The Hustle: Detroit Streets

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bilardo kültürüne giriş
Platformlar PSP
The Hustle: Detroit Streets
  • Yapımcı - Yayıncı Blade Interactive - Activision Value
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 68
Artılar Çok sayıda bilardo oyunu, 3D grafikler, kontroller
Eksiler Basit hikaye, yükleme süreleri
Bilardo çoğumuzun sevdiği oyunların başında gelir. Daha çok erkekler oynasa da, ender olarak bayanlarında oynadığı görülmüştür. Bir bakıma bilardoyu kahvehane kültürü ile birleştirmemizden de kaynaklandığı söylenebilir bu durumun. Erkeklere özel mekanlarda bayanlarla paylaşmadığımız bir oyundur. Ancak erkek/bayan ayrımı yapmaksızın bir ortam var ki herkes kalıpları aşarak özgürce dilediği oyunu oynayabilir. Tahmin edileceği gibi elbette bu ortam, sanal ortamdır.

The Hustle: Detroit Streets’in yeni bir oyun olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yapım PSP ortamına çıkmış ilk bilardo oyunu olarak tarihteki yerini aldığından, bizimde arşivimizde incelemesinin bulunmasında fayda var. Kaldı ki, PSP platformunda bilardo oyunu olarak kaliteyi yakalayabilmiş başka bir yapımla da karşılaşmadık. Detroit Streets’in de çok kaliteli bir yapım olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yinede ortalamanın üzerinde bir yapıya sahip olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Oyunumuz mazisinde PC ve konsol için bilardo oyunu geliştirmiş bir firma olan Blade Interactive’in elinden çıkmış. Her ne kadar mantıklı bir hikayesi olmasa da, kuru kuru da oyunla baş başa bırakılmıyoruz. Yeni geldiği Detroit sokaklarında para ve itibar kazanmaya çalışan karakterimiz, bunu en iyi bildiği yoldan, yani bilardo ile sağlamaya çalışıyor. Böylece bizimde bilardo oynamamız için bahanemiz oluyor. Kısa sürede yarattığımız profil ile karakterimizi bütünleştiriyoruz. Kendimizi olayın oyunun ortasına atmadan önce eğitim modu oynayıp oynamamak istediğimiz soruluyor. Tercihen eğitimi tamamlamak faydalı olabilir. Neyin nasıl işlediği, hangi tuşların kullanıldığı gösteriliyor.

Bilardo Kursu

Harita üzerinden seçtiğimiz salona girip dilediğimiz kişiye karşı ıstakamızı konuşturuyoruz. Seçebileceğimiz kişiler arasında hiç itibarı olmayanlar olduğu gibi oyunun ustası olanlarda bulunuyor. Ayrıca oyun teklif edeceğimiz kişiye ortaya belli bir para koymadan da yanaşmamız mümkün olmuyor. Keza parayı beğenmeyip yanaşmayabiliyorlar. Bizde parayı arttırmak zorunda kalıyoruz. Başlarda karşılaşılabilecek kişi sayısı azken, para ve itibar kazandıkça karşılaşılabilir rakip sayımızda da artış görülüyor. Ayrıca belli periyotlarla karşımıza çıkan boss rakipler ile de zorlu mücadeleler bizleri bekliyor. Karşılaşmaları illa para karşılığı yapmak zorunda da bulunmuyoruz. Seçtiğimiz bir kişiye dostluk maçı teklif ederek alıştırma yapma şansımızda mevcut kılınmış. Zaten yapım çok fazla sayıda farklı bilardo oyununu aynı bünyede barındırdığından, çeşit çeşit karşılaşmalar yapmak mümkün oluyor.

Analog kol ve X butonu gibi birkaç tuş ile altından kalkılan maçlar, kontroller bakımından sorun çıkartmıyor. Bilardo masası üzerinde atış yapılacak top ve olası sapabileceği istikametleri gösteren yardımcı oklar da, sanal olarak atıştan önce otomatik olarak oluşuyor. Vuruş açısı dışında atışların bel kemiğini oluşturan bir diğer etkende vuruş hızında ortaya çıkıyor. Atıştan önce ekranın solunda beliren bir hız metre ile atışın kuvveti belirleniyor. Tüm hazırlıkları yapıp atışı gerçekleştirmek için butona bastığımız anda, sahne değişerek karakterin oynaması ara video tarzında gösteriliyor. Arada geçen birkaç küçük yükleme saniyesi eğer sizi sıkıyorsa bu animasyonları kapatmak mümkün. Ancak özellikle havalı sahneleri karakterin gerçekleştirdiğini izlemek oldukça keyif verici oluyor. Oynanabilir birkaç farklı salon bulunan yapımda, salonların görsel olarak birbirinden çok farklı olmadığı gözleniyor. Tamamı ile üç boyutlu olan oyunda görseller ve grafikler ortalamanın üzerinde seyrediyor. Özellikle top modellemeleri ve animasyonlarının oldukça başarılı olduğu görülüyor. Sesler ve müzikler bakımından ise daha çok birbirini tekrar eden sesler işitiliyor. Unutmadan, The Hustle: Detroit Streets bir arkadaşınızla karşılıklı oynayabileceğiniz birde multiplayer modu içeriyor. Genel olarak bakıldığında çok iyi olmasa da PSP’de bilardo keyfini tatmin edici seviyede yaşayabileceğiniz söylenebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 14:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Hustle: Detroit Streets

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×