1/2

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone

Emin Çıtak 20.10.2015 - 15:44
Peri masalları başlarda o kadar da masum değildi...
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone
  • Yapımcı - Yayıncı CD Projekt Red - Bandai Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 85
7 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%96
Artılar Yeni hikaye doyurucu uzunlukta. Witcher dünyasını sarmalayan masallar. Runeword iyi bir mekanik. Yapacak sürüsüyle etkinlik.
Eksiler Harika bir DLC ama yetersiz bir ek paket. Oyuna daha fazla yeni mekanik eklenebilirmiş.
Uzun zaman sonra The Sims harici bir oyunun yanında "Expansion" ibaresini görmek beni gerçekten sevindirdi. DLC'nin iyisi kötüsü vardır, kabul ama Ek Paket gördüğüme inanılmaz sevinmiş durumdayım. En azından elimdeki içeriğin öyle hemen tüketilemeyeceğinin gayet farkındayım.

The Witcher 3 büyük bir oyun. Belki de 2015'in en büyük oyunu. Sessiz sedasız başlayan bir maceranın bugün milyonlarca oyuncu tarafından takdir görmesinin öyküsü. Hikayenin başrolündeyse elbette sinemalarına hasta olduğumun Polonya'sından harika bir ekip var: CD Projekt Red. Bu adamların sanata olan bakış açılarını gerçekten seviyorum. Bunun en güzel örneklerinden biriydi The Witcher 3'ün tarzı. Kendi has müzikleri, insanın yüreğini ısıtan dünyası ve temel aldığı kitaplara kattığı inanılmaz yorum başarısı. The Witcher 3 sadece bir devam oyunu değil, aynı zamanda oyun dünyasının geldiği son noktalardan biriydi.

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone
Firmanın DLC politikasının aksine Ek Paket'ler ücretli olarak edinilebiliyor. Burada işin para ödeme kısmı için söyleyebileceğim tek şey: Her bir kuruşunuza değecek. Çünkü Hearts of Stone sadece bir ek paket olmasına rağmen, piyasadaki birçok oyundan daha doyurucu bir içerik sağlıyor. Artık sır değil, CD Projekt'in açıklamasına göre Hearts of Stone'nun ana hikayesi yaklaşık 10 saat sürüyor. Zorluk derecesi ve oynayış şeklinize göre gayet değişebilecek bir durum.
Eh bu oyun süresi bile gayet yeterliyken, üstüne bir de kontratları, yan görevleri, ölümüne eğlenceli Gwent maçlarını ekleyin. Kısa bir süre sonra kendinizi aslında bir devam oyunun içinde bulacağınıza eminim.

Nasıl desem? Hearts of Stone bir peri masalı. Biraz çarpıtılmış, biraz amacından çıkmış ama içindeki çocuksu duyguları öldürememiş bir peri masalı. Eh Geralt'ı -bir nevi- peri anne yerine koyarsanız nasıl bir şey olmasını bekliyordunuz?

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone
Orijinal oyunda belli görevlerde masal esintileri görmüş olsak da bu sefer kendilerini bağlayan senaryo sınırları olmadığı için CD Projekt kendini bu hikayelere fena kaptırmış. Bunu görmemek için ya kör olmanız, ya oyunu -anlayarak- oynamamış olmanız ya da ömrünüz boyunca hiç masal dinlememiş olmanız gerekiyor. Elbette Geralt'ın ana hikayesi üçüncü oyunla beraber kesin olarak sona erdiği için yapımcıların böylesine güzel bir yan hikaye getirmelerine çok sevindim.

Hearts of Stone hikayesini anlatmak için bizi öyle çok uzaklara götürmüyor. Eğer ek paketle birlikte yeni bir bölgenin açılmasını umduysanız sizi biraz hayal kırıklığı bekliyor. Eklenti Novigrad'ın kuzeyine birçok yeni bölge eklemesine rağmen yeni harita açmıyor. Gerçi No Man's Land'le birlikte Novigrad'ın ne kadar büyük olduğunu düşünürsek hikayeyi aynı topraklarda devam ettirmeleri de son derece mantıklı.