1/2

The Secret of Monkey Island: Special Edition

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Efsanevi oyunun muhteşem dönüşü
Platformlar PC
The Secret of Monkey Island: Special Edition
  • Yapımcı - Yayıncı LucasArts - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Mükemmel yenileme, elden geçen görsellik, seslendirmeler
Eksiler Başından kalkması çok zor
Gözümde, LucasArts’ı LucasArts yapan vakti zamanında çıkarttığı efsane macera oyunları oldu. Tamam, firma olarak başka harika yapımlara imza attılar, ancak piyasaya sürdükleri macera türündeki efsanelerin tadı farklıydı. Full Throttle, Grim Fandango, Sam & Max, Monkey Island’ı kim unutabilir, ben unutamam. Her biri birbirinden eğlenceli ve harika olan yapımlardan mesela Sam & Max, Telltale Games sağ olsun yeniden hayata döndü. Aslında Telltale Games, Monkey Island’ı da yeniden canlandırdı, ama onların geliştirdiklerine değil, LucasArts’tan çıkan orijinal oyun asıl yazı konusu. Hatta şöyle diyeyim, hem orijinal hem de reklamlarda sıkça rastladığımız “İkisi bir arada” versiyonu, piyasaya sürüldü, iyi ki sürülmüş…

Korsan olmak neyden geçer

Ron Gilbert, Dave Grossman ve ismini bu aralar Brütal Legend ile sıkça andığımız Tim Schafer’ın, bundan 20 sene önce (19 sene aslen ama yuvarlak hesap yapalım) geliştirdiği The Secret of Monkey Island’ın ismini eminim çoğu kişi duymuştur, duymayan varsa da onlara yorum yapmıyorum. Özellikle çoğu eski oyuncu Monkey Island’ı oynamıştır. Oyun dünyasının kült karakterlerinden Guybrush Threepwood’la çoğu kişi bu sayede tanıştı. Guybrush’ın özellikle birbirinden süper yorumları hiç aklımdan çıkmadı. Elaine Marley, LeChuck ve diğer karakterler de unutulmaz. Buradan şöyle bir bağlayalım; bu sene tüm ihtişamı, birbirinden çekici kızları, şovlarıyla ve tanıtımlarıyla birlikte E3 yeniden geri döndü. Oyun dünyasının kalbinin attığı etkinliklerden biri olan E3’te ilgimi en çok Mass Effect 2 ve LucasArt tarafından yenilenmiş haliyle hazırlandığı duyurulan The Secret of Monkey Island çekti. Adının sonunda bir de Special Edition bulunan, klasik macera oyunumuz hakkında az biraz şüphem vardı. Yenilenen haliyle “Acaba eski tadı verebilecek mi?” diye kendi kendime sormadım değil, ancak yapımcılar sağ olsun böyle bir durumu yaşamadım.

The Secret of Monkey Island: Special Edition
"Eski bir dost yeniden geri döndü. Kendine has süper yorumları ve muhteşem karizmasıyla (!) Guybrush Threepwood bizlere tekrardan komik ve eğlenceli anlar sunmaya devam ediyor."

Kısaca şöyle bilmeyenler için oyunun konusuna değinecek olursak, Mêlée Adası’nda korsan olmak isteyen ve güzeller güzel Elaine Marley’e aşık olan Guybrush Threepwood’un macerasını yaşıyoruz. Aşık olduğu kadın, hayalet korsan LeChuck tarafından kaçırılınca, Guybrush peşlerine düşüyor. Aslında senaryo hakkında daha sayfalarca ve sayfalarca yazılabilir, ancak tadı kaçmasın oynadıkça kendiniz görün. Gelelim bu klasiğin kısaca yenilenmiş versiyonunda neler varmış?
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×