1/2

The Lord of the Rings: Aragorn's Quest (PlayStation 3)

Arda Gündüz 2.11.2010 - 15:08
Bu başka bir yüzük olmalı
Platformlar PlayStation 2, PSP, PlayStation 3, Wii
The Lord of the Rings: Aragorn's Quest (PlayStation 3)
  • Yapımcı - Yayıncı TT Fusion - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 63
Artılar Orijinal müzikler. Move desteği. Co-op oynayabilme imkanı.
Eksiler Tekdüze bir oynanış. Kötü grafikler ve modellemeler. Hikayedeki mantık hataları. Sadece çocuklara hitap ediyor.
Yüzüklerin Efendisi, sadece fantezi roman türünde değil, oyun dünyasında da çok önemli bir isimdir. İncelemem için önüme sunulan oyunlara baktığım zaman, en çok vakit geçirebileceğim ve severek oynayabileceğimi tahmin ettiğim Aragorn’s Quest’e bu kadar hızlı bir giriş yapmamın nedeni de Yüzüklerin Efendisi isminde güvenmem olmuştu. Aragorn’s Quest’e heyecanlı bir giriş yapmış olsam da, aslında çocuklar için hazırlanmış olduğunu anlamamla tüm heyecanım gitti desem yeridir.

Pardon tanıyamadık?

Üçüncü şahıs görünümünden oynanan yapımın Move kontrollerini destekliyor olması ilk başta bizleri heyecanlandırdı. Bununla birlikte co-op modunun da istenildiği zaman devreye girmesi de güzel özelliklerden biriydi. Oyuna başlamadan önce normal gamepad mi, yoksa Move mu diye, nasıl oynamak istiyorsak seçebiliyoruz. Dolayısıyla oyun sırasında Wii mantığı ile karakterimizi kontrol ediyoruz. Analog kolumuzu hareketlerimiz için kullanırken, vuruş için Move teknolojisinden faydalanıyoruz. Yukarıdan aşağı, sağdan sola ya da aşağıdan yukarı aletimizi savurduğumuz zaman karakterimiz buna göre programlanmış olan sabit hareketleri yapıyor. Bir başka deyişle çok da hareket çeşitliliğine sahip değil.

The Lord of the Rings: Aragorn's Quest (PlayStation 3)
Hikaye içinde hikaye diyebileceğimiz bir konumuz var. Maceramız, Hobbitler’in köyünde başlıyor ve Frodo’nun en sadık dostu Sam’in oğullarından birini kontrol ediyoruz. Burada ana ve yan görevleri istediğimiz şekilde oynayabiliyoruz. Dolayısıyla köy içerisinde ve senaryoların bazı bölgelerinde açık uçlu bir oynanış mevcut. Köyde yaptığımız ufak tefek görevlerin dışında, Sam bizi evine topluyor, Yüzüklerin Efendisi ve Yüzük Kardeşliği ile alakalı hikayeleri anlatmaya başlıyor. İşte bu hikayeleri de Aragorn olarak oynuyoruz. Co-op oynamak istediğimizde, Sam’in oğluna Emily olarak eşlik edilebiliyor. Ana senaryolarda ise birinci oyuncu Aragorn, ikincisi Gandalf olarak oynayabiliyor.

Ana görev, yan görev

Hikayeleri oynarken, ana görevlerin dışında yan görevler de yapabiliyoruz. Bunları yaptığımızda altın kazanıyor, bu altınlarla bizlere özellikler kazandıran artifact’leri satın alabiliyoruz. Görevleri yaparken pek zorluk çekmiyoruz, çünkü neredeyse hepsi birbirinin aynısı. Ya birilerini bulmaya çalışıyoruz ya da birilerini öldürmeye, tek yaptığımız bu. Zaten yandaşlarımız da devamlı yanımızda. Co-op oynadığımızda Aragorn ve Gandalf işi gayet rahat bitirebiliyor.