1/16

The Secret of Monkey Island: Special Edition

The Secret of Monkey Island: Special Edition

Hüseyin Karaca
Hüseyin Karaca 9.08.2010 - 16:53
Adadaki rehberiniz geldi
Uzun süre oldu macera yazmayalı.  Merlin’in Kazanı’na,  yazı yazmaya ve macera oyunlarına dönüşüm herhalde bundan daha anlamlı bir oyunla olamazdı: The Secret of the Monkey Island: Special Edition. Bir tarafta StarCraft II çılgınlığı sürerken sessiz sessiz Monkey Island oynayıp yazmak niyeyse ayrı bir keyif verdi bana. Aslında 2009 Temmuz’da piyasaya sürülen bu özel sürümün incelemesi Hasan Uğur Nayır tarafından 10.08.2009’da yayımlanmıştı. 21.04.2004 yılında da Ahmet Sayman arkadaşımız klasik oyunun tam çözümünü yapmıştı. E o zaman neden tekrar yayınlanıyor Monkey Island? Cevabı basit. Uzun süre oyun oynamaya vakit ayıramadıktan sonra şimdi oyunlara eski macera klasikleriyle dönmek istedim. E alışkanlık var bir kere oynarken yazmadan olmuyor. Yazınca da siteye göndermeden olmuyor. Kötü mü ettim? Monkey Island serisi, Syberia serisi ve diğer birkaç klasik oyunu bu günlerde bir de benden okuyup nostalji yapacaksınız fena mı? Ahmet Sayman arkadaşımızın affına sığınarak seriyi tekrar gözden geçireceğiz.

Dile kolay, 20 yıllık bir oyun The Secret of Monkey Island. Klasik sürüm ile 1990 yılında, CD-ROM sürümü ile de 1992 yılında tanıştık. CD kalitesinde müzikler ve elden geçmiş bir arayüz vardı son sürümde. Oyunun arayüzü ilk olarak Maniac Mansion’da tanıştığımız efsane SCUMM arayüzüydü. Bu arayüz, envanter sistemi, diyalog sistemi, hiç ölmeyen karakteri (acaba?), müzikleri ve atmosferi ile macera oyunlarının önünü açan The Secret of Monkey Island tam anlamıyla bir başyapıttı. Karayip Korsanlarında bile Monkey Island esintileri (çalıntıları?) gördük değil mi?

Peki, nedir bu Monkey Island efsanesi?

Karayiplerin derinliklerindeki Melee adası güzel vali Elaine Marley tarafından yönetilmektedir. Ancak Melee adasında işler pek yolunda gitmemektedir. Elaine’e deli gibi aşık olan acımasız ve ölü korsan LeChuck adada terör estirmektedir. Bununla beraber Monkey Island’da saklanan LeChuck, Elaine ile zorla evlenmek için de planlar yapmaktadır.

Kahramanımız Guybrush Threepwood ise gerçek bir korsan olmak isteyen bir zavallıdır. Bu isimle ürkütücü bir korsan olması göründüğü gibi ne yazık ki imkansızdır. Guybrush, Melee adasında korsan olmanın yollarını ararken Elaine ile yani hayatının aşkı ile tanışır. Elaine’in aşkı belki de seri boyunca Guybrush’ın en kolay elde ettiği şeydir ama bu Elaine ile kolayca bir araya gelebilecekleri anlamına gelmez. LeChuck, Elaine ve Guybrush arasında bir kovalamacadır gidecektir artık.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×