1/2

The White Chamber

Anıl İşal 3.06.2010 - 12:31
Uzayın derinliklerinde ilginç bir macera.
Karanlık bir oda, genç bir kız ve bir tabut. İşte her şey böyle başlıyor. Kim olduğumuz, buraya nasıl ve ne için geldiğimiz ise meçhul! Bulunduğumuz yerden etrafa göz atmak için çıkıyoruz; ancak gördüklerimize inanmamız pek mümkün değil. Bir uzay gemisindeyiz, etraf sanki kanla boyanmış ve yerlerde insan uzuvları. Bulduğumuz video kasetleri sayesinde beyaz oda diye tabir edilen yer hakkında yavaş yavaş bilgi ediniyoruz. Ancak bir sorun var: Oraya nasıl gideceğiz? Tabi ki karşımıza çıkan bulmacaların da üstesinden gelerek.

Kim yapmışsa çok iyi etmiş!

Oyunu yapan Studio Trophis, anime filmler ve video oyunları yapımı ile uğraşan bağımsız bir şirket. Studio Trophis, yaptığı iki işi birleştirip; anime tarzı grafikleri ile macera türünde bir oyun yapmaya karar vermiş ve böylece The White Chamber ortaya çıkmış.

Üstelik Freeware!

The White Chamber’da 24-bit renkler ile hazırlanan anime tarzı grafikler kullanılmış, ancak yüksek beklentilerinizin olmaması sizin yararınıza olur. Bazı bölümlerde hangi objenin background hangisinin ise bizim aradığımız envanter olduğunu bulmak biraz zorluyor insanı. Bu arada oyunu ücretsiz olarak Studio Trophis’in sitesinden indirebilirsiniz. Oyunun boyutu 300MB civarlarında. Ancak sakın ücretsiz diye oyunu hakir görmeyin. Studio Trophis gerçekten iyi bir iş çıkarmış.

İzometrik kamera açısı ile oynanan The White Chamber’da bir çok macera oyunundan hatırlayacağımız point click sistemi ile ilerliyoruz (click click ve yine click). Oyunda bulmacalar ise envanter tabanlı olarak işliyor. Bunun için oyunda dikkatli olmalı ve girdiğimiz her yeri iyice araştırmalıyız. Bulduğumuz envanteri diğer bir envanter ile birleştirip kullanmamız gibi bir şey söz konusu değil, ancak bunun olması daha güzel olur ve bir nevi çeşitlilik katardı oyuna.

Oyunda faklı sonlar bulunuyor. Yani kötü sonla bitirdim diye üzülmeyin, yeniden başlayıp iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Size ufak bir ipucu: Karşınıza çıkan soruları iyi okuyup iyi karar verin. Tabi benim gibi bunları önemsemeyip oyunu kötü sonla bitirmek istiyorsanız orası ayrı.