1/2

The Suffering

Atakan Özruh
Atakan Özruh 3.06.2010 - 12:31
Torque'un esrarengiz dünyası!
İnsanlar neden oyun oynarlar? Hayatın gerçeklerinden biraz olsun kendilerini soyutlamak, uçsuz bucaksız dünyalara girmek için. Bazı oyunlar bizleri eğlendirir, kimisi heyecanlandırır, hırslandırır. Ancak şu an elimde tuttuğum oyun bunların dışında. The Suffering, içerisinde bulundurduğu korku öğeleriyle piyasada nadir bulunan yapımlardan.

Oyunu yüklemeden önce, nasıl bir yapım olduğuyla ilgili en ufak fikrim yoktu. Sıradan bir aksiyon oyunu gibi gözüküyordu. Yükleme işlemi bitip, başlattıktan sonra açılış videosundan vahşet dolu bir oyun olduğunu anladım ama fikirlerim henüz değişmemişti. Karşıma çıkan esrarengiz menüden New Game’e basıp Torque’nin esrarengiz dünyasına girdikten sonra bunun sıradan bir aksiyon ya da ucuz bir korku oyunu olmadığını anladım.

Oyunun konusundan kısaca bahsetmek gerekirse, ailesini öldürmekle suçlanan bir adam, Torque’nin hikayesi anlatılıyor bize. Torque, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır ve hapishanedeki hücresine doğru götürülmektedir. Hücresine girdikten sonra her yer sallanmaya başlar. Şiddetli bir deprem olmaktadır. Henüz beyninde dönen fırtınalardan kurtulamayan Torque, hücre kapısının açıldığını görüp dışarıya çıkar. Asıl gerçek şudur. Hapishaneyi, daha doğrusu hapishanenin bulunduğu adayı, korkunç yaratıklar basmıştır. Artık Torque’nin amacı, yaratıklarla baş ederek geçmişini aydınlatmaktır. Zaten bu noktadan sonra kontrol bize geçiyor.

Üçüncü şahıs görünümünden oynanan(TPS) oyunu isteyenler birinci şahıs görünümünden(FPS) de oynayabilirler. Ancak oyun TPS için tasarlandığı için FPS modu pek de başarılı değil. Bu nedenle FPS modunu kullanacağınızı zannetmiyorum. Oyunun kontrollerine değinecek olursak, standart bir aksiyon oyuncusu pek zorluk çekmeyecektir.

Oyunun belki de en iyi tarafı sesler. Kişilerin seslendirmesi, karakterlerine gayet uygun ve kesinlikle sırıtmıyorlar. Müzikler de gerçekten çok iyi. Oyundaki temponun arttığı sırada müzik de hareketleniyor. Zaten bana göre bir korku oyununda sesler, en önemli yere sahiptir. Ses konusunda oyun zayıf kalıyorsa, genel olarak kötü bir oyun demektir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×