1/2

The Settlers: Rise of an Empire

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Serinin en güzel 3 boyutlu oyununa hazır mısınız?
Platformlar PC
The Settlers: Rise of an Empire
  • Yapımcı - Yayıncı Blue Byte Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 84
Artılar Hoş grafikler, mevsimlerin mükemmel etkisi
Eksiler Zoom'daki hatalar, eşyaların merkeze ulaşımındaki aksaklıklar
1993 senesinde ilk Settlers piyasaya çıktığında size “Yüce Yaratan” hissi veren oyunlarda patlama yaşandı. Bunun başlangıç sebebi Settlers’tı ama Populous ve SimCity hemen arkasından çıkarak bu yeni türü onaylamış oldular. Command & Conquer ve Dune serisinde bulunmayan şehir planlama ve mikro yönetim özellikleri bu oyunlarda bulunuyordu. İlk çıktıklarında RTS adıyla anılan bu oyunlar zamanla God Game – RTS olarak adlandırılmaya başlandı.

Tarihin tozlu sayfaları

1996 yılında serinin devam oyunu, “Settlers II: Veni, Vidi, Vici” piyasaya çıktı. İlk oyunla birebir aynı olan oynanış bulunmaktaydı. Tek fark ise Roma İmparatorluğu temasını içinde bulundurmasıydı.

1998 yılında çıkan Settlers III, gelişen grafikleri ve sesleri ile gönüllerde taht kurmuş, minik adamlarımızın bir yerden başka bir yere gezişlerini saatlerce oturup izlemişizdir. Çoğu Settlers hayranı 3. oyun ile seriyi sevmeye başlamıştır. Bu kadar sevilmesinin ardından bir ek paket de bu oyun için yapıldı.

3 yıllık bir aradan sonra 2001 yılında Settlers IV, raflardaki yerini aldı. Büyük hayaller kurarak beklediğimiz oyun 3. boyuta geçişini yaparak eski havasını bozdu. Oyunda 3 bilinen uygarlıktan başka “Karanlık Taraf” olarak anılan bir grup ile daha oynayabiliyorduk. Oyunun bazı kuralları değişmiş, mikro yönetim hasar almıştı. Ek paket çıkartıp düzeltmeye çalışsalar da bu oyun hayal kırıklığı olarak tarihe geçti.

Serinin kötüye gidişini göre Blue Byte, toparlanma hareketlerine başladı. Ardından gelen beşinci oyun biraz daha “seriyi sevenlerin” istediği gibiydi. Oyuna Heroes serisindeki gibi kahramanlar eklenmişti ama tam hikayeye oturtulamayan kahramanları hiç kullanmadığımız bölümler de yok değildi.

2006 yılının sonunda piyasaya çıkan Settlers II : Next Generation seriyi kurtaran oyun oldu. Settlers II’nin içeriğini alıp sadece 3 boyutlu hale getiren yapımcılar, yüksek satış rakamlarını görünce eskiye dönme kararı aldılar ve nihayetinde şu anda elimizde olan Settlers VI: Rise of an Empire raflardaki yerini aldı.

Güneş yeniden doğuyor!!!

Serinin son oyunlarında kaybolan küçük adamlarımıza yeniden kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Artık Avcılar avlarını uygun hale getirdikten sonra markete götürecekler. Eskisi gibi elde edilen hammaddelerin “çat” diye markete ışınlandıklarını görmeyeceğiz. Adamlarımız eskisi gibi yollarda volta atacak, festivalleri görerek biraz eğlenecek ve arada efkarlanıp içmeye gidecekler. Her bir Settler’ımızın o anda ne düşündüğü, dertlerini, sevinçlerini tıklayarak görebilecek; isteklerini yerine getirebileceğiz. Ayrıca Amazonlar ek paketinde ekstra özellik olarak gelen kadın işçiler serinin bu oyununda da mevcut. Haliyle aşklar ve evlilikler de oyuna dahil edilmiş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×