1/2

The Sims: Superstar

Erdem Kaynar 3.06.2010 - 12:31
The Sims: Superstar gerçekten de çok şey veren bir oyun, fakat Sims versiyonlarının hangisi öyle değil ki?

Tarih Eylül 2000 daha dün gibi hatırlıyorum ilk The Sims'i alıp saatlerce nasıl oynadığımı fakat bir süre oynadıktan sonra sıkılıp da keşke yeni şeyler eklense oyuna dediğimi. 

Bu düşünceyle o zamanlar internetten yeni yeni şeyler indiriyordum sonra bir baktım ki eklenti paketi geldi "Livin’ Large" o zaman gerçekten sevinmiştim aldım onu da oynadım baktım ardından "House Party" geldi onu da aldım. Ardın "Hot Date", "Unleashed", derken anladım ki bunlara yetişmenin imkanının olmadığını, sırf hard-diskimin %30'unu Sims kaplıyordu yeter dedim ve bıraktım oyunu. Tarih Nisan 2003 ve hala Sims'in eklenti paketleri çıkmaya devam ediyor ve biteceğe de benzemiyor. Bu kadar Sims eklenti paketinin çıkması Oyuncuları, Sims Fanatikleri ve Sims'den nefret edenler olarak 2 ye ayırdı ama Sims'i biraz seven fakat fanatik olmayan çok küçük bir grup da yok değil. 

Neyse bu kadar Sims tarihinden sonra sıradaki ek pakete gelelim "The Sims: Superstar" bu sefer ki amacınız ise sıradan insanları, bir yıldız yapmak, kulağa hoş geliyor değil mi ? Fakat bu yıldız yapma işi o kadar da kolay değil; Sim'lerinizin yeteneklerini geliştirecek, kaprislerine katlanacak, gece hayatına dikkat edecek yeri geldiğinde de paparazzilerden kaçıracaksınız. İşte Sims'in en büyük özelliklerinden biri her ayrıntıyı düşünüp, oyuna yansıtarak maxsimum gerçekçiliği sağlamaları. Diğer bir önemli özelliği ise normal hayatta olmak istediğiniz kişiyi burda canlandırma imkanı vermesi özellikle bu eklenti paketi bunun en büyük ispatı. Sırf yıldız olmaya,popüler olmaya özenen biri bile bu eklenti paketini almak isteyecektir çünkü bilinç altındaki kişiliği ortaya çıkarma imkanı veriyor oyun, işte bunun içinde maxsimum gerçekçilik gerekli. Bence Maxis gerçekten çok zeki bir firma The Sims de bunun en büyük ispatlarından biri. Zaten Maxis'in diğer oyunlarına bakıcak olursak hepsi de bilinç altındaki benliğimizi ortaya çıkarmaya çalışmıyor mu ? Normal hayatta yapmayı başaramadığımız şeyleri bizlere vermeyi planlamıyor mu ? Cevap tabii ki "EVET"

Pardon birden dalıp gittim ve konunun biraz dışına çıktım. Neyse The Sims: Superstar'ı anlatmaya devam; İnsanları havaya sokmak için bir de normal hayattaki Oscar Ödülleri yerine Simmy Ödülleri mevcut. Yaptığınız çalışmalara ve başarılara göre bu ödüller veriliyor ve Sim'leriniz bu ödülleri alarak oyunculuklarını kanıtlayabiliyorlar. Paparazzilerden Sim’inizi kaçırmakta o kadar kolay olmayacağa benziyor çünkü duyduğuma göre tazı gibi peşinizde geziyorlarmış ve en ufak falsonuzu yakalıyorlarmış fakat yakaladıklarında ne oluyor bilmiyorum belki eğer bayan bir Sim’iniz varsa falso yada frikik vermeniz işinize yarıyordur. (Türkiye versiyonunu çıkarsalar hiç yetenek geliştirmeye, paparazzilerden kaçmaya falan gerek kalmaz, en azından bayan Sim’ler için, hoop göster bir frikik, ayart bir yönetmen yada yapımcı en üst kademeye çıkarsın, Simmy Ödüllerini bile alırsın, Hem daha kolay olur.)