The Settlers: New Allies incelemesi

Murat Oktay 14.03.2023 - 18:47
Beş yıl boyunca beklediğimiz bir oyun şaheser olmalı. En azından gelişmiş strateji öğelerini barındırmalı. The Settlers: New Allies incelemesi bir yapımın nasıl dibe vuracağını anlatıyor.
Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
The Settlers: New Allies incelemesi
  • Yapımcı - Yayıncı Blue Byte Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Gerçek Zamanlı Strateji
Merlin Puanı 67
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%66
Artılar - Geliştirilmiş grafikler
Eksiler - Oyun mekaniği mi? O da ne?
- Kaynak kullanımı oyunun başında dahi çok zor
- Gelişim ağacı yok
- Oyun çok zaman kendi kendini oynuyor

Bana "Oyunu birkaç kelime ile nasıl anlatırsın?" diye sorsalar, vereceğim cevap kesin ve net olurdu: Kaynak kullanmayı bilmiyor ve mazoşistseniz tam size göre. Ama uzun uzuna bir Settlers New Allies incelemesi istiyorsanız buyrun devam edin.

The Settlers: New Allies incelemesi / PC

The Settlers: New Allies, Blue Byte olarak yeniden adlandırılan Ubisoft Dusseldorf tarafından geliştirilen gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Beni tanıyanlar bilir, Diablo serisinden sonra RTS oyunları en tercih ettiğim oyun türleri arasında. Uncharted ve Tomb Raider gibi serilerin de hayranı olmam sizi yanıltmasın. RTS'in yeri ayrıdır. Age of Empires, Starcraft ya da C&C serilerini uzun yıllar boyunca oynadım. İlk Settlers oyununu da uzun bir süre oynamıştım. Ama nedense diğerleri kadar beni sarmamıştı.

Yıllar içinde, firmaların RTS türüne olan ilgisi azalınca yeni ürünleri pek göremez olmuştuk. Bu da oyuncuların da ilgisinin azalmasına sebep olmuştu. RTS oyunları zaman içinde kaybolmaya yüz tutan bir tür oldu. Ara ara çıkan yapımlar heyecanlandırsa da eskisi gibi beni etkilemiyor. Bu sebeple Settlers New Allies'ın çıkacağını duyduğumda çok sevinmiştim. Gel gör ki oyunu kurduktan sonra hevesim kursağımda kalacak gibi düşündüm. Ama yılmadan oynamaya da devam ettim.

The Settlers: New Allies incelemesi

Hikaye

Strateji oyunlarında pek de hikaye beklemem ancak Ubisoft oyuna hikaye modu da ekleyerek tek başınıza da oyunun keyfini sürmeniz için bir fırsat tanıyor. Hikayemiz oldukça trajik başlıyor. Barışçıl insanlar olsak da köyümüz haydutlar tarafından basılıyor ve şehrin valisi olarak kaçmak zorunda kalıyoruz. Üstelik geride birçok insanı bırakarak. Bunun üzüntüsünü de oyun boyunca taşıyoruz.

Uzak topraklara giderek atalarımızın yurduna yerleşmeye karar veriyoruz. Ancak bir sorun var, nerede olduğunu bilmiyoruz. Bu sebeple adadan adaya dolaşarak ipuçlarını toplamalıyız. Ancak gittiğimiz her yerde haydut ya da düşmanlar da bulunuyor. Araştırma yaparken kurduğumuz geçici köyümüzü onların saldırılarına karşı korurken, gelişememiz için gerekli olan kaynakları  da sağlamamız gerekiyor. Tabii araştırmalara da devam etmeliyiz.

Settlers New Allies, gerçek zaman strateji oyunlarında bulunan tüm öğelerini içinde barındıyor. Kaynak topla, asker üret, saldır ve topraklarını büyük. Gerçi bu noktada bize ilk saldıran haydutlardan farkımız kalmıyor gibi de düşünebilirsiniz. Ancak karşımıza çıkanlar hep düşman topluluklar. Vicdan azabı çekmenize gerek yok.

İlerleyen süreçlerde karşımıza müttefik olacağımız topluluklar da çıkıyor ve birlikte savaşa gidiyor ya da onları düşmanlardan koruma görevi alıyoruz.

