The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Hürcan Köse
Hürcan Köse 22.11.2016 - 13:47
Ünlü RPG sonunda modlarıyla birlikte yeni nesil konsollarda
Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 3, PlayStation 4, XBox 360, XBox One
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
  • Yapımcı - Yayıncı Bethesda Softworks - ZeniMax
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 75
5 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%83
Artılar Skyrim hala ilk günkü ihtişamını koruyor. Konsolda mod desteği
Eksiler Mod desteğinin sınırlandırılması can sıkıyor. Grafiklerde pek bir değişim yok. 30 FPS'de çalışıyor
Şüphesiz ki Skyrim, video oyunları tarihinin en çok konuşulan beş oyunundan birisidir. Asıl çıkışının üzerinden çok uzun yıllar geçmesine rağmen hala çılgınca modlanan ve yüzlerce, binlerce saat oynanan bir oyun olduğundan dolayı aslında bu ününün de boş bir çabadan doğma olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Benim pek haz almadığım bir seri olmasına  rağmen Elder Scrolls'un oyun dünyasında yarattığı inanılmaz etkiyi ve çıkan her oyunu ile yarattığı devrimleri çok iyi biliyorum. Zaten Elder Scrolls'u sevememe sebebim de oyunun kullanmakta olduğu grafik ve animasyon motoru. Bir türlü ısınamadım Elder Scrolls'a. Ancak incelemenin objektif olması için kendi subjektif düşüncelerimi bir kenara bırakıp, Elder Scrolls V: Skyrim'in PlayStation 4'te nasıl bir deneyim sunduğunu siz oyunculara aktarmam gerekiyor.

Öncelikle oyunun orijinal versiyonunda ne kadar zaman geçirdiğim hakkında bir ön bilgi vereyim. Skyrim'i yaklaşık olarak 60 saat civarı oynamışımdır herhalde. Elbette bu çoğu kişinin yüzlerce saatlik oynanışının yanında devede pire gibi kalır ancak yine de Skyrim'i az çok bildiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Daha sonrasında birkaç mod ile de tekrar denemiştim ancak hatırladığım gibi 60 saati geçmemiştir oynama sürem.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Oyunun yeni çıkan versiyonu, bir bakıma Remastered sürümü gibi bir şey aslında. Sadece ismi değişik. Oyunun çeşitli görselleri geliştirilmiş ve modsuz daha iyi bir görsel deneyim sunması amaçlanmış. Aslında bu konuda çok da başarılı olmuş sayılmaz. Zira oyunu PlayStation 4'te ve PC'de denememe rağmen öyle ahım şahım bir grafiksel gelişme ile karşılaştığımı söyleyemem. Bana yine aynı Skyrim gibi geldi. Zaten Skyrim'i grafik modları olmadan PC'de oynamak da artık pek akıl karı bir iş değil. Ancak konsolda maalesef seçenekler biraz daha kısıtlı.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Zaten bu bir bakıma Remastered incelemesi olduğu için oyunun ana hatlarından bahsetmeye gerek duymuyorum. Sadece PlayStation 4 açısından sunduğu yeniliklere değinsem yeter değil mi? Öncelikle bildiğiniz üzere Skyrim, PlayStation 4'e uzun zamandır beklenen mod desteği ile geldi. Ancak maalesef bu desteğin Sony'den kaynaklı bazı sıkıntıları var. Öncelikle mod desteği sadece 1 GB ile sınırlı. Yani öyle sınırsız, her istediğiniz modu yüklemeniz pek mümkün değil. Zaten o kadar mod da bulunmuyor. Bu da bir diğer sıkıntı. Hem PC'ye mod yapan çoğu kişi PlayStation 4'ü es geçiyor, hem de hali hazırda var olan modlar da PC'nin yanına pek yaklaşamıyor. Ancak buna rağmen yine de gayet kullanışlı ve oyunu da belirli seviyelere kadar değiştiren modlar mevcut ve bu mod kütüphanesi de her geçen gün genişlemeye devam ediyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Bu açıdan Skyrim'in PlayStation 4 üzerinde 'neresi special' diye bir düşünceye sahip olmanız normal. Ben de bu düşünceye sahibim. Direkt olarak aynı oyunu, mod desteği kısıtlı bir şekilde konsola aktarmışlar. Üstelik performans açısından da oldukça yetersiz kalıyor. Her ne kadar yenilenmiş bir sürüme sahip olsa da eski bir oyun olan Skyrim'in PlayStation 4 üzerinde 60 FPS, ya da hiç olmadı 45 FPS aralığında çalışmasını dilerdim ancak maalesef oyun 30 FPS'ye çakılı bir şekilde çalışıyor. Bu da günümüzde çıkan birçok oyuna göre oldukça sönük kalmasını sağlıyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Bethesda'nın, Skyrim'de bulunan hatalar üzerine de yoğunlaşmasını dilerdim ancak kullanıcı yorumlarına baktığımda çoğu hatanın aynı şekilde yeni versiyonda da bulunduğunu ve birçok şeyin düzeltilmeden aynı şekilde oyuna aktarılmış olduğunu görüyorum. Elbette Bethesda'nın düzelttiği hata sayısı da azımsanmayacak düzeyde ancak ismi 'Special' olan bir sürümden insan haliyle daha büyük bir özen bekliyor. Maalesef Skyrim Special Edition'da o özeni bulamadım.

Bahsettiğim ufak tefek eksilerin dışında Elder Scrolls V: Skyrim hala ilk günkü ihtişamını korumakta. Eğer daha önce PC'de oynama şansını yakalayamadıysanız ve bir konsol oyuncusuysanız, Skyrim kesinlikle alıp denemeniz gereken bir deneyim. Sony'nin bazı dayatmaları yüzünden eksik kalan mod sistemi ve Bethesda'nın yeni nesil konsollara ayak uyduramayışı yüzünden çıkan 30 FPS sorunsalı hevesinizi biraz kırabilir ancak Skyrim'in devasa açık dünyasına daldığınız takdirde tüm bu sorunları unutacağınıza eminim. 
Yorumlar 26
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2023 11:09
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.10.2017 20:28
Skyrim'den sonra oyun oynamayı Breaking Bad'den sonra dizi izlemeyi bıraktım! Ne zaman ki TES yeni oyunu gelir veya BB yeni sezonu çıkar ikisinede tekrar başlarım! Bunlardan daha iyileri yapılabileceğine maalesef inanmıyorum..
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2020 23:52
Arkadaş witcher 3 mount&blade oynamamış galiba dizi konusundada yarışabilecek dark, la case de papel,doctor who daha sayamadığım bir sürü dizi ve rpg oyunu tek skyrim'e bağlı kalmamak lazım
MK Okuru
MK Okuru 2.02.2018 21:24
en basitinden dark souls yada ff7 aradığın oyunlar bunlar olabilir
Kalan Karakter : 300 Gönder
Stormınseme97
Stormınseme97 14.11.2019 01:54
Legandary sürümü çok daha stabil. Tavsiye etmiyorum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.06.2017 17:49
boş yapmışsınız bence
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.06.2017 11:53
Fussss Ro Dahhhhh
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.06.2017 16:24
allahtan kendi düşüncelerini yazmadın yani. tost makinesinde 30 fps bile çok almışsın
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×