1/3

The Sims 2

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Hiçbirimiz sevmesek de(!), dünyanın en çok satan oyununun devamı çıktı.
Platformlar PC
The Sims 2
Merlin Puanı 88
Artılar Eski versiyondaki çoğu hata düzeltilmiş. Artık karakteriniz büyüyor, ölüyor. Diyaloglar geliştirilmiş.
Eksiler Herhangi bir görev ve sonunun olmaması sıkıcı olabiliyor. İş ve para kazanma yolları geliştirilebilirdi.

Sims ile televole muhabbetinin çok önemli bir ortak yanı var. Sorduğunuzda kimse televole izlemez, çoğumuz discovery kanalında aslanların, kaplanların hayatını izleriz. Aynı şekilde Sims, sorsanız en sevilmeyen, bayık, sıkıcı oyundur. Ama gel gör ki rahatlıkla dünyanın en çok satan oyunlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. İlk çıktığında çok şaşırmıştık çünkü ona yakın, rakip, o tarz bir oyun daha yoktu. Aynı Grand Theft Auto'nun çıktığında yaptığı sükse gibi. Mükemmel bir fikir ve satış rekorları. Aslında fikir pek orijinal değil di. Çoğumuzun aklına gelmiştir hayat oyunu oynamak. Sims çıktı, oynadık, alıştık ve sıkıldık. Ama bu bir son değil başlangıçtı. Arkasından oyunu geliştirmek için bir sürü ek paket çıktı. Gün geldi tatile çıkmaya başladık, gün geldi ünlü olduk, gün geldi hayvan beslemeye şehre inmeye başladık, gün geldi sihirbaz olduk, oldukta olduk. Her ne kadar "eeee suyu çıktı bea" nidaları yükselse de çıkan her paket aylarca en çok satan oyun oldu. Sonunda beklediğimiz oldu, Sims iyice büyüdü, 1 DvD ve The Sims 2 olarak çıktı karşımıza.

Yeniliiiiiik, yeniliiiiiik

Ufak bir oyun hazırlamışlar ve kurulum sırasında onu oynuyorsunuz. Size sorular soruluyor cevaplıyorsunuz, aynı resimleri bulmaya çalışıyorsunuz ve bunların sonunda ufak olarak başladığınız karakteriniz büyüyor. Neyse içeriye girelim. Normalde olduğu gibi hali hazırda yaşayabileceğiniz 3 şehir var. Eğer onları seçmek istemezseniz bir yenilik olaraktan kendi şehrinizi yaratmak mümkün. Sadece evleri ve içlerinde yaşayacak karakterleri değil, onların gezip tozması için cafeler, alışveriş merkezleri de kurabiliyorsunuz. Sanki evinizi yapar gibi koskoca şehri düzenleme şansınız var. Ağaç, gökkuşağı, hatta ırmak bile yapabilirsiniz. Hazırdaki bir şehre yerleşmeye karar verdiniz diyelim. Karakter oluşturma ekranında uzun bir süre takılıp kalıyorsunuz. Çılgın ayrıntı yapılmış. Eskisindeki gibi 10-15 tane surat, bir o kadar daha vücut seçip olayı bitiremiyorsunuz. Yüz modellemeleri, kaşınızın uzunluğu, burnunuzun büyüklüğü, saç sakal, bayansanız göz farınız, rujunuz neredeyse her şey. Yani oturup iyice uğraşırsanız kendinizi bile modelleyebilirsiniz.

Diyelim ki kastınız tipinizi benzettiniz, ama karakteri de benzesin derseniz o da mümkün. Burcunuzu seçtikten sonra olayın asıl özü çıkıyor karşınıza. Hayat sizin için ne ifade ediyor? Seçenekler fazla değil, ama yeterli. İş-Kariyer-Para, kızlar, aile yada gecelerin adamı olabilirsiniz. Buna göre karakterinizin ruh hali ortaya çıkıyor. Dikkatli bir seçim yapmakta yarar var çünkü ileride başınız ağrıyacak. Karakter işlemin ardından kendinize yeni bir ev yapabilir yada paranıza göre ucuz bir eve girip oyuna başlıyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×