The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme

Samet Basri Taşlı
Samet Basri Taşlı 29.09.2020 - 15:34
Geçtiğimiz yılın en iyi oyunlarından biri olan The Outer Worlds, Peril On Gorgon indirilebilir içeriği ile karşımıza çıktı.
Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Obsidian Ent. - Obsidian Ent.
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,First Person Shooter,Role Playing Game
Merlin Puanı 70
Artılar + Özel Dedektiflik temalı yeni hikaye
+ İlginç mekanlar ve karakterler
+ Ana oyunda sevdiğiniz her şey burada
Eksiler - Görsel ve Oynanış olarak hiç yenilik yok
- Ekibimize yeni bir üye beklentisi havada kaldı
- Ana oyunda sevmediğiniz her şey burada

The Outer Worlds: Peril On Gorgon, geçtiğimiz yıl Obsidian tarafından yayınlanan başarılı RPG oyunu The Outer Worlds’un ilk genişleme paketi olarak karşımıza çıkıyor. The Outer Worlds dünyasına doyamayan oyuncuların ihtiyacını karşılayıp karşılamayamayacağını ise birlikte inceleyelim. 

Eski CRPG severlerin yakından tanıdığı Black Isle firmasının çalışanları tarafından kurulan Obsidian Entertainment, Star Wars: Knights of the Old Republic II, Nevewinter Nights 2 ve Fallout: New Vegas gibi önemli RPG oyunlarında imzası bulunan bir firma. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürdükleri The Outer Worlds ise özellikle Fallout: New Vegas seven oyuncuların aradığı oyun olmayı başarmıştı. The Outer Worlds’un ilk DLC paketi olan Peril on Gorgon ise, ana hikayeden bağımsız yeni olayların peşinde yepyeni bir maceraya atılma fırsatı sunuyor. 

The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme

Şanslı Montoya’nın Şanssız Kolu

Peril on Gorgon, uzayda yolculuk yaparken bir teslimat şirketi tarafından getirilen paketi açmamız ile başlıyor. Teslimat şirketinin uzayın orta yerinde bizi bulup iletmeyi başardığı paketin içinden ise bir kol ve kayıt cihazı çıkıyor. Cihazın içerisinde Lucky Montoya tarafından kaydedilmiş, geminin eski sahibi olan Hawthorne adına gönderilmiş bir mesaj var. Önemli bir iş ve iyi bir kazanç vaad eden mesajı takip ederek Gorgon’a gidiyor ve değerli bir astroid üzerindeki maceramıza başlıyoruz. Masadaki kol konusunda ise konuşmuyoruz. 

Oyun tek bir gezegende iki farklı sistem üzerinde geçiyor. Montoya’nın eski işvereni ile tanıştığımız Ambrose Malikanesinin bulunduğu kısım ve astroid bölgesi. Eskiden Spacer’s Choice tarafından çeşitli araştırmalar için kullanılan bölge bilinmeyen bir sebeple tahliye edilmiş. Astroidin üzerinde sadece geride kalanları toplayanlar, haydutlar ve çeşitli yaratıklar bulunuyor. 

Yaklaşık 10 saat süren ana hikayenin yanı sıra ufak tefek yan görevler de var ama çok büyük bir şey beklemeyin. Ana oyunun hikayesine kıyasla oldukça küçük bir maceradayız. 

The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme

Gorgon üzerindeki maceramız boyunca, ana oyunda kullanabileceğimiz güçlendiricilerden biri olan Adrena-Time’ın nasıl üretildiği ve bu sırada ne tür aşamalardan geçildiğini öğreniyoruz. Bu sırada Spacer’s Choice’un gizli sırlarını açığa çıkarıyor ve Hawthorne’a bu işi paslayan Montoya’nın başına neler geldiğini keşfediyoruz. 

Laboratuvarlarda Bulunan Dehşet 

The Outer Worlds: Peril on Gorgon iki yeni ana bölge, 13 yeni görev, yeni silah ve zırhlar gibi çeşitli ekipmanlar sunuyor. Bu oyunun bir ek paket değil de yalnızca DLC olduğunu unutmamak gerek. Gönlümüzden yeni düşmanlar, grubumuza katılabilecek yeni bir üye ya da daha büyük keşfedilebilir alanlar gibi yenilikler geçiyor olsa da, bunları Peril on Gorgon’da bulamıyoruz. 

