1/2

The Sims

Burak Celik
Burak Celik 3.06.2010 - 12:31
İnsanı hayrete düşürecek, kardeşim böyle de oyun olur mu dedirtecek oyun 'The Sims'. Electronic Arts ve Maxis firmalarının meşhur oyunu SimCity efsaneyi The Sims ile devam ettiriyor.
Platformlar PC
The Sims
  • Yapımcı - Yayıncı Maxis - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 89
Artılar -
Eksiler -

Size Maxis firmasının daha bu yıl çıkardığı oyunu tanıtacağım. Aslında bu oyun bence strateji ama siz ne derseniz deyin. Ben bu oyunu arkadaşımdan öğrendim. Öğrendiğim gün doğum günümdü yani hediye meselesi. Oyunun install aşamasında resimler ve ses efekleri beni büyülemişti. Oyun kurulduktan sonra heyecan ile oyunun kısayol simgesine tıkladım. Hayatta göze alamadığınız şeyleri bu oyunda alacaksınız. Bir nevi hayatın tadına varın.Oyunu kısaca özetlemek istersek, oyunda sims denilen karekterler var bunları da siz yönetiyorsunuz. Simsler gerçek yaşamdakinden farksız bir şekilde yemek yiyor, konuşuyor, oynuyor, uyuyor, işe gidiyor ve tuvalet ihtiyaçlarını yapıyor. Ama bunun yanında sims'ler ölebiliyor da. Evlenebiliyorlar ve çocukları da oluyor. Ama siz hemen çocuk yapmayın. Ayrıca cocuk sevişme yoluyla değil telefon yoluyla geliyor. Şimdi tanıtıma başlayalım. Ben bu oyunu 7 bölümde size anlatmak istiyorum. 

1. KİŞİLİK
Kişilik derken oyuna başladığınızda adamları yani sims'leri kendiniz yaratmanız gerekiyor. Adamın fiziksel özelliklerine siz karar veriyorsunuz. Bu fiziksel özellikler bittikten sonra ruhsal özellikleri var. Ruhsal özellikler sims'in davranışlarını, düzenli olmasını, sevecen, çalışkan olmasını ve buna benzer iç özelliklerini kapsıyor. Bu menüde adamın saç, sakal, bıyık rengine kadar siz seçiyorsunuz. Adamın giysisi de cabası. Bu özelliklerden sonra bir heyecan ile oyuna dalıyorsunuz. Oyun içinde bu sims'ler yaptığınız özelliklere göre davranış kazanıyorlar. Yani sims'in davranışları parmaklarınızda. 

2. EV KURMA
Ev kurmak için ilk önce düzgün bir alan seçin. Eğer şifre kullanmamaya kararlı iseniz alanı sakın düzlemeyin. Düzlemek çok para. Ama bu iş zevkinize kalmış bir olay. Oyuna başladığınızda size 20000$ veriliyor. Eğer evinizi tam donanımlı yapmak isterseniz şifre kullanmak zorunda kalırsınız. Buna değmez diyip normal koşullarda hazırlayalım diyorsanız hadi başlayalım. İlk önce düzgün duvarlar ile başlayalım. Sonra eşyalar. Evlerin duvarlarını ve zemini boyamayın aksi taktirde paranız kalmıyor. Bunlar 1$ ama sağlam bir iş bulana kadar almayın. Ama gene de kendi zevkiniz. Bana kalırsa bunları almak yerine birazcık boş alan bırakın çünkü yüzme havuzu alırsınız. Ayrıca yüzme havuzu size body (güç, beden) kazandırıyor. Evet şimdi ev eşyalarına geçelim. 

3. EV EŞYALARI
Ev kurarken eşyalara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bazen sims'ler eşyaları beğenmiyorlar. Ve mutluluk seviyeleri düşüyor. Ev eşyası denildiğinde akla bulaşık makinası, camaşır makinası, ütü... gibi eşyalar geliyor. Ama sims'te bilardo masası, havuz ve 2-3 bilgisayar gibi abartmalar var. Evi kurarken bol bol para harcayın hiçbir eşyayı sıkışık koymayın. Çünkü sims'ler sıkışık yerleri sevmiyor. Eşyaları da koydunuz diyelim sırada...

4. YAŞAM
Sims'lerin düzgün yaşayabilmesi için yemek, uyku, tuvalet, banyo gibi klasik ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bunlar olmazsa sims'ler ya olduğu yerde uyuyor ya da ölüyorlar (Allah göstermesin). Bu işlerin sonunda sims'e bazı işlevler kazandırmanız gerekiyor. Bunlar body, cooking, creative, mechanic ve logic. Ayrıca ve en önemlisi charisma (karizma). Her işin kendine göre bir karizması var. Vali olun işiniz tamam. 
Mec: Mechanical
cha: Charisma
log: logic
cre: creativity 
bod: Body
coo: Cooking

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×