havası inanılmaz değişecektir.

Oyunun ilk çıkış zamanlarının aksine bu sefer geniş bir oyun sonu içeriğimiz var. PvP’ye ayrılmış Cyrodiil’in yanı sıra, dört kişi olarak girebildiğimiz zindanlar, 12 kişilik Trial’lar (Raid) bulunmakta. Üstelik birbirinden zorlu bu maceralarda Dualshock gerçekten de hakkını veriyor.
Oyunu oynamaya alışmak inanılmaz kolay. Benim en çok sevindiren kısım tetik tuşları oldu.
Saldırı ve blok tetik tuşlarına konduğu için oyunu oynarken hiçbir zorluk çekmedim. Oyun zorlu mu zorlu, orası başka. En azından kontroller bu zorluğa çanak tutmuyor ve oyunu rahatça oynayabiliyorsunuz.

Baştan alması gereken kararları, zamanında uygulasaydı üzerindeki kötü izlenimi çok daha kolay atabilirdi.
The Elder Scrolls Online’da iki adet yetenek ve silah düzenimiz bulunmakta. İlk 15 seviyede tek bir aksiyon barına sahipken, 15. Seviyeye gelmemizle birlikle ikinci aksiyon barı da aktif oluyor. Böylece istediğimiz zaman iki farklı düzen içinde geçiş yapabiliyoruz. Konsolda bu olayı PC’nin aksine çok hızlı gerçekleştirebildim.

İşim özünde TESO bir The Elder Scrolls oyunu. Yani oyunun serbest yapısı bir şekilde MMO’ya da geçmeyi başarmış. Hangi silahı seçmek istediğinizi ve hangi zırh tipinin size uygun olduğu bulmak size kalmış. Ağır zırh giyen bir büyücü olmak veya takımının sağlığı arttıran bir savaşçı olmak tamamen size bırakılmış.

Oyun sonunda eskiden var olan Veteran Sistemi çok sınırlıydı. Veteran seviyelerini atlamak o kadar özel ve sağlam bir oyun sonu içeriği sunmuyordu. Bu süreçte Zenimax dersine iyi çalıştı ve 50. Seviyeyi aşan oyuncular için Şampiyon Sistemi’ni sundu.

Oyunun 6. büyük güncellemesiyle gelmiş olan bu özellikle Veteran oyuncular şampiyon puanları kazanıp, bu puanları karakterlerini daha iyi hale getirmek için kullanabiliyorlar. Skyrim’den hatırlayabileceğimiz takımyıldız menüsünden şampiyon puanlarımızı harcayabiliyoruz. Oyunu bambaşka bir noktaya çektiği ve oyunculara daha özgür bir ilerleme sistemi sunduğu açık. Başta neden akıllarına gelmedi acaba?

Yılanlarla, dolanlarla, geçti bir ömür solanlarla, yıkılan duvarların altında kalanlarla...
The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited F2P (oynaması bedava) bir oyun değil. Oyunu oynayabilmek için önce satın almanız gerekiyor. Bir kez satın aldıktan sonra istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz. Eğer daha fazlasını isterseniz de aylık Premium ücreti ödeyerek oyunun ek bölgelerine ve içeriklerine ulaşabiliyorsunuz. Zenimax’in getirdiği b yeni sitem oyuncu dostu, mantıklı ve insanı oyundan soğutmayacak cinsten bir karar. Madalyonun öbür yüzündeyse deneme tahtası gibi kullanılan PC versiyonu yer alıyor. Elbette kontroller dışında söylediğim, anlattığım her şey PC versiyonları için de geçerli ama Zenimax’in doğru kararları alması bu kadar uzun sürmemeliydi.