Hikaye ilginç ve gereksiz yere uzatılmamış. Spacer’s Choice araştırma tesislerinde gördüklerimiz hem ekip arkadaşlarımızı hem de bizi germeyi başarıyor. Oyuna yeni eklenen ekipmanların yanı sıra karakterimizin seviye sınırı artıyor ve bazı yeni özelliklere (ve kusurlara) erişim sağlıyoruz. Ama hepsi bu kadar. 

The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme

Peril on Gorgon, The Outer Worlds’un hikayesini tamamlayıp daha fazlasını isteyen oyuncular için hazırlanmış. Sağlam olan şeyi bozmayalım düşüncesi ile neredeyse hiçbir yenilik eklenmemiş bir DLC var karşımızda. Oyunda neyi sevdiyseniz aynen duruyor, hoşlanmadığınız bir şey var ise onlar da yerinde duruyor. Grafikler ve oynanış konusunda herhangi bir değişiklik yok. Oyuna yeni eklenen ses ve müzikler ise atmosfere uygun ve oldukça güzeller. 

Oyuna yeni eklenen bir ekip arkadaşı ya da düşman olmadığını söylemiştik. Bu biraz can sıkıcı olsa da, oyun boyunca çok sinirinizi bozmayan bir durum. Belki bir noktadan sonra “Bu kadar Marauder nereden geliyor” diye isyan edebilirsiniz ama hikayenin fazla uzatılmaması sayesinde o noktaya geldiğiniz sırada DLC sona eriyor. Hem “Muhasebeci Charles” gibi ilginç haydutları başka nerede görebiliriz ki?

Eğer The Outer Worlds bittikten sonra kayıt dosyalarınızı sildiyseniz, ana oyunun hikayesinde uzun bir yol almanız gerekiyor. Yaklaşık 11 saatlik bir oyunun ardından, Byzantium’a gidebilecek seviyeye geldiğiniz zaman girebildiğiniz DLC paketi, bu seviyeler için azıcık zor olmuş gibi geldi. Dışarıda kalabalık gruplar karşısında hiç zorlanmayan 20 seviye ekibim, Peril on Gorgon dövüşlerinde oldukça zorlu anlar geçirdi. Zorluk olarak yeni bir ekip için uğraştırıcı olsa da oldukça keyif aldığımı söylemem gerekiyor. Hem de DLC’yi oynama bahanesiyle PC üzerinde baştan başlamış oldum. 

The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme

Sonuç 

Eğer orjinal oyunu sevdiyseniz, Peril on Gorgon’u da çok seveceksiniz. Kendinizi uzayda geçen  bir dedektif hikayesinin ortasında buluyorsunuz ve ben bu fikirden çok hoşlandım. Yaptığınız seçimler ve diğer karakterler ile girdiğiniz diyaloglar çok keyifli. Zaten The Outer Worlds’un en güçlü yanı olan sözlü iletişim bu oyunda da oldukça tatmin edici. 

Peril on Gorgon DLC paketinin tek başına fiyatı 69 TL, The Outer Worlds Expansion Pass ile 114 TL olarak belirlenmiş. Daha fazla The Outer Worlds isteyenler ise hiç düşünmeden alabilir. 10 - 12 saatlik bir macera için 69 TL vermek konusunda şüpheniz varsa, o zaman bir indirim beklemek isteyebilirsiniz. 

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 10.06.2023 14:06
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.09.2020 18:46
mis gibi dlc birader 70 nedir ya. tlou copune muazzam diyen adamlar su dlc ye bu puani veriyor. so y dlc yapsa min 95 yapistirirsiniz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2020 16:37
Unuttum hocam ya en iyi son kasıp tüm yoldaşları falan da toplamıştım ama çoook zaman geçti üstünden.. Bu kadar geç DLC gelmemeli.. İndirime girse bile dönüp tekrar oynamam, DLC'ye de bakmam açıkçası.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2020 19:57
Gamepass da bedava olan dlc playstation da 110tl. Yeni cenerasyon da kiminle gidilecek belli oldu artık..
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2020 22:56
ps de nintendo gibi olcak bence. sadece god of war, uncharted gibi exc. ooyunları oynamakk isteyen alcak
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Outer Worlds: Peril On Gorgon inceleme

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×