1/2

The Settlers: Heritage of Kings Expansion

The Settlers: Heritage of Kings Expansion

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Ek paket bir oyunun tüm çehresini değiştirebilir mi?
Platformlar PC
The Settlers: Heritage of Kings Expansion
  • Yapımcı - Yayıncı Blue Byte Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 75
Artılar Atmosfer daha puslu görünüyor. Map Editor eklenmiş. Yapay zekada düzelmeler mevcut.
Eksiler Oyunda genel anlamda çok ses getirecek bir eklenti yok. Bu yüzden Settlers - Heritage of Kings'in genel sıkıcı yapısı, kendini koruyor... Oynanabilirlikteki hatalar.
İlk Settlers’dan bu yana 12 yıl geçti. 1993 yılında Amiga’da çıkan yapım, öylesine büyük ilgi uyandırdı ki, kendi kullanıcı kitlesini oluşturan oyun, 3 sene sonra 2. versiyonuyla PC’lerde boy gösterdi! O dönem benimde disket sürücümden geçen Settlers 2, gerek yapısı gerekse oynanıştaki farklılıklarıyla, rakiplerinden ayrı bir yere sahip oldu. Belki hiç bir zaman Warcraft veya Command&Conquer serileri kadar popüler olamasa da, Settlers her zaman farklı yapısı ile unutulmayanlar arasındaki yerini aldı.

Yapımcılar gördükleri bu ilgi karşısında, 2 sene bekleyip serinin 3. versiyonunu hazırlayarak, kendilerini unutturmamayı amaçladılar. Ancak Settlers 3, serinin 2. oyununa nazaran pek başarılı olamamıştı. Hatta ardından gelen ek pakette Settler 3’ü kurtaramayınca, 3 senelik bir uğraşın sonunda 2001 senesinde Settlers 4’ü tamamladılar. Ancak maalesef yapımcı firma Blue Byte, yine Settlers 2’yi aratacak bir yapıma imza atmıştı. Bu sürekli düşüşte olan seriyi kurtarmaya kararlı geliştirici ekip, bu sefer 4 sene uğraşıp, geçtiğimiz aylarda çıkan Settlers 5’i hazırladılar. Kimileri için başarılı kimileri için başarısız olan yapım, artık Settlers’ın o bildik farklı havasından çıkmış, bambaşka bir çehreye kavuşmuştu. Zaten hiç şüphe yok ki serinin hayranlarını en çok ta bu durum üzüyordu. The Settlers: Heritage of Kings isimli yapım, grafiksel yönden insanları epey tatmin etmişti. Ancak oynanabilirlikte ve yapay zekadaki sorunlar, oyunun puanın kırılımasına sebep oluyordu. Bunun üzerine yapımcılar, bir ek paket çıkarma kararı verdi! Kısa sayılabilecek bir zaman aralığında(4 ay) çıkarılan The Settlers: Heritage of Kings: Expansion, bakalım ne tür yeniliklerle gelmiş?

Bir ek paketle bir oyunun tüm çehresi değişebilir mi?

Piyasaya bir çok başarısız oyun çıkıyor. Ancak ek paketleri, onları kurtamaya yettiğini pek söyleyemeyiz. Arada bazı başarılı oyunların, ek paketler sayesinde daha da başarılı olduğu görülmüştür. Örnek olarak Diablo 2 verilebilir. Öyleki Diablo 2’nin ardından çıkarılan Lord of Destruction ek paketi, oyunu adeta baştan yaratıp, bugünlerde bile oynanmasına sebep oldu... Aynı şekilde Age of Empires 2 için hazırlanan ek paketlerde, oyunu internet kafelerin vazgeçilmezi yapmıştı. Fakat burada hassas bir nokta var. Verdiğimiz 2 örnekte zaten gözle görülür bir başarı kazanmış yapımlara gelen eklenti paketleri. Ancak git gide düşüşte olan oyunlara bakacak olursak, ek paketle kotarılmış bir örneğe rastlayamıyoruz. Peki Settlers serisinin 5.’si olan Heritage of Kings’te de durum böyle mi olacak?

Ek paket ve yeni hikayesi

Heritage of Kings: Expansion’ın hikayesi şöyle gelişiyor: “Kerberos’un yenilmesinden sonra “Eski Krallık” yeni lider Dario tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Kara Şovalyenin şeytani saldırılarından sonra epey zaman geçmiş ve bölge huzura kavuşmuştur! Ancak her yeri değil! Öyle ki bazı bölgelerde asiler bulunmaktadır. Dario’nun en yakın arkadaşının ölümüyle, ufuktaki kötülük, gün ışığına çıkar! Böylelikle tüm ülkenin huzurunu sağlamak Dario’ya yani bize düşmektedir...”

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×