1/3

The Warriors

Kıvanç Güldürür
Kıvanç Güldürür 3.06.2010 - 12:31
New York'ta savaş çığlıkları!
’Ardıma bakmadan koşuyorum. Başka da çarem yok zaten. Koşarsam yakalanacağım, ama yakalanırsam da kurtulacağım. Onca pisliğe bulaştım. Her türlü eşkiyalığı yaptım. Kıçı kırık bir şehrin sahibi olmak için başkalarını düşünmeden öldürdüm. Her şeyin yalan, bir tek Rembrandt ile Warchief’in gerçek olduğu bir alemdeyim. Yakalanırsam öldürüleceğim. Bu envai çeşit pisliğin bulunduğu Dünya’dan çekip gideceğim, kurtulacağım. Yakalanmazsam… Ne olacağını bende bilmiyorum. En iyisi yaşayıp görmek. Ajax ile Cowboy depara başladı. Sanırım birazdan uzun bir atlayış yapacağız…’

Yaptığı her işte adından söz ettiren Rockstar, yepyeni bir aksiyon oyunu ile yine kapımızı çaldı; 70’li yılların kült filmi The Warriors! Oyunun çıkacağını öğrendiğimde içimde herhangi bir heyecan kıpırdaması olmadı aslında. Çünkü The Warriors’un ne olduğunu dahi bilmiyordum. Zaten bu oyunu da oynayacak oyunum kalmadığımdan almıştım. Ama iyi ki de almışım, çünkü bana TV karşısında oldukça eğlenceli saatler yaşattı The Warriors.

Oyun, demin de belirttiğim gibi, 70’li yıllarda geçiyor. Hiçbir manası olmadan, sadece diğer çeteleri yok etmeye çalışarak, New York’a hâkim olmaya çalışan bir sürü amaçsız çetenin arasında, bu çetelerden biri olan The Warriors’un üyelerini kontrol ediyoruz. Aslında oyunun başları The Warriors filmi ile pek alakalı değil. Konunun ne olduğunu iyice anlamamız için, ilk 14 bölüm(!) büyük toplantıya kadar olan süreci konu alıyor. Çeteleri, adamları tanıyoruz. Amacımızı öğreniyoruz. Dükkân soyuyor, arabalardan teypler çalıyoruz, racon kesiyoruz… Ta ki büyük buluşmaya kadar; çünkü konunun seyri büyük toplantıdan sonra tamamen değişiyor. Büyük toplantı, NY’da ki tüm çeteleri bir araya getirmek isteyen Cyrus isimli bir şahsın organize ettiği bir buluşma. İlk 14 bölüm üstünlüğümüzü kanıtlamak için, diğer çetelerle savaşırken, sonraki bölümlerde tek bir amacınız oluyor. Hayatta kalmak! İşte ‘asıl zevkli’ görevlerde, buradan sonra başlıyor.

DVD’yi sürücüye takıp, New Game’ i seçtiğimiz zaman, karşımıza çıkan videoyu izlediğimizde, senaryo hakkında az çok bir şeyler öğrenebiliyoruz. Cyrus’un dediklerini duyunca insan biraz olsun şaşırıyor. Çünkü söylediğine göre şehirdeki çete üyelerinin sayısı, polis sayısının 3-4 katı! Cyrus, tam herkesi gaza getirip amacına adım adım yaklaşırken, bir silah sesi patlıyor. Ve Cyrus yere yıkılıyor.Deminde belirttiğim gibi asıl oyun buradan sonra başlıyor. Senaryonun geri kalanını anlatırsam, hikaye hakkında pek merak uyandıracak bir şey kalmıyor. Ama şunu söylemeliyim ki, The Warriors’un klişe, ama iyi bir senaryosu var.

You Warriors, are good, really good

The Warriors oldukça iyi bir oynanışa sahip. Kontroller basit, combolar zevkli. Oyunda bulunan bir sürü mini oyun(teyp çalma, kilit kırma…) iyi bir kontrol sistemiyle entegre edilmiş. Sol thumbstick ile karakterimizi yönetiyoruz, sağ ile kamerayı değiştiyoruz. Daire tuşu ile yakalama, üçgen tuşu ile zıplama işlemlerini, kare ve X ile vurma işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Tabi bazen bu tuşları başka şeyler içinde kullanmamız gerekiyor. (Kilit kırma, yerden silah alma…) R2 tuşu da depar atmayı sağlıyor. Oyunda çeşitli kombolar yapma imkânımız da var. Ardı ardına, tuşlara doğru biçimde basarsak, daha etkili vuruşlar gerçekleştirebiliyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×