The Settlers: New Allies incelemesi

Tüm bunları oyunun akışını görebilmeniz için anlattım. Ancak asıl inceleme kısmı da bundan sonra başlıyor. Zira bir strateji oyunundan beklediğimiz her şey var gibi görünse de mekaniklerin uyarlanma şekli çok sıkıcı olabiliyor.

Oynanış

İlk bölümde yaşadığımı anlatarak başlayacağım. Sonraki bölümlerde de aynı durumu defalarca yaşadığım için genel anlamda mekanikleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bilgilendirme bölümü olan ilk seviye, köyümüzden kaçtıktan sonra yerleştiğimiz topraklardaki gelişimimizi anlatıyor. Ancak burada verilmeyen çok önemli bir bilgi var. Kaynak kullanımı. İlk görev olarak bir kereste fabrikası kurmamız gerekiyor. Biz de ilk gördüğümüz ağaçlığın yanına hemen fabrikamızı yerleştiriyoruz. Ardından gelen diğer görevlerde kömür ya da demir üretim tesisleri bulunuyor. Bu arada hemen belirtmeliyim ki siz bu tesisleri kurduktan sonra onlara işçi atamanıza gerek yok. Oyun sizin adınıza bunu gerçekleştiriyor.

The Settlers: New Allies incelemesi

Kaynak kullanım faciası

Bir dizi görev devam ederken köyünüz de yapılaşmaya başlıyor. Ancak bir sonraki görevi tamamlayabilmeniz için asker eğitim tesisi inşa etmeniz gerekiyor ve elinizde tesisi inşa edebilmek için yeterli odun bulunuyor. Gidip adamlarınızı kontrol ettiğinizde bir de görüyorsunuz ki orman bitmiş. Başka bir ormanın yanına yeni bir fabrika inşa edebilmek için de elinizde kaynak yok. İşte bu noktada çaresiz kalıp internette "Acaba başkaları bu sorunu nasıl aşmış diye?" araştırma yapmaya başlıyorsunuz. Meğerse birçok kişi bu sorundan muzdaripmiş.

Hadi bilemedik, baştan başlayalım dediğimde de bu sefer oyun kilitlendi. Çıkıp tekrar girmek zorunda kaldım ve bir de ne göreyim, hala eski köyüm duruyor. Neyse ki bu sefer yeniden başlat dediğimde kilitlenmedi ve sıfırdan köye başladım. Tabii tüm ara sinematikleri izleyerek. Ancak bu sefer daha dikkatli davranarak ağaçları kontrol ettim. Bazı ormanların yeniden çıktığını fark edince fabrikamı onların yanına kurdum.

Grafikler olabildiğince süslenmiş

Ağaç sorununu hallettiğimize göre sıra geldi devamına. Oyunda mühendisler yapıları, yolları inşa edip, madenlerde araştırmalar yapıyorlar. Hazır yolları inşa ettiklerini söyleyince kurduğunuz köydeki tüm yerleşim birimlerinin birbirine yollar ile bağlı olması gerektiğini de söylemem lazım. Aksi durumda bir üretim tesisinizde üretilen malzemeler depoya ulaşmıyor. Yeni bir yapı kurmaya karar verdiğinizde mühendislerinize görev veriyorsunuz. İşçileriniz de bu depoya giderek oradan malzemeleri inşaat alanına götürüyorlar.

Köyünüz büyüdükçe bu sefer de depoya ulaşım sorunu başlıyor. İşçileriniz ürünü götürdükleri depodan tekrar alıp inşaat alanına götürmesi arasında geçen süre artıyor. Bunun çaresi ya daha yakın bir noktaya bir depo daha inşa etmek ya da toprak yollarınızı taş yollara dönüştürmek. Bu sefer de taşa ihtiyacınız olacak tabii ki.

Zorla dördüncü bölüme ulaştığımda hayatın gerçekleri ile karşılaştım. Zorlu bir bölümdü ve sürekli olarak düşmanların saldırısına maruz kalıyor ve gelişemiyordum. Onlardan korunmak için geldiği yönlere bolca kule dikmaye karar verdim. Onlar gelenleri oyalerken ben de asker sayımı arttırır karşı saldırıya geçebilirim diye hesap yaptım.

