1/2

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
O bizim kıymetlimisss...
Lord of the Rings Online mı? Biraz uzak bir isim gibi geliyor değil mi? Eğer sizde öyle düşünenlerdenseniz kısa süre önce LOTRO adını alan oyunun aslında Middle Earth Online olduğunu bilmelisiniz. Yapımcısı ise bürçok güzel projeden tanıdığımız Turbine Interactive. Bir zamanların en popüler MMO’larından olan Asheron’s Call 1 ve 2 bu ekibin bir oyunu. Hatta şu anda üstünde çalıştıkları bir diğer oyun ise Dungeons & Dragons Online. Yani önümüzdeki birkaç yıl MMO piyasasında Turbine adı konuşuluyor olacak. Bunları bir kenara bırakırsak, hayatlarının projesi için Turbine, uzun zamandır çalışıyor ve çalışmalarının meyveleri ise gayet leziz olacak.

Lotr Online ilk gün server’lar açıldığında Frodo’nun Shire’dan yola çıkması ile başlayacak. Oyunda her ne kadar Frodo, Aragorn, Gandalf ve diğerlerini yönetemeyecek olsak da, onlara yardımımız dokunacak Mensubu olduğumuz ırklar ile tarafımızı seçeceğiz ve savaşa başlayacağız. 4 farklı ırkın ilk etapta oynanabilir olması planlanıyor. Her ırkın ayrıca başlangıç noktası olacak ve aktif rol oynayan şehirler, konuya paralel olarak oyunda açılacak. Kitaba paralel olarak giden bir konumuz olacak ve tüm aktiviteler dahil konu dışına hiç çıkılmayacak. Dünyaya yeni alanlar eklendikçe o alanlarda yaşamlarını sürdüren ırklar da oynamaya açılacak. İlk etapta insanların Archet bölgesinde oyuna başlayacağı söylenenler arasında.

Yeni bir quest sistemi mi?

Direk olarak konuya etki etmediğimiz söylemiştik. Yinede bir yönden de etkimiz olmayacak değil. Peki nasıl dersiniz? Tabi ki questler ile. Oyunun gidişatı quest’lerin sonucunda belirlenecek ve iyi ya da kötü tarafın bir quest’i daha üstün bitirmesi ile, diğer taraf bir adım geriye çekilmiş sayılacak. Görevleri ne kadar iyi yaparsak, mensubu bulunduğumuz taraf daha çok puan kazanacak. Ama bu kesinlikle daha çok yaratık keserek olmayacak. Tıpkı DD Online’da olacağı gibi, burada da görevde gerekilen kadar yaratık keseceğiz. Gerektiğinde bir özel eşyayı bir yerden bir yere gizlilikle taşıyacağız. Belirlenecek daha enteresan görevleri belirli zaman içinde bitirmeye çalışacağız. Hepsi bir puan kazandıracak.

Tüm MMO’larda bulunan skill sitemi burada da geçerli olacak fakat başarı ve kişilik puanları olarak adlandırılan ek bir puanlama da sistemin içinde olacak. Başarılı bitirdiğiniz görevlerde ya da öldürdüğünüzü karşı tarafa mensup oyuncu için belirli bir başarı puanı alacaksınız. Tabi bunun yanında da bir kişilik puanı. Kendi tarafınıza yaptığınız bir ihanetle de kişilik puanınız biraz düşecek. Bunun yanında ister istemez bir pvp sistemi olacak. Bu pvp siteminde kendi tarafınıza saldırmak olmayacak ve Tolkien’in kitapta belirlediği özelliklere göre oyuncular arası pvp yapılabilecek. Bazı ırkların diğer ırklara karşı (özellikle pvp’lerde daha belirgin) avantajları ve dezavantajları olacak. Sınıflar daha tam olarak belli olmadığı için bu konu hakkında yorum yapılmadı ama düşmana tıkla ve saldır sistemi olacak. Büyücü mesleğinin eklenmesi ile bunun biraz daha değişeceği muhtemel.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×