The Mystery of the Mary Celeste

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Çözülmesi gereken büyük esrar
Platformlar PC
The Mystery of the Mary Celeste
  • Yapımcı - Yayıncı Merscom - Merscom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 27
Artılar Gerçek ve esrarengiz bir olayı ele alıyor
Eksiler Hikaye dışında neredeyse her şeyi
Esrarengiz bir kayboluş öyküsünün başkarakteridir Mary Celeste. Halen gizemi çözülememiş, sır perdesi asla aralanamamış bir olaydır. Asıl adı “Amazon” olan gemi, ilginç bir şekilde terk edilmiş şekilde 1872’de Atlantik Okyanusu’nda bulundu. Fakat asıl bilinmezlik burada başlıyordu, çünkü gemideki tüm yük ve eşyalar yerlerinde dururken, mürettebatın kendisi yoktu. Gemide bir isyana veya kavgaya, dövüşe ait iz de bulunamamıştı. Sanki herkes buhar olup uçmuştu. Aradan bir asrı aşan bir süre geçti gitti, ancak Mary Celeste’nin gizemi yine de çözülemedi. Gemiyle ilgili olarak bir sürü teori üretildi, hatta bunların arasında Mary Celeste’nin deniz canavarlarının saldırısına uğradığı, mürettebatı yaratıkların kaçırdığı gibi ilginç söylemler de yer alır.

Çözülemeyen sır

Merscom, The Mystery of the Mary Celeste’de yaşanmış bu ilginç olayı, biraz daha değişik şekilde ele alıyor. Mary Celeste 2’ye biniyoruz ve yolculuğumuz sırasında başımızdan geçen esrarengiz olaylar doğrultusunda, hem Mary Celeste’nin gizemli hikayesini çözmeye, hem de Mary Celeste 2’yi kurtarmaya çalışıyoruz.

Oldukça basit hazırlanan yapımda, ana amaç saklı olan objeleri bulmaktan geçiyor. Nesneleri bulduktan sonra, belirli bir ya da birkaç objeyi, ekranda yer alan gerekli yer üstünde kullanmamız gerekiyor. Mesela bir kapıyı açmak için anahtar veya gizli bir yeri kırmak için balta gibi. Objeleri kullanacağımız yer üstünde yuvarlak bir kısım çıkıyor, yapmamız gereken sadece envanter içindeki nesneyi tıklayıp, sonra yuvarlak kısım içine sürükleyip, bırakmak. Bunu yaptığımızda başka bir ekrana geçiyoruz (Geminin farklı bir bölümüne) ve tüm oyun boyunca genel olarak bu işleyiş mekaniğinde ilerliyoruz. Arada sırada çözmemiz gereken bulmacalar çıkıyor, fakat bu bulmacalar da oldukça basit. Örnek olarak bir boruyu yeniden yapmamız, döşememiz gerekiyor.

The Mystery of the Mary Celeste
"Oldukça basit hazırlanan yapımda, ana amaç saklı olan objeleri bulmaktan geçiyor."

Biri Hayalet Avcıları’nı arasın!

The Mystery of the Mary Celeste, her konuda basitlik sunan bir oyun. Aradığınız objeleri eğer bulamazsanız, “Hint” yani ipucu yardımınıza koşuyor. Hint’e tıkladığınızda, objenin yeri ekranda parlıyor. Bulmacaları da çözemezseniz, Solve’ye tıklayarak bölümü geçebiliyorsunuz.

Oyun görsellik olarak geride kalmış, iki boyutlu grafikler var. Çizimler üstünde biraz daha durulabilirmiş. Hele ki bazı yerler aceleyle yapılmış gibi bir his uyandırıyor. Ses olarak yapımda sadece sahneden sahneye değişen, farklı olsalar da, bir süre sonra hep kendilerini tekrar eden müzikler var. Konuşma veya seslendirme bulunmuyor. Konuşma demişken, bize olaylar ekranın üst kısmında yazılı şekilde anlatılıyor. Eğer isterseniz bunları envanterde günlükten de takip edebilirsiniz. Günümüzde başlayan esrarengiz macera, hayaletlerle ve yer yer eski Mary Celeste’ye dönüşen gemiyle değişkenlik gösteriyor.

Sonuç olarak The Mystery of the Mary Celeste gerçekten yaşanmış ilginç hikayeye sahip olsa da, genel olarak tüm açılardan sınıfta kalıyor.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2024 12:43
Kalan Karakter: 300 Gönder
The Mystery of the Mary Celeste
İlginizi Çekebilir