Ah şu işçiler var ya, hayatımı yediler

Başlarda planım işe yarıyor gibi görünüyordu. Ancak kule dikebilmek için birçok alanı işaretlemiştim ve köylülerim onlara inşaat malzemesi yetiştirmekte zorlanıyorlardı. Bunun sebebini araştırırken askerlerin de popülasyondan tüketildiğini fark ettim. Birkaç ev yaparsam işçi sayısı artar, malzemeler depodan inşaat alanına daha hızlı gider diye düşündüm. Ancak acı gerçek beni bekliyordu. İşçiler önce kuleleri tamamlayacak ardından da ev yapımı için gerekli malzemeleri taşımaya geçecekti.

İnat ettim. Zira bu bölümde üç sefer baştan başlayarak saatlerimi harcamıştım ve tekrar başa dönmeyecektim. Ben kendime çay yaptım, biraz dışarı çıkıp hava aldım. O süreçte oyun da kendi kendini oynuyordu. Yaklaşık iki saatlik bir sürecin sonunda ev için işçiler taşımaya başladı.

Oyunun sistematiğinde sadece geliştirici tarafından kurulan mantığı kullanmanız gerekiyor. Aksi durumda zorlu bir süreç, benim gibi sizler de bekleyecektir.

Bunun gibi tapınaklarda hikayenin detaylarına ulaşıyoruz

İlerleyen bölümlerde başka topluluklar ile müttefik olup, ortak düşmanlarınıza karşı savaştığınızı da söylemiştim. Yine böyle bir bölümde, keşif yapmaları için adamlarımı haritanın bir bölümüne gönderdim. Bu arada söylemem lazım, sadece keşif yapmak için üretebileceğiniz birimler de var. Gizlice dolaşıp bilgi veriyorlar ancak ben çok tercih etmedim. Biraz boyumun ölçüsünü de alayım istedim. 

Bilinmeyen diyarları keşfetme ve öncülük etme konseptine uygun olarak The Settler: New Alliance, oldukça uzun bir oynanışa sahip. Haritaya bağlı olarak, yukarıda listelenen endüstriyel sistemin kurulması uzun zaman alabiliyor. Rakibin kampına saldırmak ve savaşta zafere ulaşmak için büyük bir ordu eğitmeniz gerektiğinden daha fazla zaman alacaktır.

Önceki Settlers oyunlarda en büyük eksiklik savaş sistemindeydi. Diğer RTS oyunlarında üstün gelebilmek için hem teknolojik hem de birimler olarak gelişmeniz gerekse de Settlers New Allies bana bu hissi tam olarak vermedi. Zira yukarıda bahsettiğim olayda adamlarını geliştirmeden beni tepeleyen düşmamına daha fazla askerle saldırınca galibiyete ulaştım. Bu da oyunun önceki versiyonlarından kalan kötü bir miras olmuş.

Oyunun türü strateji olunca insan ister istemez daha komplikle bir yapı bekliyor. Ancak "en fazla ordusu olan kazanır" mantığı bir süre sonra kuduz köpek gibi oraya buraya saldırmanıza yol açıyor ki bazen sinir bozucu olabiliyor. Age of Empires'ı göz önüne aldığımızda Atlı Şövalye seviyesine bile geçebilmek için üç seviyeden geçmemiz gerektiğini hatırlıyor olmalısınız. Ne yazık ki benzer bir durum bu oyunda bulunmuyor.

Çok şükür bir bölümü daha bitirdik

Sonuç

The Settlers: New Alliance, kendisini rekabetçi bir gerçek zamanlı strateji olarak konumlandırmak istiyorsa, türün son zamanlar göstermiş olduğu gelişimi de göz önünde bulundurmalıydı. Hele ki oyun duyurulduktan sonra beş sene gibi bir süre geçtiğinde kesinlikle çok daha iyisinin olmasını beklerdim. Basitleştirilmiş endüstriyel gelişim, geliştirilemeyen yapılar, rekabetçi bir RTS bekleyen yeni kullanıcı tabanının ihtiyaçlarını çok karşılayabilecek gibi görünmüyor.

