The Tomorrow War

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Gelecek zamanda işler çok kızışıyor!
Gelecek zaman, yapılan uzay yolculukları, farklı ırklarla temaslar, kurulan koloniler ve dahası; bunlar her zaman ilgimi çekti. Bazı zamanlar kendi kendime keşke böyle bir zamanda yaşasaydım derim. Benim için Elite serisinin, Wing Commander oyunlarının, Starlancer, Freelancer, X serisinin ve daha nice böylesi oyunun yeri başkadır. Özellikle Elite serisi benim için çok farklıdır. Ufacık diskette koca bir galaksiyi sığdırmışlardı. Yeni bir Elite oyunu geliştirildiğine dair ortalıkta söylenenler var, umarım yapılıp piyasaya sunulur. Ancak aralarda boşluğu değerlendirecek, potansiyeli yüksek farklı projeler de geliştiriliyor. Son örnek olarak CrioLand firmasının geliştirdiği The Tomorrow War buna örnek gösterilebilir.

Derin hikaye

Oyunun en ilgi çekici yanı ünlü Rus yazar Alexander Zorich’in triloji roman serisini temel alması. 27. yüzyıldayız. İnsanlık artık gelişmiş bir teknolojiye sahip. Güneş sistemi dışına yolculuk yapmayı keşfetmiş ve binlerce ışık yılı ötedeki gezegenleri kolonileştirmiş. Birleşik Dünya İmparatorluğu (United Earth Empire) ile Konkordia arasında hüküm süren bir mücadele yaşanıyor. Aslında Konkordia, 300 yıl önce Zoroastrianism dinine dönen eski bir insan kolonisi. Kendilerini klonlayarak popülasyonlarını arttırıyorlar. Konkordia, otuzdan fazla gezegene hükmeden bir ulus haline geliyor. Birleşik Dünya İmparatorluğu ve Konkordia arasında bir barış anlaşması imzalanıyor. Ancak her iki tarafın arasındaki ilişki yine de gerilimli. The Tomorrow War, bu konu üstüne kurulu bir uzay simülasyonu.

The Tomorrow War içinde, oyuncular çeşitli mücadelelere girecek. Yeri geldiğinde yerel bir operasyonun parçası olurken, yeri geldiğinde kendilerini muazzam savaşların içinde bulabilecek. Uzayda geçen savaş, gezegenin yüzeyine kadar inebilecek. Gezegene kaçan düşman gemisinin ardından atmosfere dalıp, gezegenin yüzeyinde girip, düşman gemisini yok edene kadar çeşitli atraksiyonlar yaşanabilir. Oyunun en güzel özelliği zaten burada. Herhangi bir yükleme ekranı olmadan, uzaydan gezegenin atmosfere giriş yapıp, yeryüzüne kadar inilebilmesi. Oyun içinde avcılardan yük taşıyan gemilere kadar birçok farklı sınıftan uzay gemisi olacağı belirtiliyor. Yapım bir uzay simülasyonu, haliyle gidilecek birçok yer olacak. Bunlara ek olarak gene birçok NPC yer alacak. Farklı yaratık ırklarıyla ve korsan organizasyonlarıyla karşılaşabiliriz.

Acımasız savaş

CrioLand, grafikleri de es geçmemiş. En çok üstünde durulan kısım ise gemi modellemeleri. dışarıdan gemiye bakıldığında ayrıntılı olacak. İstenirse kokpitten de oynanabilecek. Yapımcılar uzaydaki savaşı daha iyi yansıtmak için özellikle efektler üstünde biraz daha yoğunlaşıyor. Şu zamana kadar bakılırsa da, oyunun görsel tarafı fena durmuyor. Eğer içerik de iyi bir zenginlik olursa, oyuncuyu atmosfere sokabilir.

Tomorrow War’da ayarlardan istenirse sıkı bir simülasyon olması sağlanabilecek veya Arcade tarzına yakın bir seviyeye alınabilecek. Toparlamak gerekirse, sağlam bir temel üstüne kurulu güzel bir oyun olacak gibi duruyor. Eğer CrioLand işi iyi kotarırsa, Eylül ayında güzel bir hitle karşı karşıya kalabiliriz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2023 03:20
Kalan Karakter: 300 Gönder
The Tomorrow War
İlginizi Çekebilir