1/2

Thief 3: Deadly Shadow

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Ensenizi kollayın.
Platformlar XBox
Thief 3: Deadly Shadow
  • Yapımcı - Yayıncı ION Storm - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 82
Artılar Gerçekçi gizlilik; hoş öyküsü, ilginç atmosferi; mükemmel dinamik efektler.
Eksiler Framerate stabil değil, load süreleri bazen sıkıyor.

Thief serisinin bu yeni bölümünde, yine usta hırsız Garrett rolüyle maceranın içine dalıyoruz. Gecenin karanlıklarında görülmeden, duyulmadan en güvenli yerlere girip çıkıyoruz. Garrett tam bir gizlilik ustası: Nöbetçilerin ensesine kadar duyulmadan yaklaşıp, dünyalarını karartabiliyor. Zenginlerden çalıp cukkasını, yaşadığı karanlık şehirde sağlama alıyor. Yalnız başına iş yapmak istesede bazı güçler tarafından da yönlendiriliyor. Iron Storm'un nefes kesen motoru, her karakter ve nesne için dinamik ışık efektleri ve gölgeler sunuyor. Bununla kalmayıp bütün bunlar oynayışımızı da etkiliyor...

Şöyle genel olarak bir göz atalım

Gizlilik oyunlarını seviyorsanız, Thief bunu size fazlasıyla sunacak. Yapay zekası çok dikkat çekici olmasada başarılı; nöbetçiler çoğu şeyden nem kapıyorlar. Eksik eşyalar, açık kalan kapılar şüpheli ortamı araştırmaya başlamalarına neden olabiliyor. Eğer sizi farkederlerse yapacağınız en akılcı iş koşmak olacaktır. Garrett mükemmel bir hırsız olabilir ama kesinlikle iyi bir savaşçı değil. Büyük ihtimalle kavgalarda kaybedeceksiniz. Kaçarken ise izinizi kaybettirmeniz gayet kolay. Alarma geçen bir nöbetçiyi bayıltamıyorsunuz, ancak devriyelerine dönmelerini beklemeniz gerekiyor.

Oyun iki lineer görevle başlıyor. Bu görevlerden sonra şehre, özgürlüğe yol alıyorsunuz. Başlarda size şehir rahat ve konforlu geliyor, ancak düşmanlarınız çoğaldıkça ve onların arasında yer alan görevler aldıkça daralmaya başlıyorsunuz. Şehir çeşitli görev bölgelerine çıkışlar sunuyor, bunlar şato, kilise, perili gemi enkazı, batık tapınak, saat kulesi gibi yerler. Level dizaynlarının mimarisi güçlü ve kaliteli. Böyle bir oyunda fazlaca gizli yollar, yerler bekliyorsunuz, ancak yok ve bulmanız gereken gizli nesnelerde ortalık yerlerde bulunabiliyor kolayca.

Kimin vurduğunu görmedi bile

Thief gizliliğe bağlı bir oyun olduğu için, bazı görevler bir saat sürebiliyor. Herşeyi dikkatli ve yavaş yapmanız gerekiyor. İyi haber, oyunu istediğiniz yerde kaydedebilmeniz. Kötü haber ise sık sık tekrar yüklemek zorunda kalacaksınız. Oyunun belki en kötü yanı, tekrarlayan şeyler olsa gerek. Kilit açma, gizlice nöbetçileri bayıltma gibi şeyleri öğrendikten sonra başka bir şeye gerek kalmıyor. Yeni görevlerde farklı bir şeyler bekliyorsunuz ama bu yeni mekan ve grafiklerle, daha fazla bayıltılacak nöbetçilerle sınırlı kalıyor. Belki de lanetli gemi bölümünü hariç tutmak lazım. Burada öldürmesi imkansız denebilecek zombilerle karşılaşıyoruz. Bunları ancak özel ve gizli silahlarla safdışı bırakabiliyorsunuz. Belki oyun zorluğunu arttırarak bir fark yaratabilirsiniz, ancak bu sadece Garrett’ın hayatını zorlaştıracaktır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×