1/3

The Sims 3'ün karakterlerine Türk eli değdi!

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Cemre Özkurt ile Karate Kamil ve The Sims 3 üzerine
Çoğu kişi onu Karate Kamil’den tanıyordur. Sihirli ellerinin ortaya çıkardığı ürünler sonucu EA’i büyüleyen Cemre Özkurt, şimdi The Sims 3 ekibindeki en önemli isimlerden biri.

Merlin’in Kazanı (MK): Cemre Özkurt kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Cemre Özkurt: Cemre Özkurt’a karakter tasarımcısı, animatör, dijital sanatçı ya da Fistik.com’u hazırlayan kişi de diyebiliriz. İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Küçük yaşlarda çizim yapmaya ve bilgisayar kullanmaya başladım. 8-13 yaşları arasında Çarşaf isimli karikatür dergisinin hafta sonları oluşturduğu karikatür okuluna gittim. Burası bana hem çizim hem de yaşam tarzı açısından gelişmemde çok faydası oldu. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’ne girdim. Okulda 3D animasyonla ilgili bir şey olmasa da, orada 3D animasyona ilgim arttı. Karakter tasarımı ve animasyon yapmaya başladım, Artnet animasyon stüdyosunda 2 sene okulla beraber çalıştıktan sonra çalışmalarımı toparlayıp, Amerika’da yasayan ağabeyimin yanına geldim ve FDG film stüdyosunda çalışmaya başladım. Daha sonra Checksix, 3dme ve Blur stüdyosunda çalıştım. Şu anda da Electronic Arts’ta karakter tasarımcısı olarak çalışıyorum.

MK: Karakter tasarımları üzerine yaptığınız çalışmalar etkileyici. Özellikle kendi sitenizde de yer verdiğiniz örnekler gerçekten çok iyi. Bu yeteneğinizden biraz daha bahseder misiniz?

Cemre Özkurt: Karakter tasarımlarına ilgim, karikatür ile başladı. Geçenlerde, küçük yaşlarda çizdiğim çizimleri incelerken gördüm ki, sadece hareket halindeki insanları çizmişim, neredeyse hiç obje ya da mekan yok. Sanırım bu yeteneğim, karakterlere olan ilgimden dolayı oluşmuş. Şuan bile genellikle çevremdeki insanları incelemeyi severim.

MK: Şuana kadar film ya da oyun sektöründe gördüğünüz "En sıra dışı" karakter olarak nitelendirebileceğiniz bir tasarım var mı?

Cemre Özkurt: Şuana kadar teknik açıdan en beğendiğim karakter, Pirates of Caribbean’daki ahtapot korsan karakteri, ama içerik olarak en sevdiğim karakter Gromit.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×