1/2

The Suffering

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Silent Hill'in atmosferi ile Max Payne tarzı aksiyonun buluşması.
Platformlar PlayStation 2
The Suffering
  • Yapımcı - Yayıncı Surreal Software - Midway
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 73
Artılar Müthiş atmosfer, kaliteli grafikler, surround desteği
Eksiler Ara sıra düşen frame rate, aşırı şiddet içermesi, oyun fazla kısa

Issız bir adaya inşa edilmiş Abbott Devlet Hapishanesi, yüzyıllar sonra ortaya çıkan bir gizem, ailesini öldürmekten suçlu bulunmuş bir adam ve dört bir yanı saran kana susamış yaratıklar. Midway, konsol kullanıcılarına şimdiye kadar hiç görmedikleri tarzda bir korku oyunu sunuyor, The Suffering. 

Midway bol kanlı ve vahşet dolu oyunlarıyla ünlenmiş bir firma. Yaptıkları oyunların şiddet seviyesi zaten üst düzeyde, bir de korku oyunu yapmaya kalkınca böyle bir oyunun ortaya çıkması kaçınılmaz. Suffering belki de bugüne kadar yapılmış en kanlı, en rahatsız edici, en sert ve en karanlık action oyunu. 

Kanun karşısında boynumuz kıldan ince

Karakterimiz Torque, karısını ve iki çocuğunu öldürmekten idama mahkum edilmiş bir suçludur. İdamına kadar geçecek bu son günlerini Carnate adasında bulunan Abbott Devlet Hapishanesi’nde geçirmeye mahkum edilmiştir. Ancak bu ada ve üzerinde bulunan bu hapishane sıradan bir yapı değildir. Oldukça ürkütücü bir geçmişe sahip olan hapishane, çok geçmeden doğaüstü güçler tarafından ele geçirilir ve idam için getirilmiş olan karakterimiz Torque bir anda kendini serbest bırakılmış bulur. Buraya kadar her şey normal ve sıradan gözüküyor elbette; ama oyunu diğer korku oyunlarından ayıran bundan sonraki kısmı; çünkü karakterimiz Torque geçici bir hafıza kaybı geçirmektedir. Ailesini öldürdüğü iddia edilse de bunun doğru olup olmadığını ya da karakterimizin bir komploya kurban edilmiş olabileceğini dahi hiç bir şekilde bilemiyoruz. Oyun boyunca hem bu adadan kurtulmaya, hem geçmişimizi netleştirmeye, hem de etrafta bulunan sayısız yaratığı yok etmeye çalışıyoruz.

Oyunun bilindik korku oyunlarından farklı olduğunu söyledik, durduk. Bu güne kadar yapılmış tüm korku oyunları öldürmekten çok hayatta kalabilmek üzerine kurulu idi. Suffering’de karakterimiz, bırakın hayatta kalabilmek için yaratıklardan kaçmayı, “Karşıma birkaç yaratık çıksa da, hepsinin icabına baksam” düşüncesinde. Dolayısıyla oyun boyunca bol bol yaratık keseceğiz. Başta fazla problem olmasa da ilerledikçe karşılaştığımız yaratık sayısı epeyce artıyor. Hatta bazen bir holde on-on beş yaratıkla kapışabiliyoruz. Böylece oyunumuz bir survival horror değil de, bir action horror ismini hak ediyor. 

Elbetteki bulmacalara da yer var, ancak bunlar Resident Evil ve Silent Hill'de alıştığımız gibi doğaüstü objeleri birleştirmekten çok daha gerçekçi diyebiliriz. Kilitli bir kapı ile karşılaştığımızda bunu açmak için, gidip kontrol odasından elektronik kilidi açmamız gerek vs. Oyun ilerledikçe karşılaşacağımız bulmacalarda giderek zorlaşıp komplike hale geliyor. 

Bu yaratıkların hakkından anca başka bir yaratık gelir

Karakterimiz Torque aynı zamanda güçlü bir yaratığa dönüşme kabiliyetine de sahip. “Insanity meter” ismi verilen barı doldurduğumuz zaman, bu güçlü yaratık moduna geçebiliyoruz. Yaratık moduna geçtiğimizde, düşmanlarımıza silahla veremeyeceğimiz kadar zarar verebiliyoruz. Ayrıca defansımızda bir o kadar güçlenmiş oluyor. Dolayısıyla bu özelliğimizi bol düşmanla dolu yerlere saklamamız daha mantıklı. Burada dikkat etmemiz gereken, yaratık modunda geçici bir süre kaldığımızdan, ne zaman biteceğini iyi hesaplamamız; çünkü onlarca düşmanın arasına korkusuzca daldıktan sonra bir anda kendimizi eski halimize dönmüş bulursak, hayatta kalmamız pek kolay olmayacaktır. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×