The Last Remnant

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Tılsımların PC'deki macerası hayat buldu
Platformlar PC
The Last Remnant
  • Yapımcı - Yayıncı Square Enix - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar Oyunun kendine özgü mimarisi ve tasarımı, gittikçe derinleşen hikaye
Eksiler Elden geçirilmesine rağmen halen bazı teknik sorunlar var
J-RPG oyunlarının benim için yeri farklı diyerek, klasik bir başlangıç yapmıyorum. Eğer güzel bir oyunsa ilgimi çeker. Mesela Final Fantasy serisi benim için kaliteli oyunların başında geliyor. Neyse sonuçta her şeyin bir iyisi bir kötüsü var. Bir de temeli sağlam olup, geri kalanı çürük olanlar var. Hayatımızın birçok safhasında bu tür olanlarla karşılaşabiliyoruz. Geçtiğimiz Kasım ayında Square Enix, X360 cephesinde temeli iyi, ama bazı noksanları olan The Last Remnant’ı çıkarmıştı. Burada hemen belirteyim; Last Remnant, savaş sistemi, kendi özgü tasarımıyla güzel bir yapımdı. Kötü olan ve işleyişi bozan kısmı, genel olarak teknik sorunlardı. Bu yüzden The Last Remnant potansiyelini tam olarak gösteremedi. X360 macerasından sonra, multiplatform olarak duyuruldu. PC ve PS3 için yolda olduğu söylendi. PS3 için şimdilik beklemede, ancak PC cephesinde raflardaki yerini aldı. Bakalım PC versiyonu oyunun kendini tam göstermesi için ikinci bir şans mı?

Çözüm yolu

İlk olarak konuya değinelim. Hikâyeye göre yapıma ismini de veren Remnant adında tılsımlar var. Bu tılsımlar insanlığın kaderini değiştirecek bir güce sahip. Her şey tılsımlar üstünde dönüp duruyor. Hikaye ne kadar klişe veya basit diyebilirsiniz, fakat kazın ayağı öyle değil! Last Remnant’ın ilk başlarında konu cidden basit geliyor, ancak olaylar geliştikçe ve oyunda ilerledikçe, senaryonun ne kadar derin olduğunu anlıyorsunuz. Square Enix’in hakkını yemeyelim, sağlam bir senaryoyu oyuna yedirmişler.

Unreal 3 Engine ile geliştirilen Last Remnant X360’ta bolca teknik sorunlara sahipti. Kaplamaların geç işlenmesi yüzüne karakter ve çevrenin biraz rötarlı olarak ekrana gelmesi, savaşlarda düşen FPS ve uzun yükleme sorunları vardı. PC’de bu sorunlar daha düzeltilmiş. Uzun yüklemeler olmuyor. Ancak bazı kaplamalar geç işlenebiliyor. FPS düşmesi için de bir şeyler yapılmış, fakat kalabalık savaşlarda bazen ekran yırtılır gibi oluyor. Sorunlar X360’a göre daha elden geçirilmiş olsa da, halen bazı problemler devam ediyor. Tasarım ve dizayn bakımından Last Remnant başarılı. Oyunun kendine has etkileyici bir mimarisi var. Silah ve zırhların dizaynı güzel. Bolca da efekte sahip yapımda, özellikle savaşlarda renk cümbüşü yaşanıyor, tabii ki görsel olarak bunlar hoş kısımlar.

The Last Remnant
"Unreal 3 grafik motoruyla geliştirilen The Last Remnant'in mimari ve tasarımları göz dolduruyor ve öne çıkıyor."

Savaş diye bahsetmişken, Last Remnant’ın savaş sistemi üstünde yapılan bazı değişiklikler de var. Bilmeyenler için sistemden kısaca bahsedelim. Sistem takım üstüne kurulu. Takımda çeşitli parametrelere ve yeteneklere sahip karakterler var. Bunlar üstünden savaşları gerçekleştiriyoruz. X360’a göre PC’de turbo modu var, böylece savaşlar daha hızlandırılmış ve akıcı hale getirilmiş. Ayrıca konsol versiyonunda takımlar için bir sınırlama vardı, PC’de bu sınırlama kalkmış. Last Remnant’ta savaşlarda moral yer alıyor ki, moral kazanmamızı veya kaybetmemize neden olabiliyor. Moral ne kadar yüksekse savaş lehimize dönüyor. Ayrıca belirlediğimiz taktik de önemli. Yanlış taktik bizim için kötü sonuçlar doğruyor. Son dönem oyunlarında ekranda gösterilen tuşa doğru zamanda basma kombinasyonu yer alıyor. Bu özellik Last Remnant’in savaş sisteminde kullanılıyor. Doğru tuşa doğru zamanında basarsak, karakter kritik vuruş yapabiliyor. Şöyle bir durum var, normalde varsayılan tuşlar ekranda (Default olarak) X360 gamepad’nin tuşları olarak gösteriliyor. Ayarlardan bunu klavye tuşları olarak ayarlayabiliyorsunuz. Bunu yapın, yoksa savaşlarda X veya Y hangi tuştu diye klavyede keşif yapmanız gerekiyor.

Sona doğru...

Oyunun başarılı olduğu kısımlardan biri müzikleri. Ortamdan ortama değişen ve atmosfere harika giden müzikler var. Seslendirmeler için Japonca veya İngilizce olarak seçenek bulunuyor. İkisinden birisi arasında seçim yapabilirsiniz, ancak seslendirmeler kötü, pek iyi sayılmaz, bunun yanında genel olarak ses efektleri ise daha iyi.

Artık yavaş yavaş toparlamaya başlayalım. Last Remnant’ın PC sürümü X360’a göre daha ele avuca gelir olmuş, ama halen bazı hatalar sürüyor ve biraz daha performansın elden geçmesi lazımmış. Bunların yanında ise oyun, sağlam bir hikayeye, kendine has mimarisi ve dizaynıyla harika bir dünyaya sahip. Ayrıca ekipmanlar için yeni ön izleme özelliği de var. Last Remnant PC için uzun uzun zaman sonra çıkan Square Enix imzalı bir J-RPG. Eğer J-RPG türünden hoşlanıyorsanız, genel olarak isteklerinize ve özleminize son verecek bir yapım.
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2021 09:05
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Last Remnant

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×