Thrillville Off the Rails

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP'de Lunapark kuruyoruz
Platformlar PSP
Thrillville Off the Rails
  • Yapımcı - Yayıncı Frontier Developments Zone - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 85
Artılar 50 mini oyun, renkli yapısı ve oynanış
Eksiler Bazen fazla uzayan yükleme süreleri
Çok az yapım vardır ki aynı zamanda hem çocukları hem de yetişkinleri eğlendirmeyi becerebilsin. Aradaki dengeyi tuttura bilmek hem çok zor hem de çok risklidir. Zira bir kesimi memnun ederken diğer taraftan ödün vermemek her yapımın harcı değildir. Ancak Thrillville Off the Rails sözünü büyük ölçüde tutuyor ve söyledikleri gibi her kesime hitap edebilmeyi başarıyor.

Yapımın ilk olarak PC versiyonunu oynamıştım. Ancak karşıma PSP versiyonu çıktığında açıkçası gerçekten çok şaşırdım ve bir o kadar da meraklandım. Zira oyunumuz bir eğlence parkı kurmak ve onu yönetmekten oluşuyor. Tycoon vari yapımları PC’de oynamaya alışığız, ancak bir strateji oyununu PSP’de oynamak sanıldığından daha güç olabilir. Sandığımın aksine Thrillville Off the Rails, PSP’ye çok iyi bir şekilde entegre edilmiş ve fare olmadan da konsol üzerinde kimi stratejilerin oynanabileceğini kanıtlamış. Yapımdaki amacımız basit; güzel bir eğlence parkı yaratmak, bol atraksiyonlu oyuncaklar ve Roller Coaster’lar yapmak, tahmin edileceği gibi ziyaretçileri maksimum eğlendirip ceplerini boşaltmadan parktan yollamamak. Ancak yapım çok enteresan bir noktaya değiniyor ve sadece park ziyaretçilerini eğlendirmek değil aynı zamanda sizleri de bir o kadar eğlendirmeye odaklanıyor.

Eğlence parkı

Thrillville, içerdiği Single-Player Campaign modu ile temalı eğlence parkınızın yönetimini sizlere veriyor. Yönetimde sandığımız kadar yalnız da değiliz. İlk sinematik ile hafif çatlak profesör ile tanışıyoruz. Profesör yeni şeyler geliştirmekten ve bize yardımcı olmaktan sorumlu. Bize her şeyi Tutorial’lar ile anlatıyor, bire bir deneterek pratik yapmadan da eğitimi tamamlamıyor. Anlayacağınız üzerimizdeki emeği büyük… Parkımızı kurarken ve yönetirken sürekli yeni hedefler, görevler alıyoruz. Bu görevler yeni eğlence oyuncakları kurmak olduğu gibi çevreyi güzelleştirmek, konuklarımız ile sohbet ederek onların nabzını yoklamak hatta oyuncakları denemek gibi şeyler olabiliyor. Tamamlanan her görev bizlere nakit ve parkın popülaritesi olarak geri dönüyor. Ne kadar çok popülersek o kadar çok ziyaretçimiz ve o kadar çok paramız var demek. Yapımın konuklar kadar bizleri de eğlendirmeyi amaçladığını söylemiştim. Bunu da içerdiği 50 farklı mini oyun ve dolaşılabilir, binilebilir oyuncakları ile sağlıyor. Farz edelim ki parkınıza Moto-Cross kurdunuz; hemen 2 boyutlu yapıdaki mini oyunlardan biri olan motosiklet yarışını oynayabiliyoruz. Yahut tank oyuncağını parkınıza kurarak mini oyunu olan ve bir tankı yönettiğiniz 2D tank savaşını oynayabiliyorsunuz. Tamamlanan her görev, her mini oyun ile puanımızı yükselterek kilitli oyuncakları açabiliyor, farklı temaya sahip parklar oynanabilir kılınıyor.

Thrillville Off the Rails için salt bir Tycoon diyemeyiz. Zira bir Tycoon kadar derin bir strateji içermiyor. Thrillville daha çok eğlenceye odaklanarak zamanınızı etrafı düzenlemeye, oyuncaklara binmeye, mini oyunlar oynamaya ve Roller Coaster’lar inşa ederek geçirmenizi istiyor. Elbette sadece eğlenmiyoruz, parkın tanıtımı, kampanyalar, fiyatlandırma, park görevlileri gibi yönetim işlerini de unutmamak gerek. Ancak çoğu zaman paraya çok fazla ihtiyaç duymadan işleri yürütebiliyoruz. Parkın belli bölgeleri ancak belli miktarda oyuncaklara enerji sağlayabiliyor ve bu boş bölgeler kısıtlı miktarda oyuncak inşasına izin veriyor. Bunun nedeni özellikle PC’de baş gösteren Frame (Ekran tazeleme) oranının yüksek tutulabilmesi. Çok fazla ziyaretçi çok sayıda hareket eden oyuncakla birleşince, grafik işlemcisine yük bindirerek oyunda takılmaya neden olabileceği için, oyuncakların belli alanlara kurulumu ile çözüm getirilmiş.

Kolay oynanabilirlik

Yapımın ana temasını oluşturan Roller Coaster’ları kurmak hele ki, PSP’de kurmak sanıldığınının aksine çok basit. Basit ve gelişmiş Roller Coaster eğitimi aldıktan sonra istediğiniz eğlence trenini parkınıza kurabiliyor, sonrada onlara binerek test edebiliyorsunuz. Eğer Coaster kurmakla uğraşmak istemiyorsanız hazır olanlardan da satın alıp direk parkınıza kurabilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerin ömürlerinden ömür yiyebilecek ters taklalar, ateş çemberlerinden geçmek gibi eklentileri Roller Coaster’larınıza dahil edebilirsiniz.

Yapım, çizgi film vari renkli yapısı, neşeli müzikleri ve cıvıl cıvıl sesleri ile PSP’de de çok gelişmemiş bir stratejinin oynanabileceğini gösteriyor. Hem ziyaretçilerinizi hem de sizi eğlendirerek uzun saatler boyu elinizden bırakamayacağınız bir yapım Thrillville Off the Rails.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 10:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
Thrillville Off the Rails

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×