1/2

The Settlers: Heritage of Kings

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Birlikte yaşadığımız o yıllardan sonra böyle yapılır mıydı hiç?
Platformlar PC
The Settlers: Heritage of Kings
Merlin Puanı 86
Artılar Mini görevlerin eklenmesi, eğlenceli ses ve müzik, yeni vergi sistemi, ayrıntılı savaş
Eksiler Kısmi olarak sorunlu grafikler, yapay zekanın iyi olmaması, savaştaki konrtol kaybı.

1993 yılında; strateji oyunlarının bir elin parmağını geçemeyeceği sayıda olduğu zamanlarda, Settlers adında bir oyun çıkmıştı. Micro yönetim olarak tabir ettiğimiz, üretim zincirine dayalı strateji türünde olan oyun o dönem için devrim niteliğindeydi. Blue Byte isimli, adı sanı duyulmamış bir firmadan çıkan oyun sevimli olduğu kadar ayrıntılı bir strateji ortaya koyuyordu. O günün teknolojisi ile bu çok zordu fakat bu zorluğun üstesinden gelip başarıyla Settlers’ın altına imzalarını attılar. Bir serinin başlangıcı da bu şekilde gelişti. Tepeden görünümlü olarak başlayan grafikleri, gittikçe gelişti ve karşımıza Settlers 5 çıktı. Hem de 3D olarak.

Blue Byte’da 3D’ye geçerek büyük bir risk aldı ve savaşa öyle girdi. Eskiyen şirin grafiklerin yerine şu anda birçok stratejide rahatlıkla bulunan 3D grafikleri getirdi. Gayet güzel yapılandırdığı grafikler ile müthiş bir başarı yakalayabileceği ortada ama bunun yanında serinin fanlarının üzüleceği çok da büyük bir yenilik yaptı. Micro yönetimi göçmenlerin koşuşturduğu mekanlarda kesti, yerine çok daha sade ve çok daha sıradanlaşmış kaynak çıktığında direk merkeze işleme özelliğini getirdi. Artık yollarda koşuşan göçmenler göremeyeceğiz ve artık cıvıl cıvıl bir settlers da ortada olmayacak. Siz buna hazır mısınız?

Risk almadan savaş kazanılmaz

Sakin bir sınır kasabasında her günkü olağan şeyler yaşanırken, bir anda düşmanlar Prens Dario’nun annesinin evine saldırır ve Dario yardım için emrindeki adamları toplayıp köye doğru harekete geçer. Fakat eve vardığında her şey için çok geçtir, hayatının son saniyelerinde annesine yetişebilen Dario, büyük bir aile sırrı öğrenir ve her şeyi açığa çıkarmak için amcase Helias’ın evine doğru yol alır. Bizim maceramız da işte burada başlıyor. Amacımız sırrı çözmek, aynı zamanda da yurdu düşmanlardan temizlemek. Eğer fark ettiyseniz oyuna RPG öğeleri de eklenmiş. Oynadığınız bölümlerde en başta bir quest ile başlıyorsunuz ve etrafı gezdikçe yeni questler çıkıyor ve bunları yaptıkça yararınıza olan birçok küçük ayrıntıya kavuşuyorsunuz. Mesela bir quest madencinin yüzüğünü bularak madenini alıyor ve buradan çok iyi gelir elde edebiliyorsunuz. Böylece birbirini izleyen büyüklü küçüklü questler ile bölümleri birer birer sonlandırıyorsunuz.

Eskiden göçebeler yapardınız, bu göçebeler haritada getir götür işleri yapardı. Blue Byte işte bu noktada olayı bozmuş. Artık herhangi bir kaynak toplarken adamlar işlerini yapıyorlar ve çıkardığı madenler +1 olarak çalışanın üstünde görünüyor ve direk olarak taşınmadan hesaba ekleniyor. Böylece oyundaki taşımacılık kalkıyor ve kontrol edemediğiniz birimlerin sayısı da azalıyor. İşçiler de artık başlarına buyruk çalışmıyor, illaki sizin verdiğiniz görevleri yapıyorlar. Bu sayede az çıkarılan kaynaklara direkt etki edebiliyor ve işçi sayılarını ayarlayarak düzenli bir şekilde kaynak elde ediyorsunuz.

Değişen ve en çok göze batanlardan bir madde ise altın sistemi. Eskiden moral arttırmak için birkaç savaş yapmak zorunda kalırdık ve kazandığımız topraklardaki altınları da merkeze toplayarak moral sağlardık. Bu oldukça yavaş bir sistemdi. Bu yüzden oyundan altınlar kaldırılmış, yerine çok daha fazla işe yarayan fakat kıtlıklarında oldukça yaşandığı para birimi Thealer eklenmiş. Artık ordumuzun moralini direk olarak sahip olduğumuz para etkiliyor. Bu parayı ise vergiler ile kazanıyorsunuz. Her 2 dakikada vatandaşlardan vergi alıyorsunuz. Payday olarak adlandırılan bu sistemde işçilerden kestiğiniz parayı 5 kademeli olarak ayarlayabiliyorsunuz. Orta kademede en iyi verimi alıyorsunuz. İnsanlarınız da bu seviyede daha mutlu oluyorlar. Fakat bir savaşın arifesinde para kıtlığı çektiğinizden bu kademeyi bir nokta ileri götürecek olursanız moral ve verim düşüyor fakat vergilerden aldığınız gelir oldukça yükseliyor. Bu da asker desteğinizi arttırıyor. O yüzden dengeyi çok iyi kurmalı ve zamanında yapılacak en iyi önlemlerle vergiyi insanları mutlu edecek seviyede tutmalısınız.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×