1/2

TimeShift

Yalçın Yaman
Yalçın Yaman 3.06.2010 - 12:31
Uzun bir aradan sonra TimeShift bomba gibi geri döndü
10-11 Ekim günü herkes Call Of Duty 4 oyunun demosunun indirime sunulacağını biliyor ve pusuya yatmış demonun yayınlanmasını bekliyordu. Ben ise zaten şüphe etmediğim COD 4 demo değil de, Sierra’nın yayıncılığını yaptığı Saber Interactive tarafından geliştirilen TimeShift’in demosunun yayınlanması ve akabinde hemen indirmek için pusudaydım. Nihayetinde demolar yayınlandı herkes birbirinin üstünden atlayarak hücum etti. Demolar kapanın elinde kaldı serverlar çöktü(Evet abartmıyorum üstünden atlama kısımları hariç). Ben ise sakin sakin TimeShift demo incelemesi, hem de merakla beklediğim türe yenilik getireceğine inandığım oyunun demosunu bilgisayar başında vakit geçirerek bekliyordum. Saat gece 12 sularını geçip 12 Ekim’i gösterdiğinde demo bilgisayarıma indirilmiş ve kuruluyordu. Bende oyun hakkında daha kapsamlı bir araştırma içindeydim. Benden hızlı davranan siteler ve forum arkadaşları yapımın ortalama olduğunu, hatta kötü olduğundan bahsediyorlardı. Kurulum tamamlandı ve oyuna başladım.

Hikaye başlar

Demoya girer girmez hikaye adına bir şeyler ararken; hemen yerdeki elemanın silahını almam ile beraber tahminen üstüme birilerinin geleceğini düşündüm ve tahminimde yanılmadım. Direk çatışmaya girerken de bir yandan gözüm ekranın sağ alt tarafında, tuş kombinasyonları ile ilgili gelen yazılara takılıyordu. O hararetle tuş kombinasyonlarına dikkat etmeden ölmeye niyetli arkadaşları istedikleri yere uğurladım. Tuş kombinasyonlarına bakma derken önceden de tahmin ettiğim gibi bu oyunun temel mantığı “Zaman önemlidir” duygusu içerisinde işleneceği aklıma geldi. TimeShift’in isminin bile zaman ile alakalı olması demoyu oynarken biraz daha ilerlemem ve 3 farklı zaman dilimini kendi lehime kullanmaya başlamam ile değişti. 3 farklı zaman diliminden bahsediyorum; zamanı durdurmak, geri almak ve yavaşlatmak. Düşmanları öldürmek için o kadar alternatif hareket ve strateji aklınızdan geçiyor ki cidden çok zevkli oluyor.

Demoda klasik makineli, eski tip patlayıcılı yay, pompalı gibi fazlada yabancı olmadığımız silahlar olması FPS sevenler için artı puan. Çünkü yabancılık çekmeden ısınabiliyorsunuz.. Oyunda bir FPS’de olabilecek her şey var. Yapay zeka fazla akıllı olmasa da, sizi ıskalamamaları gerçekten güzel. Ama demo boyunca en çok zevk alacağınız şey; bu 3 farklı zamana hükmetme tipini kullanarak, çeşitli kombinasyonlar ile düşmanlarınızı dumur etmek olacak. Hemen demo başında karşıya geçeceğiniz köprünün içindeki iki sivil ile beraber havaya uçması sırasında, zamanı geri alıp karşıya geçtikten sonra, köprünün uçuşunu izlemek bile çok güzel görünüyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×