Tiger Woods PGA Tour 10

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Yağmur altında golf sevdası
Platformlar XBox 360
Tiger Woods PGA Tour 10
  • Yapımcı - Yayıncı EA Tiburon - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 82
Artılar Grafikler, çevre modellemeleri, gerçekçilik
Eksiler Ufak oynanabilirlik sorunları, teknik hatalar
Tiger Woods, golf tarihinin en iyilerinden biri ve şu anki dünya sıralamasının bir numarası. Sadece 2008 yılında turnuvalardan kazandığı ödüller, 100 milyon doları fersah fersah aşıyor. Grand Slam’i kazanmış en genç golfçü olmasının yanında, tüm zamanların en çok turnuva kazanan üçüncü golfçüsü olmayı da başarıyor. Üstelik önünde çok uzun yıllar var.

EA Sports’un pek çok spor simülasyonunda izlediği yolu, golfte izlememesi beklenemezdi. EA, dünyanın en iyi golfçüsüyle yaptığı antlaşmanın ardından Tiger Woods serisinin başlamasına karar verdi. İki ay kadar önce de, San Francisco’da Tiger Woods ve golf severleri heyecanlandıracak açıklamayı yaptı. Yeni Tiger Woods PGA Tour’un eli kulağındaydı. Bekleyiş sona erdi ve Tiger Woods PGA Tour 10, spor ve oyun severlerle de buluştu.

EA’nın yapımda özellikle vurguladığı 3 özellik bulunuyor; gerçek zamanlı hava değişiklikleri, gelişmiş oynanabilirlik ve üstün sunum becerisi. Bunların iki buçuk tanesi iyi başarılmış. Gerçek zamanlı hava değişiklikleri ve eğlenceli sunumlara diyecek yok. Ne yazık ki gelişmiş oynanabilirliğe, her aşamada ulaşılamamış. Yine de geçmiş Tiger Woods PGA oyunlarına göre daha gelişmiş olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Az önce yağmur yağıyordu, ne zaman güneş açtı?

Hava koşulları ile başlayalım. Asıl inanılmaz değişiklik bu alanda gerçekleşmiş. PGA Tour 10 ile, Weather.com’a bağlanarak seçtiğiniz şehirdeki hava koşullarını aynen takip edebiliyorsunuz. O şehirde, hava koşullarında olacak herhangi bir değişiklik Tiger Woods PGA Tour’a aynen yansıyor. Nassau County’deki Bethpage Park’ını mı seçtiniz. Peki, tüm çirkinliği ile gerçek hava değişikliklerine hazır olun. Ne de olsa, pek istikrarlı bir havaya sahip olduğu söylenemez. Tüm gücünüz ile yaptığınız vuruş, ıslak çimlerle buluşabilir veya su birikintisinin içine düşebilir.

Tiger Woods PGA Tour 10
"PGA Tour 10 ile, Weather.com'a bağlanarak seçtiğiniz şehirdeki hava koşullarını aynen takip edebiliyorsunuz. O şehirde, hava koşullarında olacak herhangi bir değişiklik Tiger Woods PGA Tour'a aynen yansıyor."

Sunum demiştik değil mi? Profesyonel yorumcular tam kadro burada. Scott Van Pelt ve pek çok işinin ehli yorumcu Tiger Woods PGA Tour’a renk katmış. Seyirci kalabalıkları üçe katlanmış. Alkışlar veya tezahüratlar daha canlı ve gerçekçi. Toprak ağırlıklı pistte yankılanan tezahüratla, çim ağırlıklı pistte yankılanan tezahürat farklı. Dijital puan tablosu size ciddi PGA Tour’da olduğunuz imajını vermeyi başarıyor. Fanatik taraftarlar zaman zaman çıldırıyor ve görülmeye değer bir manzara oluşturuyorlar.

Şimdi de oynanabilirlik becerisine göz atalım. EA, Precision Putting dediği yeni bir sistem geliştirmiş. Bu da analog kontrollerde hoş bir geri dönüşüm sağlıyor. Ekranda sarı ve yeşil yanmasına göre, atış biçimimiz de değişmek zorunda. Açıyı, mesafeyi, hatta sopayı tutuşunuzu ekranın rengine göre ayarlamak zorundasınız. Eski yapımlardan daha iyi bir gerçekçiliğe sahip olsa da, hedefe ulaştığı kesinlikle söylenemez. Çoğu kullanıcının, özellikle de bu tür oyunlarda fazla zorlanmaktan hoşlanmayanların sistemi hemen kapatacakları tartışılmaz bir gerçek.

Çevre modellemeleri ise görülmeye değer doğrusu. Hava koşullarının değişkenliği ile birebir uyumlular. Toprak çamura dönüşüyor, güneşin önünü bulutlar örtüyor. İzlemeye doyamayacağınız manzaralar oluşuyor. Karakter modellemeleri de gerçeğe yakın ve başarılı. Ara sıra iki boyutlu görünseler de, eleştirecek bir yönleri bulunmuyor.

Başlangıcı olanın sonu da vardır…

Tiger Woods PGA Tour, devrim değil, evrimi işaret ediyor. Eski sürümlerin genel yapısı başarıyla korunmuş ve hoş kozmetik değişiklikler yapılmış. Weather.com ile yapılan anlaşma ile gerçekçilik artırılmış. Yeni oyuncular, çevrimiçi beceriler ve yeni oyun alanları ile oynanış ömrü uzatılmış. Ortaya elden düşmeyecek bir yapım çıkmasa da, keyifli saatler geçirtecek bir yapım çıkmış. Alınca pişman olmayacağınız bir oyun olan Tiger Woods PGA Tour 10’u, özellikle golf meraklılarına tavsiye ediyorum.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2023 22:07
Kalan Karakter: 300 Gönder
Tiger Woods PGA Tour 10
İlginizi Çekebilir