1/2

The Sims

Baran Beyin
Baran Beyin 3.06.2010 - 12:31
İnsanı hayrete düşürecek, kardeşim böyle de oyun olur mu dedirtecek oyun 'The Sims'. Electronic Arts ve Maxis firmalarının meşhur oyunu SimCity efsaneyi The Sims ile devam ettiriyor.
Platformlar PC
The Sims
  • Yapımcı - Yayıncı Maxis - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 89
Artılar -
Eksiler -

İnsanı hayrete düşürecek, kardeşim böyle de oyun olur mu dedirtecek oyun 'The Sims'. Electronic Arts ve Maxis firmalarının meşhur oyunu SimCity efsaneyi The Sims ile devam ettiriyor. SimCity serisinde şehirler dizayn ettik, yollar yaptık, altyapı ile uğraştık. Şehirle ilgili bütün dertlerimiz bitti. Veya biz böyle sandık. Maxis, The Sims'le bu sefer de şehir sakinlerini başımıza bela etti. Bir ev satın al, içine bir aile yerleştir ve mümkün olan en lüks şekilde yaşamalarını sağla. İşte oyunun amacı bu.

Oyuna önce bir aile seçerek başlayacağız. İster oyunun içinde gelen default ailelerden birini seçin, isterseniz kendi ailenizi kendiniz yaratın. Aile kaç kişidir, kim kaç yaşında, babanız tombik mi zayıf mı, herşey sizin hayal gücünüze kalmış. Fiziksel özelliklerin yanında bir de fertlerin kendine has huyları var. Bunlar Neat(temiz, derlitoplu), Outgoing(canayakın), Active(hareketli), Playful(Şakacı), Nice(Nazik,Kibar). Ne kadar kibar veya ne kadar şakacı bir fert yaratacağınız da size kalmış. Bunlar tabii ki oyunun gidişatına etki edecek faktörlerdir. Aileyi yarattıktan sonra bütçemize göre bir ev alacağız ki elimizde hiç para olmadan bir ev dizayn etmek zorunda kalmayalım.

Evimizi de aldığımıza göre evin içini döşemeye başlayabiliriz. Yeri gelmişken hemen bahsedeyim. Oyunda üç tane mod var. Bunlardan birincisi kısayolu F1 olan Live Modu yani, Sims'lerin yaşadığı realtime oyun modu. Diğeri kısayolu F2 olan Buy Mode yani evinizi döşemek için seçmeniz gereken mod. Burda satın alabilecekleriniz size kolaylık olsun diye kategorilenerek sunulmuş. Örneğin banyo küveti almak için plumbs yazan kısma girmeniz gerekir. Zaten bir iki oyundan sonra neyi nerde bulabileceğinizi adınız gibi biliyor olucaksınız. Son mod ise kısayolu F3 olan Build moddur. Bu son modla evinizi yapı yönünden geliştirebilir veya bahçenize bir havuz yaptırabilirsiniz. Tabi bunları paranızı harcayacak bir yer bulamayıncaya kadar yapmamanızı tavsiye ederim. Yapabileceklerinizi görmek için önce tutorial game denen öğretici oyunu oynamalısınız. Size karakterlerin nasıl yönetildiği ve günlük hayatta neler yapmanız gerektiği burda kısa ve kolay şekilde öğretilecektir. Bilmeniz gereken Buy mod ve Build modda oyun pause durumundadır yani zaman ilerlemez. Sadece Live moda aldığınızda oyun ilerler. Ne kadar hızlı ilerleyeceğini ise zaman göstergesinin hemen yanındaki, teybinizde de aynısı olan play ve fast forward tuşlarından ayarlayabilirsiniz. 

Oyun genel olarak fazla zor değil ama aile ne kadar kalabalık olursa ihtiyaçlar da o kadar artıyor. Yani herşey aynen gerçek hayattaki gibi. Oyunda aldığınız çoğu materyali satabiliyorsunuz. Bunun için buy modda onu seçerek delete tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Tabii ki ikinci el sattığınız için aldığınız fiyata satamayacaksınız. Bunun için birşeyi almadan önce iki kere düşünmeniz yerinde olacaktır. Bir yere yerleştirdiğiniz eşyayı herzaman için başka bir yere taşıyabilirsiniz. Yani evin dekoratörü sizsiniz. Bir eşyayı taşımak için buy modda bir defa üstüne klikleyin, çektiğiniz yere gelecektir. Veya eşyanın yönünü mü değiştireceksiniz? O zaman mouse tuşunu basılı tutup yukarı-aşağı veya sağa-sola doğru mouseu oynatın. Eşyanızın yönünün değiştiğini göreceksiniz. Oyundaki bazı eşyalar bazı diğer eşyalara muhtaçtır. Ne gibi mi? Örneğin evinize bir masa lambası aldınız ama koyabileceğiniz bir masa yok. Öyleyse lamba elinizde kaldı demektir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×