1/2

TimeShift

TimeShift

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Zaman öyle bir geçer ki fark edemezsiniz.
Platformlar PC
TimeShift
Merlin Puanı 83
Artılar Başarılı grafikler ve fizikler, kesintisiz aksiyon, eğlenceli oynanış
Eksiler Oyun boyunca yapılan şey aynı, bir süre sonra sıkabiliyor
Felaketler yine en büyük sorun. Doğa kaynaklı mı? Hayır. İçerisinde insan faktörü bulunuyor. Sadece günümüzde değil, aynı zamanda geçmişte ve gelecekte. TimeShift bize zamanı kontrol edebilmeyi vaat ediyor, ama yapımcılar bu nimetten yararlanmış olabilselerdi eminim ilk iş olarak zamanı geri çevirip, oyunu 2005 yılında piyasaya sürerlerdi. Peki bu durumda başarılı olabilecek miyiz? Bunun cevabını bulmak için mücadele etmek gerekiyor.

Zamanı kontrol edebilirsem işte o zaman ölümsüz olurum!

Michael Swift adında bir adamımız var. Oyun öncesi güzel bir açılış videosu ile kısa bir başlangıç yapıyoruz. Zaman kavramını ele almak için çaba sarf ettiğimiz TimeShift’te, vuku bulan başarısız çalışmalar sonrası üzerimizdeki Suit sayesinde elde ettiğimiz özel güçler yardımıyla, tüm kötülüklere karşı tek kale olarak mücadele veriyoruz. Yıkık bir binada, yağmurlu bir gece vakti aldığımız ilk direktifle harekete geçiyoruz. Karşımızda yoğun asker faktörü yanında makineler ağır silahlarıyla bulunuyor. Bununla birlikte oyunda direniş güçleri bizimle birlikte olsa da, bir nevi komutan mertebesinde bulunuyoruz. Bazen tek bazen adamlarımızla birlikte çatışmalarda bulunuyoruz. Oyunda kullanımımıza sunulmuş silahlar her ne kadar şekil olarak farklı birer tasarıma sahip olsalar da, hepsinin amacı hemen hemen tüm FPS oyunlarındaki silahlarla aynı sayılır. Özellikle bir silah var ki Half-Life’de gördüğümüz “Yay” ile hemen hemen aynı tasarımda ve aynı özelliklerde bir silah. Zaten birkaç ağır hasar verebilen silah dışında diğerleri hasar verebilme kabiliyeti açısından zorlanıyorlar. Çevrede bulunan bazı ağır silahları kullanabildiğiniz gibi, bazen uzun mesafeler için işe yarar niteliği bulunan araçlar da kullanabiliyorsunuz. Genel olarak aynı anda birçok asker tarafından saldırıya maruz kaldığınız için sağ çıkmanız çok zor. Hareket kabiliyetleri oldukça yüksek ve buna bağlı olarak iyi bir yapay zekaya sahipler. Zaman zaman bazı hatalar olsa da çoğu zaman sizi zorluyorlar. İşte buradaki duruma zaman kavramı el atıyor.

Zamanın efendisi olmak

Oyun dünyasında Prince of Persia ile gördüğümüz zaman kavramı daha sonraki yapımlarda da farklılıklar göstererek gelişmişti. TimeShift’te ise; zaman üzerine oluşturulan tüm kavramlar bir arada sunuluyor. Zamanı yavaşlatma, durdurma veya geriye alma. Hepsi bizim elimizde. Peki her zaman yapabilir miyiz? Cevap hayır. Oyun ilerleyişimiz genellikle bu üç özellik üzerine kurulu, öldür ve ilerle tarzı bir yapım. Her bölümde biraz dikkat gerektirebilecek kurgular bulunuyor. Bunların bazıları var olan bir yolu verimli kullanabilmek için, bazıları ölüm tehlikesi bulunan bölgelerden güvenli bir şekilde geçmek için önümüze çıkıyor. Genellikle en az bir kere görmeden neyin nerde olduğunu ilk başlarda anlamasanız da, ilerleyen bölümlerce bu tip bulmacalar birbirini tekrar ettiği için hazırlıklı olabiliyorsunuz. Aynı durum düşmanlarınız için de geçerli.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×