Görünen köy uzakta değildir. TESO’nun en berbat yanı oyun içi iletişim sistemi. Tıpkı Destiny’de olduğu gibi diğer oyuncularla konuşarak anlaşmak zorundasınız ve oyunun herhangi bir yazışma sistemi bulunmuyor. Bu durum bazen o kadar sinir bozucu oluyor ki anlatamam. Oyunu ilk kez konsolda oynayacak okurlarımız pek zorlanmayacaktır ama benim gibi PC’den gelen bir oyuncuysanız hakikaten sinirleriniz bozulabiliyor. Yazışma olmaması hem zindanlarda, hem ekonomi sisteminde, hem Trial’larda, hem de oyunun kendisinde en büyük eksiyi oluşturuyor.

Yine de tüm iletişim limitlerine rağmen The Elder Scrolls Online bu sefer ayaklarını yere sağlam basıyor. Baştan alması gereken kararları, zamanında uygulasaydı üzerindeki kötü izlenimi çok daha kolay atabilirdi ama şimdilik oyunculara sunduğu yeni Tamriel insanı içine çeken cinsten. PlayStation 4’ünde şöyle uzun soluklu bir macera arıyorsanız The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited tam size göre bir yapım.
Yorumlar 33
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2024 02:56
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.05.2018 18:52
Sa abi ps4 ten oynuyorum at aldım bilemiyorum hangi tuşla bin cem ps4 te
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2016 22:54
The Elder Scrolls® Online: Tamriel Unlimited i bi kere satın alıp oynayabiliyor muyuz? yoksa bi membership yazısı gördüm her ay ödememiz mi gerekiyor ? yani oyunu satın alıp üstüne her ay ödeme var mı ?
MK Okuru
MK Okuru 15.07.2017 17:57
iyi okumadın herhalde bir kere satın alıp sınırsız oynayabiliyorsun ancak aylık premium paket ile daha fazla map kostüm vs. ulaşımı mavcut
Kalan Karakter: 300 Gönder
Masters
Masters 20.04.2017 15:18
Berbat bir oyun. Hayatımda belki binlerce oyuna para verdim ama şu oyuna verdiğim paraya öyle yanıyorum ki. Değil 84, 8.4 puanı bile hak etmiyor. Bu oyunu almayı düşünen arkadaşlar, kesinlikle uzak durun. Adını bile duymamış gibi yapın.
MK Okuru
MK Okuru 25.04.2017 11:21
mmo içinde en detaylı en zor oyunların başında geliyor ondan berbat demişsindir yoksa harika bir oyun
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.07.2016 19:01
oyunun herhangi bir yazışma sistemi bulunmuyor derken? betadan beri yazışma var, ister bulunduğun haritadaki herkese yaz ister guilde yaz ister direk player a whisper at, ister gruba yaz istersen friend list oluştur onlara yaz istersen mail at... ya ben anlayamadım ya den farkedemedin kardes
MK Okuru
MK Okuru 24.02.2017 00:07
Ps4 versiyonu için yazışma yok diyor
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2015 18:03
Metin 2>knight>wow>TESO
Erşan Kuneri
Erşan Kuneri 2.12.2016 22:59
metin 2 knight tan nasıl daha güzel olabilir :D knight ı geçtim metin 2 başka herhangi bir oyundan nasıl dah agüzel olabilir :D 2004 - 2006 arasında knight oynamadın sanırım :D
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2015 17:10
Metin 2 ve Knight ı nasıl Wow ve Teso dam üstün tutabildin hayret ediyorum. Çocukluğunda oynadın ve Türkçe diye bu aşırı sığ ve sıradan oyunları Wow gibi bir başyapıttan daha iyi olduğunu göstermez
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2015 17:48
metin 2 ne ya bırakın şu oyunu
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2015 13:50
ilk okul ne garry cahill. ilkokul o
MK Okuru
MK Okuru 26.06.2015 09:48
(bkz:Fakir ilk okullu)
Revenant
Revenant 25.06.2015 19:05
Hala Metin 2 diyen kaldı mı ya?
Kalan Karakter: 300 Gönder