The Fog

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Sis fena bastırdı.
The Fog
Yeniden çekilen filmler furyası mı baş gösteriyor bilemiyorum ama son zamanlarda böyle yapımlar sıklaşmaya başladı. Bu zincirin son halkası The Fog(Sis). Öyle ki John Carpenter’ın 1980’de yazıp yönettiği The Fog’un, teknolojinin üstün nimetleri kullanılarak hazırlanmış bir halefi, 2005’te çekilen The Fog. Aslında sözün gelişi; teknolojinin üstün nimetlerinin kullanılması. Neden mi? Nedeni şu ki; yönetmeninden oyuncularına ve hatta özel efekt uzmanlarına kadar The Fog kadrosu, 1980’lerin kült yapımlarından The Fog’u yeniden yaratacak kadar ne tecrübeliler, ne de başarılı.

Bu nasıl adalet?

Sis kısaca; geçmişte atalarının işlediği günahları, şimdinin insanlarının ödemesini konu alıyor. Yaşanan her şeyin temelinde bir haksızlık ve buna bağlı olarak alınan bir intikam var. Öyle ki yıllar önce sahip oldukları adayı korumak için bir grup adam kendilerince doğru ancak teraziye koyulduğunda adalet tarafı havada kalan bir olay yaşarlar. Bunun üzerine kasaba adeta lanetlenir ve lanet, korkunç yüzünü sisin altından gösterir…

1980’de çekilen Sis ile yeni Sis arasında büyük farklılıklar var. Bunların da en başında karakterler geliyor. Yeni filmdeki tüm karakterlerin isimleri eski filmden farklı. Bir tek isim benzerliği Elizabeth’te (Maggie Grace) var. Ancak onun bile 1980 versiyonundaki soyadı ile yeni versiyondaki soyadı farklı. Yönetmen Rupert Wainwright neden böyle bir tercih yapmış anlamak mümkün değil.

Yapımın 1980 versiyonuna hayat veren John Carpenter, o filmde başrolü Halloween serisinde de beraber çalıştığı Jamie Lee Curtis’e vermiş. Bu filmde Rupert Wainwright’ın seçimi Maggie Grace. Amerika’da bir çok dizide kendine yer bulan oyuncu, Jamie Lee Curtis gibi bir sıçrama yaşayacak mı merak konusu. Diğer oyunculara baktığımızda genellikle tecrübesiz isimler görüyoruz. Başrolü Maggie Grace ile paylaşan Tom Welling’de, sinemadan çok televizyon işleri ile su yüzüne çıkıyor. Kadronun deneyimli isimlerinden biri Selma Blair. Filmde radyocu Steve Wayne’i canlandırıyor ve filmin sonuna kadar da hikayeyi desteklemeye ‘çalışan’ bir unsur olarak kalıyor.

Efektler

Açıkçası yapımın özel efektleri, sisin uzaktan göründüğü sahneler, pek inandırıcı gelmiyor. Hatta filmin başlarında kasabaya sis ulaştığı zaman, gördüklerinizin özel efekt olduğu çok kolaylıkla anlaşılıyordu. Öyle ki sisin derinliğinden bahsedemiyordunuz. Tek gördüğünüz ekranın hemen önündeki sis efekti idi. Ancak yapımın sonlarındaki bazı sahnelerde gerçek duman efekti kullanılmış. Tabi bu da göze daha hoş geliyordu. Hayaletlerden bahsedecek olursak, onlar için de teknolojinin son nimetlerini kullanıyorlar diyemeyiz. Zira 2001 yılında vizyona giren Lord of the Rings’den daha iyi efektler beklemeyin. Yani The Fog’un yapımından 4 yıl öncesinden bahsediyoruz!

Genel olarak bakıldığında The Fog, ortalama bir korku/gerilim filmi olmuş. Bazı sahneleri oldukça hoşunuza gidebilir, hatta konusu da yer yer dikkatinizi çekebilir ancak genel olarak filmin bir anlatım sorunu da yok değil. Bu da tecrübesiz bir yönetmen olan Rupert Wainwrigth’ın sorumluluğunda olan bir durum. Eğer hafta sonu boş vaktiniz varsa, The Fog’a bir şans verebilirsiniz belki.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.04.2021 03:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Fog

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×