1/2

The Sims 2 University

Can Sağlam 3.06.2010 - 12:31
Simlerimiz bu kez de üniversiteli!

The Sims piyasaya sürüldüğünde, kimse onun yıllar boyunca satış listelerinde üst sıralarda duracağını, adına birçok ek paket çıkarılacağının farkında değildi. Bundan yaklaşık 5 sene önce Will Wright’ın imzasıyla piyasya sürülen The Sims, o zamana kadar sahip olduğu denenmemiş tür ile biz oyuncuları şaşırtmıştı. Belki de oyunun bu kadar satmasının sebebi buydu. Serinin ilk oyunu çıktığında bize Sims dendiğinde “Aa güzel oyun!” derken, ek paketler çıkartıldıktan sonra “Ben kusacağım sanırım” der olduk. Ama bu cümleler Maxis’i hiç mi hiç etkilemiyordu, zira ilk oyun ve eklenti paketleri zamana karşı hiç eskimeden kapışılmaya devam etti. Daha sonra serinin ikincisi duyuruldu. Bu sefer 3 boyutluydu ve yenilikler içeriyordu. Zaman geldi çattı ve piyasaya sürüldü. Tabi yapımcılarının boş durmaları beklenemezdi. Ve Maxis, kısa bir süre önce Sims hayranlarının “Hani ek paketlerimiiz?” sorusuna cevap olarak The Sims 2: University’i duyurdu.

Üniversiteliyiz artık!

Ek paketin isminden de anlaşılacağı üzere simlerimiz bu kez evlerinden ayrılıyorlar ve üniversite kampüslerine yerleşiyorlar. Kampüslerde ebeveynlerinden ayrı, özgür bir yaşama sahip olacaklar. Kampüslerde yeni arkadaşlarla tanışacaklar, onlarla parti düzenleyecek, projelerinde birbirlerine yardım edecekler, spor ile ilgilenip, müzik grubu kurup konser verecekler ve binbir türlü çılgınlık yapabilecekler.

Hem de özgürüz!

Simlerimizin bu yeni akademik hayatında birçok istekleri, korkuları (2. oyunda gördüğümüz) ve yeni onlarca eşya ek pakette bulunacak. İstekleri arasında biraz önce belirttiğim gibi arkadaşlarıyla vakit geçirmek, oyun oynamak, çılgınlık yapmak, ve bir ihtimal (!) ders çalışmak bulunacak. Simlerimizin korkuları ise, büyük ihtimalle derslerden düşük not almak, arkadaşları arasında kabul edilmemek ve bazı sinirli hocaları olacak.

Yöneteceğimiz karakterler 11 ayrı üniversite branşından birisini seçecek. Bu branşlarda kendisini geliştirecek ve yıl sonunda bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Üniversitede ki öğrenim hayatından sonra; eğer başarılı olursa, 4 kariyer alanından birisini seçecek. Ardından iş hayatına atılıp, para kazanmaya başlayacak. Buradan itibaren normal The Sims 2’ye döneceğiz büyük ihtimalle.