Tabii bir de diğer taraftan firmanın bakış açısını da göz önüne almak lazım. Oyun konsollara da geliyor. Bu sebeple basitleştirilmiş ara birim ve kullanım kolaylığı, özellikle de Nintendo Switch için oldukça önemli. Ancak bu durumun PC versiyonuna da yansımış olması, AAA oyuncular için biraz hayal kırıklığı yaratacaktır.

Ubisoft bu oyunu sadece tablet ya da konsollar için yayınlamış olsa çok daha iyi puanlar alacağını düşünüyorum.

Bu oyunu "almayın" demiyorum. Oynarken eğlendiğim zamanlar da oldu ancak bunca hataya katlanmak için ciddi sabır gerekiyor. Doğru bir güncelleme ile çok daha iyi bir noktaya gelebilir. Sonuçta bu tarzdaki oyunlar uzun yılllar oynanabiliyor. Ama o güncellemeye kadar benden bu kadar.

Not: Settlers New Allies'ı incelerken yaklaşık 3-4 gün boyunca oynadım. Ancak çoklu oyuncu ve mağaza ekranları açılmadı. İnternette araştıma yapınca bu durumun bana özel olmadığını ve oyun açıldıktan kısa bir süre sonra kapatıldığını fark ettim. Bu sebeple o noktada yorumlarımı yazmam mümkün değil. Açıldığında yazıyı güncelleyeceğim.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2024 06:14
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 22:06
Settlers hiçbir zaman bir RTS oyunu olmadı. Bu adamlar gerçekten RTS mi yapmış yoksa inceleyen mi durumu yanlış anlamış? İkinci olarak her Settlers oyununda, Keresteci dolaylarına bir Ormancı kulübesi kondurulur ki sürekli ağaç diksin. Bu oyunda yok mu öyle bir şey?
MK Okuru
MK Okuru 16.03.2023 18:03
Oyun RTS olmuş eski settlerslığı yok gibi birşey. Üretim döngüleri 2-3 kalemde tutulup ordu basıp base yıkmaca oynuyorsun. Yapay zeka üstüne adam yığıyor, towerlar dikiyor bir ton. Kesinlikle pasif takılacağın bir oyun değil.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 06:57
The Settlers'ın tüm serisini oynadım. Die Siedler eski oyunları dahil. Hepsinden ayrı bir tat aldım. Ancak beni en çok doyuran oyun New Allies oldu. Heritage of Kings'in hikayesi, Rise of an Empire'ın karakter modellemeleri ve Paths to a Kingdom'un animasyon atmosferi beni çok etkilemişti.
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 17:49
Demek ki kolay oyunları seviyormuşsun sen. Bu oyunda insanı gram zorlayacak mekanik yok. Eski settlers'larda ki yönetim sistemi bu oyundan kat ve kat daha zor. Adamlar yeni nesil için haplık oyun yapmışlar resmen
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 06:58
Kingdoms of Anteria'yı çok bekledim ve oyun iptal edilince çok üzüldüm ve yeni adıyla çıkan oyuna hiç bakmadım bile. Ama New Allies'ı bence hiç düşünmeden alabilirsiniz. Uzun zaman sonra hiç düşünmeden doydum diyebileceğim bir dünya kendisi.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 05:02
Tedarik sağlamayı ve lojistik yollarının doğru belirlenememesini sorun olarak göstermişsiniz.Bu durum settlers oyunlarının temel felsefesidir zaten. Doğru yerde koloniyi kurup geliştirerek zeki paralel tedarik yollarını siz yapacaksınız zaten.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.03.2023 21:35
Bu tarz oyunların ve anno serinin hayranı biri olarak, betasını oynadıktan sonra parasını etmeyeceğini düşünüyordum. oyun zamlandı eski fiyatta kaldığı halde bile almadım. Ne tam RTS ne tam simülatör. Hiç biri olmadığı gibi 2sinde de kötü. AoE 4 bundan kat be kat daha iyi çeşitli en azından
Kalan Karakter: 300 Gönder
The Settlers: New Allies incelemesi
İlginizi Çekebilir