1/2

The Specialists 2.0

Emre Günen 3.06.2010 - 12:31
Bu mod. beklide Half-Life için yapılmış olan en iyi Deathmatch!

Online FPS’lerde Deathmatch’e kıyasla takım tabanlı oyun türleri daha çok tutmuştur. Bunu Dünya çapında oynanan Counter-Strike, Team Fortress, Day of Defeat gibi oyunlarla DM oyunlarını kıyaslayarak görebiliriz. Tek başına herkese karşı meydan okumayı sevenler de yok değil, ancak insanlar yanlarında aynı amaç için savaşanların olduğunu bilince kendilerini daha iyi hissediyor. Şimdi inceleyeceğim şey, takım oyunu ile Deathmatch türlerini tam tadında harmanlayan enfes bir modifikasyon. The Specialists adlı bu mod. , DM türünden nefret eden insanlara bile (ki bunlara bende dahilim) saatlerce DM oynatacak cinsten…

The Specialists’i basitçe tanıtmak gerekirse; oyun günümüz silahları ile oynanan, Half-Life için hazırlanmış multiplayer bir modifikasyon. Oyunu DM ve TDM şeklinde oynayabiliyorsunuz ama DM üzerinde daha çok durulmuş. TS’ de kendinize bir karakter modeli seçiyorsunuz ve başlamadan önce silahlarınızı alıyorsunuz. Daha sonra seçtiğiniz silahlarla oynuyorsunuz. Buraya kadar her şey gayet normal ve sıradan değil mi? Zaten oyunu gözümüzde müthiş kılan şey bu değil. Oyunu bu kadar değerli yapan oyun içinde yapabildiğimiz çeşitli matrix ve max payne’den çıkagelme hareketler ve bunları daha da güzelleştiren güçler ( bir düşmanla karşılaştığınızda bullet-time açıp üstünlük kazanabilmek gibi). Oyunun oynanış biçimini kağıda dökmek çok zor, ne demek istediğimi modifikasyonu denediğinizde anlayacaksınız. Yinede ben oyun hakkında bilgi edinmenize yarayacak şeyler yazmaya devam edeyim.

Modifikasyonun en büyük özelliği bu stunt move denilen hareketler . Belirleyeceğiniz bir stunt tuşu ve diğer tuşların kombinasyonları ile havada takla atabilir, öne/arkaya/sağa/sola doğru uçarak ateş edebilir, yerde yuvarlanabilir ve hatta duvarlarda bile yürüyebilirsiniz. Tüm bunları first person görünüşünden yapmak zor gelebilir. Yapımcılar bunun için iki tane kolaylık eklemiş. Birincisi dilediğiniz zaman third person kamerasına geçiş yapabiliyorsunuz. İkincisi ise cross-hair’ınızın sol köşesine eklenen bir ibre ( yapacağınız hareketin mümkün olup olmadığına bakmanıza yarıyor ). Bir adamı havada takla attıktan sonra üzerine uçarak öldürmek gerçekten çok zevkli. Tüm bu hareketlerin yanı sıra bir de oyun içinde toplayarak edinebildiğiniz power-up denilen ve size belli bir özellik katan cisimler de oyunu güzel yapan unsurlardan sadece biri. Yerden alacağınız bir power-up ile dilediğiniz zaman yavaş çekime geçebilmek yada herkesi belli bir süre dondurmak çok eğlenceli. Tabii bunları yapınca siz etkilenmiyorsunuz, böylece diğerlerine karşı avantaj sağlamış oluyorsunuz. Ayrıca sonsuz mermi, çift kat daha hızlı ateş edebilme, kung-fu ve el bombası gibi power-up lar da mevcut.

Tüm bu hareketler ve güçlerin yanı sıra, bunların sunuş biçimi de oyuna puan kazandırıyor. Mermilerin arkalarında bıraktığı izler, çarptıkları yerlerde çıkardıkları toz ve duman, silahların namlularından çıkan ateş ve yere dökülen altın mermi kabanları vs. gerçekten çok güzel olmuş. Ayrıca oyuncu model ve animasyonları da çok kaliteli. Örneğin omzundan öldürdüğünüz bir adam yere dönerek düşüyor, güçlü bir silahla vurduğunuz adam uçuyor yada adam öldükten sonra ateş etmeye devam ederseniz ayakta kalıyor vs. Tüm bunlara bir de çok güzel ses efektleri kondu mu oluyor size çifte kavrulmuş. Adama mermiler saplanınca çıkan sesler, yaralanma ve ölme sesleri, müzikler v.s. oyunun atmosferini büyük ölçüde güçlendiriyor. Tabii bunlar yalnızca aklıma gelenler, oyunda bundan çok daha fazlası var. Modifikasyonun tüm bu özellikleri onu tam bir aksiyon filmine çeviriyor. Tüm bu hareketler, ses ve görüntü efektleri vb. tam film tadında hazırlanmış çünkü. Bu yüzden oyunu oynamaktan çok izlemekten keyif alacaksınız.