The Fall: Last Days of Gaia

Remzi Tuntaş
Remzi Tuntaş 3.06.2010 - 12:31
İntikam almanın vakti geldi...
Silver Style’ın yaptığı Almanca versiyonun mayıs ayında çıktığı, İngilizce versiyonunun ise bu sonbaharda geleceği The Fall: Last Days of Gaia adlı RP oyunumuz. Öncelikle yapımcı firmadan biraz bahsedelim. Silver Style bir Alman firması. Hepimizin bildiği, Anarchy Online’ın yapımcısı. Anarchy Online, özellikle Fallout tutkunları ve Cyberpunk fanları tarafından büyük ilgi görmüştü. Ancak geride kalan kesim bu oyuna pek şans vermedi. Yapımcılar A.O’dan sonra yine daha çok Fallout ve Cyberpunk tutkunlarına hitap eden The Fall ile geri geliyorlar.

Oyunda annesi öldürülmüş, babası ve kardeşi ortadan kaybolmuş bir karakteri oynuyoruz ve seçilmiş kişi değiliz. Duyduklarımdan en çok sevindiğim şey bu oldu diyebilirim. Annemizin öldürülüşü ve ailemizin diğer fertlerinin kaçırılmış olmasının esrar perdesini aydınlatacağız. Kısacası intikam alma üzerine kurulmuş bir senaryo var ortada. Ancak işin aslı öyle değil… Oyunda yeni kurulan bir hükümet var ve biz bu hükümette paralı asker olarak işe giriyoruz ve bu şekilde düşmanlarımızı daha kolay tespit edebiliriz. Bundan sonrası ise oyunda meydana çıkacak.

TF’da sınırsız özgürlük olacak. İstediğiniz yere gitmek için bizzat kullanabileceğiniz araçlar bile bulunuyor. Oyunun videosunda bu da gösterilmiş. Aynı zamanda 500’den fazla silah emrinize amade. Ayrıca gece-gündüz farklılıkları ekrana yansıyacak. TF’da iletişime geçeceğimiz bir çok NPC de bulunuyor. Bu da atmosfere olumlu yansıyacaktır. Düşünsenize, yaşayan post nuclearatic bir dünya ve siz herkes gibi sıradan bir karaktersiniz. Her şey sizin elinizde… Oyunun bir başka güzel özelliği, su için yeri kazmak.Nasıl olacak pek bir fikrim yok ama oyuna değişik bir tat katacağı kesin.

Senaryo dedik, özgürlük dedik sıra geldi oyunun teknik özelliklerine. Video ve screenshotlara baktığımızda TF’ın grafiklerinin güzel olduğunu söyleyebiliriz. Eh, güzel olsun artık, biz oyuncular bunu çoktan hak ettik. Bildiğiniz gibi Fallout’lar’ın grafikleri çok eskidi. Arada çıkan oyunlardan da hiçbir zaman güzel grafik göremedik. Seslere gelince, oyunun müzikleri çok tecrübeli bir Alman müzik grubu tarafından yapılıyor. Özellikle 96 megabaytlık videoyu izleyince müziklerin ne denli kaliteli olduğunu anlayacaksınız. Ancak seslendirmelerle ilgili yorum yapamıyoruz. Ancak umarım Almanlar yapmaz; Restricted Area ve Star Wolves’ı oynayanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.

TF, oyunculara hem gerçek zamanlı hem de sıra tabanlı bir oynanış sunuyor.Yani istediğimiz an zamanı durdurabileceğiz. Ayrıca savaşlar gerçek zamanlı olacak. Aynı UFO: Aftermath gibi. Yanımızda sayısı maksimum 6 olabilecek bir ekibimiz olacak.Onlarında inventorysi ile, skilleri ile ayrı ayrı ilgilenmemiz gerekiyor. Yapımcı firma biz oyuncuları rahatlatacak bir sistem geliştirmiş:Auto Behaviour. Bu sistem sayesinde karakterlerimiz bir klik ile silahları dolduracak, en zayıf veya en güçlü düşmana odaklanacak. Ayrıca aynı UFO’daki gibi savaşlarda zamanı hızlandırabileceğiz.

Oyunumuzda skill sistemi ise, atası Fallout’a çekmiş.TF’da da 6 ana yetenek(Str,dext gibi) ve 14 yan yetenek var. Bu yan yeteneklerden biri de driving, yine sevindirici bir gelişme.

The Fall:Last Days of Gaia, Elder Scrolls 4 ile aynı zamanlarda piyasaya çıkacak. Bu, onlar için bir ticari kayıp olacaktır, ama firma umursamaz gözüküyor. TF, vaat edilenler yerine güzel şekilde konursa bizi başından ayırmayacak bir RPG oyunu olacak. Beklemeye değer…
Yorumlar 13
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 11:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Fall: Last Days of Gaia

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×