The Sum Of All Fears

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Fazla ayrıntıdan sıkılıp gerçekçi oyunlar oynamak isteyenler için bire bir
Platformlar PC
The Sum Of All Fears
  • Yapımcı - Yayıncı Red Storm Entertainment - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar -
Eksiler -
Saat gece yarısı 2. Nedense içimde Ghost Recon tarzı bir oyun oynama dürtüsü var ama oyunu her yükleyişimde kaldırmam arasında en fazla 20 dakika var. Nedenli ise birden fazla. Birincisi tek atışta ölmeye alışık olmamam :). İkincisi 3-4 adamı öldürmek için plan yapma alışkanlığımın olmayışı. Üçüncüsü grupları yönetmekte pek başarılı olamamam. İşte tam bu noktada The Sum Of All Fears devreyi giriyor. UbiSoft sonunda benim gibi Ghost Recon oynamak istiyipte oynayamayanlar, içinde ukte kalanlar, sinirlenip cd kıranlar için böyle bir oyun yaptı. Malum olduğu üzere buradada gizli bir timdeki karakteri yönetiyoruz.

Oyunumuz son zamanlardaki modaya uyup bize hiçbirşey sormadan 1gb yer kaplıyor. Neyseki artıları bu eksisini götürüyor. Neyse 1gb'lık kurulumdan sonra karşımıza çok tanıdık bir menü geliyor. Ghost Recon'danda hatırlayacağımız menüler kullanılmış oyunda ve aynen ondaki gibi Campaing ve Quick Mission seçenekleri var. Campaing ile teker teker görevleri yaparken Quick Mission ile herhangi birini seçip oynayabiliyoruz ayrıca bu bölümde bizi 3 seçenek karşılıyor. Mission, FireFight ve Lone Wolf.

Mission : Campaing bölümünde bitirdiğimiz bütün bölümleri bu seçenek ile tekrar oynayabiliyoruz. Yanlız bütün görevler aktif değil. Campaing ile bitirdiğimiz görevler sadece aktif oluyor.

FireFight : Bu seçenekte ise bütün görevler açık yanlız görevler farklı. Yanınızda gene takım arkadaşlarınız var ama göreviniz bütün teroristleri öldürmek. Bu seçenek daha çok quake tarzı aslında ama tek vuruşta öldüğümüz göz önüne alınırsa hayli ilginç oluyor.

Lone Wolf : Bu seçenek ise FireFight'a çok benziyor. Farklılıkları ise tek başınıza olmanız ve binadan sağ çıkmaya çalışmanız.

Oyunda Campaing olarak Training ile 12 görev var. Bence burada biraz kısıtlı oyun çünkü zaten çok zor değil. Birde az görev konulunca oyunu bitirmek çokta zor olmuyor. Galiba yapımcılarda bunu düşünerek farklı seçenekler sunmuşlar. Single oynarken çok fazla silah kullanamıyoruz. Toplam 13 çeşit silah var. Buradan oyun biraz farklılık gösteriyor. Silahlar gruplandırılmış. Mesela HRT Recon grubunda 9mm SMG ve 9mm Pistol SD var. Bunlar gibi her silahın bir grubu oluşturulmuş. Silah olarak büyük bir yelpaze sunmuyor oyun bize ama 9mm SMG SD'den 7.62mm Sniper'a M16/M203'den 12GA Pump SG Shootgun'a kadar tanıdığımız bütün silahlara yer verilmiş. Her silahın kendisine has 2. silahı ve bombası var. Aslında silahlar ve bomba seçimlerinde özgürlük olsaymış iyi olurmuş. Flash Bomb almak için illaki onun bulunduğu bir silah grubunu seçmemiz gerekiyor. 

Görevler çok güzel tasarlanmış. Beklemediğiniz yerlerde teroristler pusu kurabiliyorlar. Ayrıca takım arkadaşlarınızında yapay zekası gayet iyi. Oyunun bence en büyük artısından söz etmek istiyorum. Bilindiği gibi Ghost Recon tarzı oyunlarda takım arkadaşlarınıza emir vermek zordu. Birde bunların üstüne öteki takımlarlada konuşmanız gerekiyordu. Ama bu oyunda böyle değilde daha basitleştirilmiş. Mesela öteki takımlara sizin birşey demeniz gerekmiyor. Zamanı gelince "içeri giriyoruz" vs. gibi komutları kendileri yerine getiriyorlar. Takım arkadaşlarınıza emir vermek ise çok basit ve zevkli. CTRL tuşuna bastığınızda oyun duruyor ve karşınıza ufak bir menü çıkıyor. Buradan arkadaşlarınızın sizi takip etmesi, ateş açması gibi bütün gerekli şeyler var. Mesela bir kapının karşısında durup CTRL'ye basıp "Open" dediğimizde gelip sessizce kapıyı açıyorlar. Sadece buda değil eğer istersek "Clear" diyerek kapıyı açtıktan sonra içeriyi temizlemelerini bile söyleyebiliyoruz. Hatta olayı abartıp "Flash" a basarak önce kapıyı açmalarını daha sonrada içeriye Flash Bomb atmalarını bile söyleyebiliyoruz. Bence oyunun en büyük artısı ve zevkli kılan şey bu menü. Komut vermek hiçbir oyunda bu kadar zevkli ve kolay olmamıştı.

Birazda grafiklerden söz etmek istiyorum. Herşeyi "High" yapmanıza rağmen makinanızı pek zorlamıyor grafikler. Silah ve karakter tasarımları gerçekten güzel. Mekanlarda iyi yapılmış. Size atılıp sıyıran bir kurşunu duvarda görmek mümkün. Bunların yanında seslerde güzel olmuş. Özellikle telsiz konuşmaları çok güzel. İyice oyunun atmosferine sokuyor insanı. Görevlerde çok güzel tasarlanmış. Bir görevde rahine kurtarırken başka bir görevde sessizce bir karargaha sızıp gizli silahları yok etmemiz isteniyor. Aslında görevler pek zorlamıyor. Ama çoğu şeyin basitleştirildiği bir oyunda görevlerin zorlu olmasıda beklenemezdi. Ayrıca oyunun MultiPlayer desteğide mevcut. İnternet üstünden arkadaşlarınızla takım oluşturarak oynayabilirsiniz.

Son Sözler : 
The Sum Of All Fears bence kendi çapında güzel bir oyun. Benim gibi fazla ayrıntıdan sıkılıp gerçekçi oyunlar oynamak isteyenler için bire bir. Gerçi silah seçenekleri ve görevler kısıtlı ama genede çok zevkli. Ayrıca Quick Mission'daki seçeneklerde oyuna başka bir hava vermiş. Aynı görevleri farklı şekilde oynamak yada aynı haritalar üzerinde farklı görevler yapmak oyuna başka bir hava vermiş.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.07.2024 10:51
Kalan Karakter: 300 Gönder
The Sum Of All Fears
İlginizi Çekebilir